Trwa ładowanie...

Zwolnienie lekarskie na urlopie

Choroba pracownika potwierdzona zaświadczeniem lekarskim powoduje przerwanie urlopu wypoczynkowego.

Zwolnienie lekarskie na urlopieŹródło: © Subbotina Anna - Fotolia.com
d2a88d4
d2a88d4

Choroba pracownika potwierdzona zaświadczeniem lekarskim powoduje przerwanie urlopu wypoczynkowego.

Zgodnie z art. 166 jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu wypoczynkowego we wcześniej ustalonym terminie z powodu m.in. choroby, odosobnienia w związku z chorobą zakaźną czy urlopu macierzyńskiego, pracodawca zobowiązany jest przesunąć urlop na termin późniejszy. Jeżeli jedna z powyższych przyczyn wystąpi już w trakcie trwania urlopu wypoczynkowego, zostaje on automatycznie przerwany, a pracownik nabywa prawo do świadczenia chorobowego.

Przesunięcie niewykorzystanego urlopu na termin późniejszy następuje bez względu na czas trwania i przyczynę choroby. Nawet jednodniowa niedyspozycja pracownika nakłada na pracodawcę obowiązek niewykorzystanej części urlopu w późniejszym terminie.

Pracownik, który zachorował w trakcie urlopu, powinien jak najszybciej powiadomić o niedyspozycji pracodawcę - należy to zrobić nie później niż w drugim dniu choroby w sposób ustalony w zakładowym układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy.

d2a88d4

Przepisy prawa nie regulują wprost zasad udzielania niewykorzystanej części urlopu. Pracownik może złożyć wniosek o udzielenie zaległego urlopu w określonym terminie, ale nie jest on dla pracodawcy wiążący, co oznacza, że przełożony nie musi się godzić na wskazany okres.

Przyczyną przesunięcia urlopu wypoczynkowego może być tylko choroba samego pracownika. Przerwania wypoczynku nie powoduje natomiast choroba dziecka lub innego członka rodziny, nawet jeśli pracownik musi sprawować nad nim osobistą opiekę.

ES

d2a88d4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a88d4