Trwa ładowanie...
dmnnfws

Zwiększenie środków dla Polski z budżetu UE pozytywne dla długu - Moody's

14.02. Warszawa (PAP) - Przyznanie Polsce przez UE większych środków w perspektywie finansowej 2014-2020 będzie sprzyjać jej rozwojowi i jest pozytywne dla długu - uważa agencja...
Share
dmnnfws

14.02. Warszawa (PAP) - Przyznanie Polsce przez UE większych środków w perspektywie finansowej 2014-2020 będzie sprzyjać jej rozwojowi i jest pozytywne dla długu - uważa agencja ratingowa Moody's. Ponadto agencja prognozuje, że polska gospodarka wzrośnie o 1,7 proc. w tym roku.

Agencja przypomina, że pomimo cięć budżetu UE o 35,2 mld euro (realnie o 3,4 proc.) w stosunku do mijającej perspektywy finansowej, Polsce udało się osiągnąć całkowitą kwotę 105,8 mld euro wobec kwoty 101,5 mld euro w perspektywie na lata 2007-2013.

"Wzrost środków przyznanych przez UE jest pozytywny dla długu, ponieważ będzie wspierać rząd w rozwoju innowacyjności, co z kolei będzie stymulować spowalniającą gospodarkę i pomagać w jej długoterminowym wzroście" - ocenia agencja Moody's w raporcie.

Analitycy agencji uważają, że Polska wykorzystuje relatywnie dużo środków z funduszy unijnych.

"Zdolność do przeprowadzania projektów odzwierciedla siłę polskich instytucji, pomimo jednak niskiego poziomu rozwojowego na tle unijnych standardów" - napisano w raporcie.

Agencja prognozuje, że polski wzrost PKB w 2013 r. spowolni do 1,7 proc. z 2 proc. odnotowanych w 2012 roku.(PAP)

kba/ jtt/

dmnnfws

Podziel się opinią

Share
dmnnfws
dmnnfws