Trwa ładowanie...
d8pdj1t

Zysk spółek Uniqa wzrósł o 25% r/r, składka spadła o 9% r/r w I półr.

Warszawa, 01.09.2015 (ISBnews) - Uniqa w Polsce poprawiła zysk brutto spółek o 25% r/r do 25,4 mln zł w I półroczu br. Z kolei wynik netto sięgnął 19,7 mln zł wobec 15,8 mln zł rok wcześniej. Łączna wartość składki przypisanej brutto wyniosła 629,3 mln zł, co oznacza spadek o 9% w skali roku, podała Uniqa.

Share
d8pdj1t

"Ścisła kontrola kosztów w połączeniu z lepszą strukturą portfela spowodowały, że mimo spadku sprzedaży, poprawiliśmy wynik finansowy. Zysk brutto wyniósł 23,8 mln zł i był o ponad jedną trzecią wyższy niż przed rokiem" - powiedział prezes Uniqa w Polsce Andrzej Jarczyk, cytowany w komunikacie.

Składka przypisana brutto spółki majątkowej Uniqa wyniosła 546,5 mln zł za I półrocze br. i była niższa o 4,3% r/r. Spadek ten wynika przede wszystkim ze zmniejszenia sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych, gdzie w dalszym ciągu widoczna jest silna konkurencja cenowa.

"Uniqa stara się utrzymywać ceny ubezpieczeń komunikacyjnym na poziomie zapewniającym pokrycie ryzyka ubezpieczeniowego. Dane rynkowe PIU pokazują, że obniżanie średniej rynkowej składki w ubezpieczeniach OC i AC wyhamowuje. Pozwala to mieć nadzieję, że na rynku pojawiły się sygnały, że wojna cenowa być może zbliża się do końca. Jednakże spadki w średniej składce za pierwsze półrocze 2015 roku, z pewnością nie zostaną zasypane w drugiej połowie roku. Nie ma co też liczyć na pozytywny wynik techniczny z ubezpieczeń komunikacyjnych" - powiedział Jarczyk, cytowany w komunikacie.

d8pdj1t

Składka przypisana Uniqa z ubezpieczeń komunikacyjnych skurczyła się o 15,5%, a udział ubezpieczeń komunikacyjnych w składce przypisanej systematycznie maleje - na koniec czerwca 2015 r. wyniósł 41% wobec 46,5% rok wcześniej.

W sektorze ubezpieczeń majątkowych, pomimo również silnej presji na ceny, spółka uzyskała 5,5-proc. wzrost składki. Było to możliwe głównie dzięki pozyskaniu nowych klientów korporacyjnych, a także dzięki wzrostowi w ubezpieczeniach dla sektora mieszkalnictwa. W I półr. w sprzedaży ubezpieczeń korporacyjnych spółka zanotowała wzrost przypisu o 8,2%.

"Tylko biorąc pod uwagę współpracę z brokerami zwiększyliśmy przypis w ubezpieczeniach korporacyjnych o 40,1%. Stale pozyskujemy też nowych klientów" - podkreślił Jarczyk.

Łączna wartość składki przypisanej Uniqa TU na Życie w I półr. wyniosła 82,8 mln zł, wobec 118,5 mln zł rok wcześniej (spadek o 30%). Równocześnie przypis z ubezpieczeń ze składką regularną wzrósł o 12,4% do 56,8 mln zł.

d8pdj1t

Spółka w I półr. rozwijała sprzedaż produktów ze składką regularną przy jednoczesnej redukcji poziomu składki z produktów ze składką jednorazową.

Najwyższe tempo wzrostu wynoszące 79% Uniqa zanotowała w indywidualnych ubezpieczeniach na życie.

Produkty ze składką jednorazową przyniosły spółce 26 mln zł przypisu w okresie styczeń-czerwiec br. wobec 68 mln zł rok wcześniej.

Spółka podała, że zmniejszenie składki jednorazowej wynika głównie z zaprzestania sprzedaży produktów typu polisolokata oraz niższej w odniesieniu do analogicznego okresu roku poprzedniego sprzedaży produktów typu unit-linked ze składką jednorazową.

d8pdj1t

Zysk finansowy brutto Uniqa TU na Życie za I półr. wyniósł 1,6 mln zł wobec 2,9 mln zł w rok wcześniej. Na pogorszenie wyniku wpływ miało kilka dużych szkód oraz spadające stopy procentowe.

Uniqa w Polsce reprezentują spółki Uniqa TU SA oraz Uniqa TU na Życie SA, oferujące ubezpieczenia majątkowe, komunikacyjne i życiowe, zarówno dla klientów indywidualnych, jak też instytucjonalnych. Inwestorem strategicznym spółek jest europejski holding ubezpieczeniowy o austriackich korzeniach - Uniqa Insurance Group AG.

(SBnews)

d8pdj1t

Podziel się opinią

Share
d8pdj1t
d8pdj1t