Trwa ładowanie...
wzrost gospodarczy
29-11-2013 10:00

GUS podał dane o PKB

PKB Polski w III kwartale tego roku wzrosło o 1,9 proc. To zgodnie z poprzednimi zapowiedziami.

GUS podał dane o PKBŹródło: Fotolia, fot: Andrey Machikhin
d1jzp30
d1jzp30

Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, które zostały opublikowane w połowie tego miesiąca, PKB w III kwartale tego roku wzrosło o 1,9 proc. Analitycy nie spodziewali się znaczącej różnicy od wstępnych odczytów.

Oczekiwano silniejszego popytu krajowego, z uwagi na wzrost inwestycji przedsiębiorstw oraz konsumpcji prywatnej.

(fot. GUS) Kliknij, aby powiększyć
Źródło: (fot. GUS) Kliknij, aby powiększyć

- Myślę, że IV kwartał będzie też dobry, że PKB będzie powyżej 2,0 proc. i cały rok zamkniemy na poziomie 1,3-1,5 proc. - powiedziała w piątek prof. Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej, w TVN CNBC.

d1jzp30

GUS podał w swoim komunikacie, że w III kwartale 2013 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2005) wzrósł realnie o 0,6% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 1,7%. PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 1,9% w porównaniu z III kwartałem 2012 r. W okresie trzech kwartałów PKB był realnie wyższy o 1,1% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

W stosunku do opublikowanego w dniu 14 listopada 2013 r. szybkiego szacunku produktu krajowego brutto dla III kwartału tego roku (opracowanie eksperymentalne), prezentowany obecnie wstępny szacunek PKB nie zmienił się.

Wstępny szacunek produktu krajowego brutto potwierdza, że w kolejnych kwartałach bieżącego roku tempo wzrostu gospodarczego stopniowo umacniało się i w III kwartale wyniosło w skali roku 1,9% (wobec 0,8% w II kwartale i 0,5% w I kwartale). Wzrost ten był wynikiem pozytywnego wpływu zarówno popytu krajowego jak i popytu zagranicznego (eksport netto).

Popyt krajowy w III kwartale 2013 r. wzrósł o 0,6%.
Spożycie ogółem w III kwartale 2013 r. wzrosło realnie o 0,2%, spożycie indywidualne wzrosło realnie o 0,2%.
Akumulacja w III kwartale 2013 r. wzrosła realnie o 2,5%.
Nakłady brutto na środki trwałe w III kwartale 2013 r. wzrosły realnie o 0,6%.

d1jzp30

Opublikowany dziś raport o polskim PKB potwierdził wstępny szacunek: wzrost gospodarczy w trzecim kwartale wyniósł 1,9% R/R. Na poziomie całego PKB nie było zatem niespodzianki, ale struktura wzrostu okazała się korzystna. Tak jak prognozowaliśmy, popyt krajowy wzrósł o 0,5%, zaś konsumpcja o 1%. W ramach popytu krajowego mamy jednak kilka pozytywnych niespodzianek. Po pierwsze, inwestycje już w trzecim kwartale były na niewielkim plusie. Po drugie, mocniej niż oczekiwaliśmy wzrosła konsumpcja rządowa, pokazując, iż sektor publiczny może przestać ciążyć wzrostowi tak jak to miało miejsce od 2011 roku. Dalej, po redukcji zapasów w drugim kwartale, firmy odbudowały je w trzecim tylko w niewielkim stopniu. Gdyby wzrost zapasów był taki jak zakładaliśmy, tempo wzrostu PKB wyniosłoby 2,4%. Oznacza to, iż ten efekt pojawi się w kolejnych kwartałach, pomagając w ożywieniu. Dużym zaskoczeniem są wolumeny w handlu zagranicznym. Wkład eksportu netto we wzrost jest niemal dokładnie taki, jak przewidywaliśmy, ale
wolumeny rosły w szybszym tempie: 6,4% R/R w przypadku eksportu i 3,4% w przypadku importu. Rosnące wolumeny w handlu są uważane za symptom poprawy koniunktury, choć dynamika tego wzrostu będzie trudna do utrzymania wobec słabej koniunktury w europejskim eksporcie. Strukturę wzrostu w trzecim kwartale oceniamy pozytywnie. Wzrost powinien przyspieszać w kolejnych kwartałach. Niewykluczone, że w ostatnim kwartale tego roku zobaczymy już 2,5%, a w roku przyszłym realne jest 3%+. Dane są pozytywne dla złotego i akcji oraz negatywne dla cen obligacji. WIG20 zareagował na dane pozytywnie, złoty zaś traci, potwierdzając, iż to przede wszystkim globalne czynniki będą mieć wpływ na końcówkę roku na naszej walucie. dr Przemysław Kwiecień CFA Główny Ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

d1jzp30
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jzp30