Trwa ładowanie...

Długa lista kłopotów H&M

H&M ma gigantyczne problemy. Do coraz gorszych wyników finansowych oraz pogarszającej się wyceny akcji przez analityków teraz doszły problemy z wykorzystywaniem dzieci do pracy w fabrykach koncernu w Bangladeszu i Kambodży - donosi "Newsweek Polska".

Długa lista kłopotów H&MŹródło: AFP, fot: Eric Piermont
d4mma8w
d4mma8w

H&M ma gigantyczne problemy. Do coraz gorszych wyników finansowych oraz pogarszającej się wyceny akcji przez analityków doszły problemy z wykorzystywaniem dzieci do pracy w fabrykach koncernu w Bangladeszu i Kambodży - donosi "Newsweek Polska".

H&M to jeden z największych koncernów odzieżowych świata. Firma wywodzi się ze Szwecji, gdzie jest synonimem najtańszej marki odzieżowej. W innych krajach jest jednak postrzegana zupełnie inaczej. W Polsce uchodzi za markę niemal luksusową.

Od kilku lat w jej strategię wpisano zatrudnianie topowych projektantów - pisze "Newsweek". Do dziś z H&M współpracowali m.in. Karl Lagerfeld, Jimmy Choo czy Versace. Firma jak na pęczkach rosła od lat 80. Jej rozwój jeszcze przyspieszył w XXI wieku. Rocznie otwierano nawet 250 sklepów na całym świecie. Obecnie ma 2,5 tys. butików. Więcej ma tylko hiszpańska Zara.

Jak podkreśla "Newsweek", zeszły rok firma zakończyła z przychodami na poziomie 20 mld dolarów i zyskiem 2,3 mld dolarów. Dużo, ale mniej niż na przykład polski KGHM.

d4mma8w

Ten rok ma być znacznie gorszy. Spowolnienie gospodarcze w Europie sprawiło, że ubrań nie kupujemy tyle co kiedyś. Problemem jest też kurs szwedzkiej korony. Waluta stała się tzw. safe haven. Jej kurs rośnie wraz z problemami gospodarczymi świata. A przez to zyski generowane przez H&M poza Szwecją są przez różnice kursowe zerowe.

"Newsweek" uzupełnia listę plag o rosnące koszty bawełny na światowych rynkach. I spadek kursu akcji od wakacji aż o 10 proc. A to nie koniec problemów. Szwedzka firma musi zmierzyć się teraz z zarzutami o złe traktowanie pracowników w fabrykach ubrań w Bangladeszu i Kambodży. Zdaniem tygodnika to obecnie najbardziej gorący temat w centrali H&M.

Doszło do tego, że aby poprawić swój wizerunek, prezes firmy poprosił rząd Bangladeszu o podniesienie pensji minimalnej. Poza tym H&M szykuje się do startu nowej marki skierowanej dla osób z nieco zasobniejszym portfelem.

Wirtualna Polska/"Newsweek"

d4mma8w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mma8w