Trwa ładowanie...

Dyskryminacja w podatkach. Samotny rodzic rozliczy się z połową dziecka

Chociaż Ministerstwo Finansów obiecało powrót do preferencyjnego rozliczenia osób samotnie wychowujących dzieci, nie będzie ono już tak korzystne jak wcześniej. Rodzic rozliczy się "z połową dziecka" - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Niekorzystne dla samotnych rodziców rozwiązania znalazły się w znowelizowanym Polskim Ładzie. Ustawa trafi teraz do rozpatrzenia przez Senat Niekorzystne dla samotnych rodziców rozwiązania znalazły się w znowelizowanym Polskim Ładzie. Ustawa trafi teraz do rozpatrzenia przez Senat Źródło: Pixabay, fot: pasja1000
d4l3q00
d4l3q00

"Wychowujący dzieci samodzielnie będą w gorszej sytuacji niż bezdzietne małżeństwo. Ci ostatni przy rocznym dochodzie 60 tys. zł nie zapłacą w ogóle podatku. W przypadku samotnego rodzica podatek wyniesie 1,8 tys. zł" – podkreśla w rozmowie z gazetą Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i partner w Grant Thornton.

Samotni rodzice z mniejszą ulgą

Jak wskazuje gazeta, niekorzystne rozwiązania znalazły się w znowelizowanym Polskim Ładzie. Ustawa trafi teraz do rozpatrzenia przez Senat. "DGP" przypomina, że przeciwni tym zmianom byli posłowie opozycji, którzy podczas prac w Sejmie pytali wiceministra finansów Artura Sobonia, dlaczego rząd dyskryminuje samotnych rodziców i pozwala im rozliczyć się jedynie z "połową dziecka".

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Rząd przyznaje się do błędu? Wiceminister o zmianach w ulgach

Skąd takie sformułowanie? "Chodzi o to, że co do zasady osoba samodzielnie wychowująca dziecko nie będzie już mogła, tak jak dotychczas, obliczać podatku w podwójnej wysokości od połowy dochodu" - wyjaśnia dziennik. Dodaje, że po zmianach daninę zapłaci w wysokości 1,5 raza podatku obliczanego od dochodów podzielonych przez 1,5.

d4l3q00

"Tylko rodzice wychowujący niepełnosprawne dziecko będą się rozliczać jak wcześniej, czyli obliczać podatek w podwójnej wysokości od połowy dochodu (tak jak jest w przypadku wspólnego rozliczenia z małżonkiem)" - pisze dziennik.

Korekta Polskiego Ładu

W połowie kwietnia na specjalnej konferencji prasowej Artur Soboń, wiceminister finansów podsumował konsultacje społeczne ws. zmian podatkowych. Jak zapowiedział wiceminister finansów, zaproponowane w marcu zmiany zostaną skorygowane.

- Najważniejsza zmiana to kwestia możliwości ponownego wyboru sposobu rozliczania ze strony przedsiębiorców — zaznaczył.

Jak poinformował Soboń, w projekcie zmian pojawi się propozycja ponownego wyboru sposobu opodatkowania w 2022 r. dla przedsiębiorców na ryczałcie i podatku liniowym. - Wprowadzamy możliwość wyboru skali. Będzie to wybór w rozliczeniu rocznym do 30 kwietnia 2023 r. To przepis epizodyczny, tylko dla tego roku — wyjaśnił. Jak zaznaczył, w kolejnych latach przedsiębiorcy już normalnie będą mogli wybrać sposób opodatkowania, natomiast w tym roku będzie możliwość wyboru pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej księgowości od 1 stycznia do 31 grudnia.

d4l3q00

Wiceszef MF zapowiedział, ze zmiany dotkną też PIT-2. - Chcemy z PIT-2, który jest już znany podatnikom i płatnikom podatku, uczynić jednolity wzór różnego rodzaju oświadczeń, które do tej pory składaliśmy odrębnie — wskazał Soboń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4l3q00
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4l3q00