Zwrot podatku 2025. Dostałeś takiego maila? Skarbówka: To oszustwo

Krajowa Administracja Skarbowa i Ministerstwo Finansów ostrzegają przed oszustami wysyłającymi do Polaków maile o nadpłaconym podatku. Kliknięcie w link może skutkować zainfekowaniem komputera. Podano także podejrzany link, w który nie należy klikać.

Zwrot podatku 2025. Dostałeś takiego maila? Skarbówka: To oszustwo
Zwrot podatku 2025. Dostałeś takiego maila? Skarbówka: To oszustwo
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | ANNA Stankiewicz
oprac. AS

System Twój e-PIT zostanie uruchomiony 15 lutego. Podatnicy będą mogli podejrzeć wtedy gotowe rozliczenia podatkowe przygotowane przez fiskusa i rozliczyć się z urzędem skarbowym za 2024 r. Zbliżający się czas wysyłki PIT-ów postanowili wykorzystać cyberoszuści.

"KAS i MF ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod urząd skarbowy, którzy wysyłają nieprawdziwe wiadomości dotyczące zwrotu nadpłaconego podatku oraz aktualizacji danych" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Arabowie już zmienili Zakopane. Prowadzi biznes specjalnie pod nich

Skarbówka wskazuje, że w treści maili pojawia się adres nrg25467@nifty.com, który nie pochodzi z bazy adresów mailowych KAS ani MF. Istnieje ryzyko, że kliknięcie w niego może zainfekować urządzenie szkodliwym oprogramowaniem, lub przekazać nasze wrażliwe dane twórcom wiadomości. Fiskus zaleca, by zgłaszać tego typu incydenty na platformie CERT.

Ostrzeżenie CERT Polska

Zespół CERT Polska, który działa w NASK, zajmuje się weryfikacją podejrzanych wiadomości mailowych. Eksperci wskazali niedawno, że w mailach wysyłanych przez cyberoszustów znajduje się link do strony przypominającej witrynę e-Urzędu Skarbowego.

Witryna sugeruje, że za jej pośrednictwem można złożyć wniosek o zwrot podatku. By złożyć taki wniosek, wymaga jednak podania danych karty płatniczej, w tym kodu CVC/CVV, który służy do autoryzowania płatności internetowych.

CERT przypomina także, by nie klikać w nieznane linki i nie skanować nieznanych kodów QR. Szczególnie tych, wysyłanych do nas za pomocą poczty e-mail.

Fałszywą stronę internetową, można je zgłosić do CERT za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie: https://incydent.cert.pl/ lub w aplikacji mObywatel 2.0.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)