Trwa ładowanie...
dtt3gjk

Zysk netto Kruka wzrósł r/r do 74,41 mln zł w III kw. 2016 r.

Warszawa, 02.11.2016 (ISBnews) - Kruk odnotował 74,41 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2016 r. wobec 52,58 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Share
dtt3gjk

Zysk operacyjny wyniósł 90,83 mln zł wobec 65,45 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 201,19 mln zł w III kw. 2016 r. wobec 162,45 mln zł rok wcześniej.

Kruk w III kw. zainwestował 205 mln zł w 16 nowych portfeli wierzytelności o wartości nominalnej 2 mld zł. Suma wszystkich inwestycji dokonanych przez grupę do końca września wyniosła 936 mln zł, za co Kruk kupił 60 portfeli na sześciu europejskich rynkach: w Polsce, Rumunii, Czechach, Niemczech, Hiszpanii oraz we Włoszech.

"Ostatnie trzy kwartały upłynęły dla nas pod znakiem silnego wzrostu zarówno w krajach gdzie jesteśmy obecni od wielu lat jak i rozwoju na nowych rynkach Europy Zachodniej - w Niemczech, Włoszech oraz Hiszpanii. Przed nami jeszcze dwa miesiące ciężkiej pracy, ale już po zakończeniu trzeciego kwartału widzimy, że 2016 rok będzie dla nas bardzo udany. Do końca września spłaty od klientów przekroczyły już 700 milionów złotych, w porównaniu do 825 mln zł spłat w całym poprzednim roku.. Dokonaliśmy rekordowych inwestycji na poziomie niemal miliarda złotych na sześciu europejskich rynkach, które już zaczynają pracować, ale przede wszystkim będą budowały wyniki w przyszłości. Na nowych rynkach również promujemy prougodowy model, w którym rozkładamy długi na dogodne raty. Wierzę, że prokonsumeckie podejście przekona mieszkańców Europy Zachodniej do nawiązania kontaktu z Krukiem" - powiedział prezes Piotr Krupa, cytowany w komunikacie.

dtt3gjk

Pod względem inwestycji, Kruk był bardzo aktywny we Włoszech. Od debiutu na tamtejszym rynku w listopadzie 2015, kupił portfele o łącznej wartości nominalnej 5,9 mld zł. Liczba spraw nabytych na tamtejszym rynku wynosi ponad 160 tysięcy. Ostatnia transakcja nastąpiła po zamknięciu III kwartału. Kruk nabył portfel spraw o łącznej wartości nominalnej 930 mln euro, tj. ok. 4 mld zł.

Kruk zamierza nabyć spółkę, z którą od kilku miesięcy współpracuje na etapie wyceny i obsługi portfeli wierzytelności. Przejęcie i integracja 34-osobowej spółki ma wspomóc rozbudowę organizacji we Włoszech. Przychody spółki w 2015 roku wyniosły 9,5 mln zł.

"Włochy są dla nas atrakcyjnym rynkiem zarówno pod względem wielkość samego rynku sprzedaży niezabezpieczonych wierzytelność jak i poziomu oczekiwanych stóp zwrotu. Już dzisiaj jesteś jednym z kluczowych podmiotów działających i inwestującym na tym wciąż młodym rynku. Po kilku udanych inwestycjach w portfele pracujemy mocno nad rozbudową organizacji operacyjnej we Włoszech" - powiedział Krupa.

Spłaty od osób zadłużonych z pakietów własnych wyniosły 701 mln zł i były wyższe o 16 proc. r/r. W III kwartale 2016 roku Kruk zrealizował 255 mln zł spłat, o 11 % więcej niż w II kw. br. Spółka podała, że był to najlepszy kwartał w historii, a na wzrost spłat wpływ miały m.in. nowe inwestycje poczynione w 2016 roku oraz sprzyjające sytuacja makroekonomiczna.

dtt3gjk

"Historycznie, zazwyczaj trzecie kwartały nie są dla nas najmocniejsze. Tym razem było inaczej i ostatnie trzy miesiące okazały się najlepsze w historii działalności Kruka. To dobry prognostyk przed ostatnim kwartałem roku" - podkreślił Krupa.

W okresie I-III kw. 2016 r. spółka miała 185,76 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 160,23 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 542,26 mln zł w porównaniu z 449,24 mln zł rok wcześniej.

W ujęciu jednostkowym strata netto w okresie I-III kw. 2016 r. wyniosła 97,16 mln zł wobec 81,02 mln zł straty rok wcześniej.

Kruk S.A. jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. W 2015 r. zakupił i przyjął do obsługi wierzytelności o wartości 8,9 mld zł na siedmiu rynkach: w Polsce, Rumunii, Czechach, na Słowacji, w Niemczech oraz we Włoszech. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011r. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży grupy sięgnęły 611 mln zł w 2015 r.

(ISBnews)

dtt3gjk

Podziel się opinią

Share
dtt3gjk
dtt3gjk