Logo dostawcy Kanadyjski system emerytalny jest już w Polsce. Ale tylko dla wybranych

Jan Bolanowski, WP.PL | dodane 2013-11-20 (17:59) 3 lata 3 miesiące 6 dni 6 godzin i 44 minuty temu | 347 opinii
 
Kanadyjski system emerytalny jest już w Polsce. Ale tylko dla wybranych

Choć w międzynarodowych rankingach najwyżej oceniane są systemy emerytalne państw Europy Zachodniej, to system kanadyjski jest najczęściej przywoływanym przykładem modelowego rozwiązania kwestii emerytur. Czy rzeczywiście ma on same zalety?

System emerytalny Kanady, podobnie jak w Polsce, opiera się na trzech filarach. Ale to tylko pozorne podobieństwo, bowiem konstrukcja tych filarów jest zupełnie inna. Pierwszym z nich jest nieobecna w Polsce emerytura obywatelska.

Czy się stoi czy się leży, emerytura się należy

Emerytura obywatelska w pełnej wysokości jest wypłacana każdemu, kto przeżył w Kanadzie 40 lat. Wyłączone z pierwszego filara są tylko osoby najbogatsze. Pieniądze na emeryturę obywatelską pochodzą bezpośrednio z budżetu. Świadczenie przysługuje nawet tym osobom, które nigdy nie pracowały.

- Nie da się przeżyć życia nie pracując. Nie ma zatem znaczenia czy ktoś pracuje na umowę zlecenie, umowę o pracę, umowę nakładczą czy prowadzi działalność gospodarczą. Każdy rodzaj działalności prowadzi do płacenia pewnych podatków, dlatego podstawowa emerytura obywatelska należy się każdemu. Natomiast prawdziwa emerytura jest już zależna od aktywności. Każdy decyduje o momencie przejścia na emeryturę - tłumaczy założenia systemu kanadyjskiego Andrzej Sadowski, ekonomista z Centrum im. Adama Smitha. - To jest najtańsza wersja socjalizmu. Najbardziej sprawiedliwe rozwiązanie. Każdy jest równy wobec prawa, ale nie stoi to na przeszkodzie, by być zapobiegliwym - dodaje.

W Kanadzie można ponadto przejść na emeryturę przed uzyskaniem wieku emerytalnego (tracąc część świadczenia), lub opóźnić tę decyzję i uzyskać wyższą emeryturę. Wiek emerytalny w Kanadzie to 65 lat. Przejście na emeryturę można przyspieszyć lub opóźnić maksymalnie o 5 lat. Każdy miesiąc zwłoki oznacza świadczenie wyższe o 0,6 proc. Zatem osoba, która zdecyduje się zaczekać na świadczenia do ostatniego momentu dostanie emeryturę wyższą o 36 proc.

Dwa razy mniej pazerny ZUS

Emerytura obywatelska w Kanadzie jest jednak jak na standardy tego kraju niewielka, jej podstawowa stawka wynosi 546 kanadyjskich dolarów czyli w przeliczeniu ok. 1,6 tys. zł. To zaledwie 13,5 proc. średniej pensji. W Polsce 13,5 proc. średniego wynagrodzenia to 517 zł. Gdyby więc przenieść ten system do naszego kraju, tyle właśnie wynosiłoby obywatelskie świadczenie.

Więcej pieniędzy uzyskać można z drugiego filaru, który stanowi fundusz analogiczny do polskiego ZUS, pobierający składki i wypłacający świadczenia na zasadzie solidarności pokoleniowej. Maksymalna wysokość emerytury z II filaru, wynosi niecałe 3 tys. zł (25 proc. średniego wynagrodzenia). Średnia wypłata z tej części systemu jest jednak niemal dwa razy niższa.

Natomiast składka emerytalna jest w Kanadzie wyraźnie niższa niż w Polsce. Każdy pracownik płaci tylko 4,95 proc. swojej pensji (drugie tyle dokłada pracodawca), a przedsiębiorcy płacą 9,9 proc. W Polsce składka emerytalna jest niemal dwa razy wyższa wynosi 19,5 proc. pensji. zł.

