Trwa ładowanie...
d35hhyf
gaz

Zwiększy się produkcja terminalu gazowego w Karsto

W wyniku operacji technicznej na dnie
Morza Norweskiego, zwiększy się produkcja gazowego terminalu w
Karsto, z którego ma popłynąć gaz do Szwecji i Danii, a w
przyszłości do Polski.

Share
d35hhyf

Norweski gaz do Szwecji i Danii ma być transportowany projektowanym już gazociągiem Skanled, do Polski planowanym rurociągiem Balticpipe.

Chodzi o przyłączenie ponad 23-kilometrowej długości łącznika zwanego Tampen Link pomiędzy brytyjskim gazociągiem Flags a wewnętrznym systemem rurociągów norweskiego pola wydobywczego Statfjord. Skomplikowany zabieg połączenia, wykonano na głębokości 145 m, korzystając z aparatury zdalnie sterowanej z pokładu statku. Na czas trwania operacji łączenia nie zatrzymano przepływu gazu w rurociągach.

Gazociąg Flags, długości 350 km, prowadzi do brytyjskiego terminalu w St. Fergus w pobliżu Aberdeen na szkockim wybrzeżu. Terminal ten jest już odbiorcą gazu norweskiego tłoczonego rurociągiem Vesterled.

d35hhyf

Ostateczne uruchomienie w bliskiej przyszłości połączenia Tampen Link i bezpośrednie skierowanie gazu z pola wydobywczego do St. Fergus spowoduje czasowe zmniejszenie ilości tego surowca dopływającego do wytworni gazu w terminalu Karsto. Jednak, jak oświadczył Brian Bjordal - przedstawiciel spółki Gassco, operatora norweskich gazociągów, dzięki temu pojawią się tam wolne moce przerobowe, które zostaną wykorzystane do przerobu w większej niż dotychczas ilości gazu tłoczonego z innych pól wydobywczych.

d35hhyf

Podziel się opinią

Share
d35hhyf
d35hhyf