Trwa ładowanie...

Bieda w Polsce. Setki tysięcy emerytów żyje na granicy ubóstwa

Sztandarowy program PiS "Rodzina 500+" pozwolił wyrwać się rodzinom ze szponów ubóstwa. Popadli w nie za to emeryci. Już 300 tys. seniorów żyje na granicy egzystencji.

Bieda w Polsce. Setki tysięcy emerytów żyje na granicy ubóstwaŹródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d3zh290
d3zh290

Takie wnioski płyną z najnowszego raportu GUS o ubóstwie w 2017 r., analizowanym przez dziennik "Fakt". Seniorzy są tą grupą Polaków, która w ciągu roku zubożała najbardziej. Wskaźnik w ciągu roku wzrósł z 3,9 do 4,4 proc. To oznacza, że na granicy minimum egzystencji żyje już w naszym kraju ok. 300 tys. starszych osób.

- Żyjemy w czasach, kiedy koszty utrzymania rosną w zastraszającym tempie. Drożeje żywność, więcej płacimy za mieszkania, a seniorzy mają dodatkowe potrzeby - chorują i muszą więcej wydawać na leki. Tymczasem emerytura nie starcza nawet na jedzenie - mówi dziennikowi dr Tatiana Kanasz, socjolożka z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Rząd pracuje nad korzystnymi dla najbiedniejszych zmianami w planach kapitałowych

Z raportu GUS wynika, że jednak generalnie poprawiła się sytuacja materialna Polaków. Coraz mniej osób żyje w skrajnym ubóstwie. W zeszłym roku było 4,3 proc., a rok wcześniej - 4,9 proc. Ten spadek to efekt m.in. świadczenia rodzinnego 500+. Znacząco lepiej żyje się samotnym matkom i samotnym ojcom.

d3zh290

W największym stopniu do poprawy sytuacji materialnej Polaków oraz spadku ubóstwa przyczyniły się wzrost wynagrodzeń, spadek bezrobocia, a w przypadku rodzin z dziećmi świadczenie wychowawcze rodzina 500+ - ocenia GUS.

Z danych urzędu wynika, że znacząco lepiej żyje się samotnym rodzicom (spadek o 3 pkt proc.), a także rodzinom z jednym niepełnosprawnym dzieckiem (również spadek o 3 pkt proc.) oraz rodzinom z co najmniej trójką dzieci (spadek o 2 pkt proc.). GUS wskazuje, że poprawę sytuacji dzieci potwierdzają również dane dotyczące poszczególnych grup wiekowych – ubóstwo jest mniejsze wśród osób w wieku do 17 lat.

d3zh290
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zh290