Obywatelu, zrób sobie dobrze sam

Podstawę systemu emerytalnego w Kanadzie stanowi jednak, zupełnie zmarginalizowany w Polsce, trzeci filar, czyli prywatne oszczędności emerytów. Dodatkową emeryturę dostaje ok. 70 proc. Kanadyjczyków i jest ona wyższa niż państwowy składnik świadczenia. Łącznie przeciętny kanadyjski emeryt może więc liczyć na równowartość 59,2 proc. średniego wynagrodzenia, czyli równowartość 7 tys. złotych. W Polsce niecałe 60 proc. przeciętnej pensji to 2270 zł.

Duży udział prywatnych środków w finansowaniu życia na starość wynika oczywiście z dużego poziomu oszczędności. W Polsce pod tym względem jest gorzej, ale zdaniem Andrzeja Sadowskiego wynika to z wad systemu emerytalnego. - Polacy nie mają dziś wyboru, jeśli zabiera im się tak dużo pieniędzy i ubezwłasnowolnia - komentuje.

Kanada w Polsce? Tylko dla wybranych

Zdaniem eksperta z Centrum im. Adama Smitha sytuacja zmieniłaby się, gdyby wprowadzić w Polsce podobne rozwiązania. Zwłaszcza, że z dobrodziejstw systemu kanadyjskiego korzysta już w Polsce uprzywilejowana część społeczeństwa.

- System kanadyjski zaczął się ostatnio nieco komplikować, jeszcze prostszą i czystą postać ma system nowozelandzki. Ale przykłady mamy też w Polsce, z tym że dla wybranych grup. Taki system kanadyjsko-nowozelandzki obowiązuje dla sędziów, prokuratorów i wojskowych, którzy nie płacą składek a ich świadczenia są wypłacane bezpośrednio z budżetu - zauważa Sadowski. - Postulujemy, by emerytura była wypłacana wszystkim obywatelom polskim po przekroczeniu wieku emerytalnego w danym momencie przyjętego przez polski parlament i rząd. Bez składek, bez systemu informatycznego, bo wystarczy tylko spis wyborców zawierający podstawowe dane - dodaje.

Czy są lepsze systemy?

Co ciekawe, system emerytalny Kanady choć oceniany wysoko nie wygrywa międzynarodowych rankingów. W rankingu Mercera analitycy wyraźnie wyżej ocenili rozwiązania duńskie i holenderskie. Jednak zdaniem Andrzeja Sadowskiego lepiej wzorować się na wzorcach anglosaskich.

- W krajach zachodniej Europy są coraz większe problemy i liczba osób pobierających świadczenia niedługo będzie większa niż pracujących. Zachodnia Europa konsumuje bogactwo z dawnych lat i jeszcze jest w stanie utrzymać tak wysoki poziom socjalu i emerytur - mówi ekspert i podkreśla, że w Polsce te systemy by się nie sprawdziły. - My nie mamy żadnych nadzwyczajnych zasobów, ponieważ mieliśmy półwieczną przerwę w rozwoju. U nas procesy będą bardziej bolesne i o wiele szybsze - podsumowuje.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 415 94,10%
nie 26 5,90%

Opinie (347)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
1
~Drodzy rodacy 2013-12-15 (15:15) 3 lata 2 miesiące 11 dni 9 godzin i 28 minut temu

Drodzy rodacy w Polsce z roku na rok żyje się dłużej to znaczy lepiej a szczególnie na emeryturze. wniosek wysnuwam z tego że przechodząc na emeryturę przed rokiem 2009 średnie dalsze trwanie życie wynosiło13,3 lata. A teraz jak paniska 67lat i żyjemy 15,7 lat i kto tu mówi Ze jest źle dla pastwa polskiego a w szczególności dla ZUS

