Trwa ładowanie...
d3pt2f2

BIK szacuje, że miesięcznie ok. 80 tys. kredytów wypływa z systemu bankowego na rynek nieregulowany

26.09. Warszawa (PAP) - Biuro Informacji Kredytowej szacuje, że miesięcznie około 80 tys. kredytów wypływa z systemu bankowego i jest udzielanych na rynku nieregulowanym. W ciągu...

d3pt2f2
d3pt2f2

26.09. Warszawa (PAP) - Biuro Informacji Kredytowej szacuje, że miesięcznie około 80 tys. kredytów wypływa z systemu bankowego i jest udzielanych na rynku nieregulowanym. W ciągu półrocza wskutek wyprowadzania kredytów do firm pożyczkowych wypływa z systemu bankowego około pół miliona kredytów.

Według danych BIK w I półroczu 2012 r. banki udzieliły 2.972 tys. kredytów ratalnych i gotówkowych, z czego 1.581 tys. w samym drugim kwartale. Liczba udzielonych kredytów w ostatnim kwartale była o 17 proc. niższa niż przed rokiem.

"Tylko częściowo spadki akcji kredytowej są skutkiem korekty na rynku po przegrzaniu koniunktury. Spadek kredytów ratalnych i konsumpcyjnych może być pozorny - restrykcyjne regulacje karmią sektor pozabankowy" - powiedział na wtorkowej konferencji Krzysztof Markowski, prezes BIK.

Według szacunków BIK na rynek nieregulowany migrują pożyczki średniej i niskiej wartości, wskutek czego rośnie średnia wartości kredytu udzielanego w bankach.

d3pt2f2

"Pomimo spadku ilości udzielonych kredytów ratalnych i gotówkowych, ich wartość wyniosła w I półroczu nieco ponad 30 mld zł, czyli wzrosła 6 proc. rok do roku" - powiedział Markowski.

W ocenie BIK migracja na rynek nieregulowany dotyczy przede wszystkim kredytów związanych ze sprzedażą ratalną.

"Takie wnioski nasuwają się po analizie akcji kredytowej banków najsilniej zaangażowanych w tego typu produkty oraz po konfrontacji danych kredytowych z informacjami GUS o sprzedaży firm handlujących meblami, sprzętem RTV i AGD" - napisano w opracowaniu BIK.

Biuro ocenia, że masowe pożyczki "bez BIK" rodzą ryzyko systemowe i by temu zaradzić proponuje m.in. zmianę w ustawie o kredycie konsumenckim, rozszerzając dostęp do systemu informacji kredytowej na firmy parabankowe. (PAP)

seb/ jtt/

d3pt2f2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pt2f2