Trwa ładowanie...

Będzie nowa forma wsparcia. Resort już pracuje nad ustawą

Rozpoczęliśmy prace nad ustawą o asystencji osobistej - przekazał PAP pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń. Jego zdaniem propozycja prezydenta w tej sprawie jest niewystarczająca.

Będą nowe przepisy dla osób z niepełnosprawnościamiBędą nowe przepisy dla osób z niepełnosprawnościamiŹródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d31w9zj
d31w9zj

W marcu br. do Sejmu trafił prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Zgodnie z propozycją Andrzeja Dudy, usługa ma być dostępna w każdym powiecie dla osób powyżej 18 lat. Za jej finansowanie ma odpowiadać budżet państwa.

Jednak wiceminister i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń przyznał w rozmowie z PAP, że jego zdaniem regulacja przygotowana przez prezydenta jest niewystarczająca. Podkreślił, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad opracowaniem innego projektu przepisów, który ureguluje dostęp do asystencji w sposób systemowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polak stworzył potęgę - Panattoni to największy deweloper przemysłowy w Europie - Biznes Klasa #21

Resort pracuje nad własnymi przepisami o asystencji osobistej

- Rozpoczęliśmy prace nad ustawą o asystencji osobistej; to jeden z punktów umowy koalicyjnej, który połączył nas wszystkich - przyznał wiceminister.

d31w9zj

Jak dodał, w konsultacjach nad projektem prezydenckim strona społeczna zgłaszała szereg poprawek. - Jako Biuro Pełnomocnika również wysłaliśmy swoje propozycje, ale niestety wiele z nich i to tych kluczowo ważnych nie zostało uwzględnionych. Chodzi na przykład o zakres czynności, jakie może wykonywać asystent. Ta ustawa staje się dalece niewystarczająca - stwierdził.

Krasoń zapewnił, że resortowa regulacja powstanie we współpracy ze stroną społeczną. - Ogromnym zarzutem wobec Prawa i Sprawiedliwości było to, że w wielu kluczowych momentach nie słuchali obywateli, nie odbywały się konsultacje społeczne. Bardzo zależy mi na tym, aby w tym przypadku ten dialog był - podkreślił.

Jego zdaniem realny termin pojawienia się usług asystencji świadczonej w formie systemowej to "końcówka 2024 r. lub początek 2025 r.".

Tak ma wyglądać asystencja osobista według prezydenta

Prezydencki projekt przewiduje od 40 do 200 godzin asystencji osobistej miesięcznie. Asystencja osobista jest usługą społeczną o charakterze spersonalizowanego wsparcia - udzielanego w relacji jeden na jeden, która jest niezbędne do prowadzenia możliwie pełnego, samodzielnego życia.

d31w9zj

Wsparcie może obejmować czynności samoobsługowe, utrzymanie higieny osobistej, prowadzenie gospodarstwa domowego, komunikowanie się z otoczeniem, poruszanie się i przemieszczanie oraz podejmowanie aktywności życiowej - społecznej i zawodowej.

Duże zainteresowanie świadczeniem wspierającym

Jednak przygotowanie odpowiednich przepisów w zakresie asystencji osobistej to nie jedyny przejaw zaangażowania państwa w poprawę sytuacji osób z niepełnosprawnościami. Od początku tego roku osoby posiadające odpowiednie orzeczenie mogą zgłaszać się po nowe świadczenie wspierające.

Jak już informowaliśmy w WP, zainteresowanie tą formą wsparcia jest duże. - Mamy zatrzęsienie wniosków o świadczenie wspierające - przekazał PAP Krasoń. W ciągu trzech miesięcy wpłynęło ich ponad 150 tys.

d31w9zj

Osoby, które chcą ubiegać się o to świadczenie, muszą najpierw zgłosić się do wojewódzkiego zespołu ds. orzecznictwa (WZON), który punktowo określi poziom potrzeby wsparcia danej osoby. Po wydaniu tej decyzji osoba uprawniona powinna do ZUS złożyć wniosek o wypłatę świadczenia.

Liczba punktów zależy od wielu czynników, np. od wieku i zdolności do samodzielnego funkcjonowania. Punktacja determinuje zarówno termin zgłaszania się po świadczenie, jak i jego wysokość.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d31w9zj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31w9zj