ycipk-e3u8a6

Zwrot kosztów leczenia. 12 kwietnia mija ważny termin

Tylko do środy pacjenci, którzy mieli prawo do świadczeń, ale nie zgłosili się do ubezpieczenia, mogą skorzystać z tzw. abolicji. Oznacza ona, że postępowania administracyjne ws. zwrotu kosztów leczenia za lata 2013-2016 nie będą wszczynane, a te, które już wszczęto - będą umorzone.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zwrot kosztów leczenia. 12 kwietnia mija ważny termin
(Fotolia, Fot: Fotolia)
ycipk-e3u8a6

Zgodnie z obowiązującymi od połowy stycznia przepisami pacjent, który spełniał wymogi ubezpieczenia, ale nie dopełnił związanych z tym formalności, nie musi zwracać kosztów swojego leczenia, jeśli "wstecznie" zgłosi się do ubezpieczenia zdrowotnego.

Warunkiem jest opłacenie składek (np. w przypadku pracownika - przez pracodawcę, w przypadku zleceniobiorcy - przez zleceniodawcę, w przypadku emeryta lub rencisty przez ZUS/KRUS) lub zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego.

Pacjent może dokonać tzw. wstecznego zgłoszenia w ciągu 30 dni od chwili skorzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej albo 30 dni od poinformowania przez NFZ o wszczęciu postępowania administracyjnego ws. zwrotu kosztów leczenia.

ycipk-e3u8a6

Dodatkowo pod warunkiem "wstecznego" zgłoszenia do ubezpieczenia - do 12 kwietnia - postępowania administracyjne dotyczące zwrotu kosztów leczenia za lata 2013-2016 nie będą wszczynane, a te, które już wszczęto - będą umarzane.

Informacje dotyczące możliwości wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego udzielane są w siedzibach oddziałów wojewódzkich NFZ. Dodatkowo w ostatnich dniach obowiązywania tzw. abolicji niektóre oddziały wydłużają godziny pracy. Więcej informacji o godzinach pracy poszczególnych oddziałów można znaleźć na stronie Funduszu: http://nfz.gov.pl/.

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-e3u8a6

ycipk-e3u8a6
ycipk-e3u8a6