Trwa ładowanie...

W 2015 r. zmiany w Kodeksie pracy. Umowy po nowemu

Pracodawcy postulują, aby maksymalny czas trwania umowy na czas określony wynosił 48 miesięcy. Przedstawiciele związków chcą, aby wynosiły one 18 lub 30 miesięcy, jeśli wynikałoby to z układu zbiorowego lub z porozumienia ze związkami zawodowymi w firmie. Jedno jest pewne, umowy na czas określony będą krótsze. Rząd już niedługo przedstawi szczegóły swoich propozycji zmian Kodeksu pracy, które wejdą w życie już w przyszłym roku

W 2015 r. zmiany w Kodeksie pracy. Umowy po nowemuŹródło: © .shock - Fotolia.com
d1j2xoa
d1j2xoa

.

Zmiany w prawie pracy zainicjowało orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE, który w marcu tego roku wykazał dyskryminujący charakter umów terminowych. „Propozycje modyfikacji przepisów zostaną upublicznione na przełomie sierpnia i września tego roku. Zgodnie z kalendarzem prac rząd ma go przyjąć w IV kwartale tego roku. Następnie zajmą się nim Sejm i Senat. Wszystko wskazuje więc, że nowe przepisy wejdą w życie w 2015 r.” – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Projekt zmian prawa zakłada, że okres zatrudnienia pracownika na czas określony będzie mógł wynosić maksymalnie 24 miesiące. Podpisanie umowy po tym terminie będzie równoznaczne z podpisaniem umowy na czas nieokreślony. Wyjątkiem będzie tu umowa na zastępstwo.

Obecnie jest tak, że podpisanie kolejnej umowy na czas określony powinno być traktowane jak podpisanie umowy na czas nieokreślony - jeżeli pracodawca i pracownik zawarli wcześniej dwukrotnie tego typu umowę na następujące po sobie okresy. Pod warunkiem jednak, że przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy nie przekroczyła jednego miesiąca. Tak jest, ale tylko w teorii. Najczęściej jednak pracodawcy ten przepis obchodzą i np. podpisują wieloletnie umowy na czas określony lub ponownie przyjmują pracownika po odczekaniu okresu dłuższego niż jeden miesiąc.

To nie wszystko. Wprowadzone mają zostać nowe okresy wypowiedzenia (obecnie są to 2 tygodnie w przypadku, gdy umowa została zawarta na czas dłuższy niż pół roku). Po zmianach, okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony wyniesie: 2 tygodnie, jeżeli umowa przekracza 12 miesięcy lub 1 miesiąc, jeżeli umowa o pracę na czas określony przekracza 18 miesięcy. Zgodnie z propozycjami, pracodawcy będą musieli konsultować ze związkami zawodowymi zamiar zwolnienia pracujących w oparciu o umowy na czas określony oraz przekazywać zwalnianym uzasadnienie decyzji o wypowiedzeniu umowy. Nowe przepisy umożliwią także zwolnienie zatrudnionego z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. W tej chwili nie ma jasnych przepisów w tej sprawie.

Pracownicy, którym wypowiedziano umowę niezgodnie z prawem, będą mieli prawo do odszkodowania odpowiadającego pensji za kilka miesięcy (górna granica ma zostać podniesiona z 3 do 12 miesięcy).

AK,JK,WP.PL

d1j2xoa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j2xoa