Trwa ładowanie...

500 plus dla niesamodzielnych. Od dziś ważne zmiany

Waloryzacja rent i emerytur spowodowała, że z początkiem marca wzrósł próg uprawniający do świadczenia 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Kto skorzysta ze świadczenia?

Wzrasta próg dochodowy do świadczenia 500 plus dla niesamodzielnychWzrasta próg dochodowy do świadczenia 500 plus dla niesamodzielnychŹródło: Adobe Stock, fot: Longfin Media
d3m6qgm
d3m6qgm

Od 1 marca 2024 r. emerytury i renty będą wyższe. Świadczenia podniesie coroczna waloryzacja, która wynosi tym razem 12,12 proc. Jak pisaliśmy w WP Finanse, w związku z waloryzacją zaszły też zmiany w 500 plus dla niesamodzielnych.

Tak zwane 500 plus dla niesamodzielnych Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje i wypłaca od września 2019 r. To świadczenie uzupełniające, które przysługuje osobom powyżej 18. roku życia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Zmiany w 500 plus dla niesamodzielnych. Kto skorzysta?

Aby pobierać świadczenie 500 plus dla niesamodzielnych trzeba spełnić następujące warunki:

  • mieć ukończone 18 lat,
  • być niezdolnym do samodzielnej egzystencji (potrzebne jest orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy, całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, całkowitej niezdolności do służby),
  • nie posiadać prawa do emerytury ani renty lub innego świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych (np. zasiłku stałego albo zasiłku okresowego)
  • posiadać prawo do tych świadczeń, pod warunkiem że ich łączna wartość mieści się w konkretnej kwocie.

I to właśnie ta konkretna kwota uległa zmianom. Do tej pory łączna kwota świadczeń brutto, od której uzależniona była wypłata 500 plus dla niesamodzielnych, wynosiła 2157,80 zł. Od 1 marca próg wzrósł do poziomu 2419,33 zł.

To oznacza, że na 500 plus dla samodzielnych łapią się obecnie osoby, których emerytura mieści się w przedziale od 1919,33 zł do 2419,33 zł. Pełne świadczenie uzupełniające otrzymują osoby, których emerytura nie przekracza 1919,33 zł. W przypadku wyższych świadczeń (ale do kwoty 2419,33 zł) 500 plus jest pomniejszane zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

d3m6qgm

Oto konkretne wyliczenia, z których wynika, jaka jest wysokość świadczenia uzupełniającego przy konkretnych emeryturach:

Nie wszyscy załapią się na pełne 500 plus dla niesamodzielnych WP Finanse
Nie wszyscy załapią się na pełne 500 plus dla niesamodzielnychŹródło: WP Finanse

Dodajmy, że do wypłaty świadczenia potrzebny jest wniosek (formularz ESUN). Wniosek może złożyć w Twoim imieniu przedstawiciel ustawowy, pełnomocnik bądź opiekun faktyczny. Wniosek możesz złożyć w każdej placówce ZUS, przesłać pocztą lub przesłać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Z oficjalnych danych wynika, że świadczenie 500 plus dla niesamodzielnych pobiera około 385 tys. osób, z czego prawie połowę stanowią obywatele powyżej 75. roku życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3m6qgm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m6qgm