Trwa ładowanie...
d4lk34f

Zyta Olszewska

Najnowsze informacje
4.0
(2 głosy)
Oceń:
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Zyta Olszewska jest jedną z najbogatszych Polek. Razem z mężem, Andrzejem Olszewskim, prowadzi trzecią co do wielkości w Polsce firmę zajmującą się dystrybucją farmaceutyków.

Życiorys

Zyta Olszewska urodziła się w 1951 roku. Jest absolwentką krakowskiej Akademii Medycznej na Wydziale Farmacji. Po studiach rozpoczęła pracę w aptece, w 1980 roku została jej kierowniczką.

Wykształcenie Zyty Olszewskiej zadecydowało o kierunku, w którym poszło przedsiębiorstwo założone przez nią i jej męża, Andrzeja Olszewskiego. Początkowo para chciała inwestować w szklarnie, jednak w 1990 roku zakupili dwie apteki, jedna w Tychach, drugą w Jaworznie. Zyta Olszewska zarządzała aptekami, a Andrzej Olszewski organizował zaopatrzenie.

W 1993 roku Olszewscy utworzyli spółkę kapitałową Hurtownie Farmaceutyczne Farmacol S.A. z siedzibą w Katowicach. Sześć lat później przedsiębiorstwo weszło na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Na przełomie wieków Zyta i Andrzej Olszewscy wykupili większościowe udziały państwowych hurtowni farmaceutycznych Cefarm Szczecin, Kielce, Warszawa i Wrocław.

Przedsiębiorstwo Zyty Olszewskiej i jej męża posiada 20 proc. udziału w branży na rynku polskim, co daje 3. miejsce wśród firm o takim samym profilu. Farmacol składa się z sieci hurtowni oraz 190 aptek w całej Polsce, a jego wartość szacowana jest na 5 miliardów złotych.

Majątek

Majątek Zyty Olszewskiej i Andrzeja Olszewskiego szacuje się na niecałe 1,09 miliarda złotych. Para posiada pakiet kontrolny (ponad 50 proc. akcji), dzięki czemu w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy posiadają 63 proc. głosów. Małżeństwo Olszewskich posiada także luksusowy hotel Belweder w Ustroniu, którym zarządza z ramienia spółki Farmacol S.A.

Zyta Olszewska posiada także udziały w spółkach Silesian Pharma, OptiInvest, Farmateka oraz Pharma-Flos.

Ranking najbogatszych Polaków

Zyta Olszewska w rankingu najbogatszych Polaków występuje w parze z mężem, Andrzejem Olszewskim. W zestawieniach debiutowali w 2002 roku, gdy zajęli 65. mijesce, a ich majątek wynosił 183 miliony złotych.

Para sukcesywnie pomnażała swoją fortunę na tyle, aby w 2016 roku z 647 milionami zająć 44. miejsce na liście najzamożniejszych Polaków. Jeszcze lepszy wynik osiągnęli rok później. W 2017 Zyta i Andrzej Olszewscy uplasowali się na 26. pozycji jako miliarderzy. Ich majątek szacowany jest obecnie na ponad miliard złotych.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lk34f
d4lk34f
d4lk34f