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

34
15
~LuK 2013-12-08 (07:18) 3 lata 2 miesiące 18 dni 17 godzin i 25 minut temu

i tak mi nikt nie uwierzy ale i tak napisze. jestem w kanadzie od 4,5 lat. przez te lata dorobilem sie 3 samochodow - 2 nowe bmw i 2-letni suv toyota kupiony za gotowke $52k. Mieszkam w 1300sq ft apartamencie (ok. 120m kw), ktore co prawda mam na kredyt ale ponad polowa jest juz splacona. Pracuje na stanowisku menadzera w amerykansko-kanadyjskiej korporacji zw z ropa naftowa. Czy wracam do polski? Hahahahahahahahahahahahahahahaha pozdrawiam, dopiero co wrocilem z urlopu na kubie

odpowiedz

pokaż 15 ukrytych odpowiedzi

0
0
~Emet 2016-12-27 (19:19) 1 miesiąc 30 dni 5 godzin i 24 minuty temu

"My nie mamy żadnych nadzwyczajnych zasobów, ponieważ mieliśmy półwieczną przerwę w rozwoju." Ten cytat to chyba żart, przecież to właśnie działania UE przyczyniły się do rozpadu polskiego przemysłu.

odpowiedz

1
0
~kan 2016-03-21 (06:28) 11 miesięcy 5 dni 18 godzin i 15 minut temu

na tzw 3 filar w Kanadzie obecnie wiekszosc pracujacych nie ma pieniedzy by oszczedzac bo o prace trudno a szczegolnie dobrze platna ceny urosly 2 razy a nawet 3 np domy . Od kryzysu w 2008 jest coraz gorzej I drozej praca prosta na godziny to bieda , lepiej maja dobrze wyksztalceni a dla emigrantow dobry fach I np swoj bisnes ale dobre czasy , duzo pracy minely- pozdrawiam

odpowiedz

3
0
~gość 2013-12-15 (16:18) 3 lata 2 miesiące 11 dni 8 godzin i 25 minut temu

Ja jak puję na emeryturę w wieku 67 lat to będę miał przepracowane 52 lata, ciekawe kto z dzisiejszych emerytów w Polsce ma tyle przepracowane lat ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
4
~Polak1 2014-07-05 (22:50) 2 lata 7 miesięcy 21 dni 1 godzinę i 53 minuty temu

Pan chyba cos pieprzy, mieszkam w Kanadzie i wyglada to zupelnie inaczej niz pan to opisuje, dlaczego oklamuje pan Polakow ???

odpowiedz

4
1
~erewań 2014-05-10 (16:29) 2 lata 9 miesięcy 16 dni 8 godzin i 14 minut temu

Wychodzi na to, że w tym przyjaznym kraju najlepiej jest pracować na czarno i opłacać sobie III filar. Z uczciwej pracy na emeryturze przyjdzie zdechnąć z głodu.

odpowiedz

7
5
~ceniek 2013-12-11 (17:44) 3 lata 2 miesiące 15 dni 6 godzin i 59 minut temu

Jłak czytam tego wielkiego profesora który tak zachwalałII filar to mi się nuż w kieszeni otwiera i naprowadza na ponoć sprawiedliwe emerytury systemu Kanadyjskiego Tylko niech już wreszcie odda ten dyplom wielkiego profesora nadanego przez komunę i niech wejdzie tuskowi w d... a niech nie oszukuje społeczenstwa twierdząc że polska niema bogactw naturalnych gdyż jego filozofia swiadczy o najwyższej głupocie i sługusowi u.e człowieku zejdz nna ziemię i policz dokładnie jaki jest sens twojej wypowiedzi przecież sam byłeś doradcą rzadu wiec doskonale wiesz jakie mamy zyski z uni i jakie warunki i materiały i gdzie je musimy zakupić aby otrzymać jakoś jałmużnę z uni za ktora placimy likwidacją kopalń i zakaz uruchomienia łupków powiedz prawdę kto za stoi a nie oszukuj ludzi bo niesą tłumanami

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
17
~Krzysztof 2013-12-09 (08:09) 3 lata 2 miesiące 17 dni 16 godzin i 34 minuty temu

Jeżeli pan Sadowski jest ekonomistą to strzeż nas Panie Boże od takich ekonomistów. Pan Sadowski pisze, że za każdy rok wcześniejszego lub późniejszego przejścia na emeryturę odbiera sie lub dodaje 0,6% emerytury. A potem pisze, że przy maksymalnym wydłużeniu czasu pracy czyli o 5 lat emerytura wzrośnie o 36%. Z pobieżnych opbliczeń wynika, że nie o 36 tylko o 3%. A może to panu dzioennikarzowi sie cioś pomyliło, bo 3 czy 36% to przeciez prawie to samo.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

6
1
~benk 2013-12-15 (08:46) 3 lata 2 miesiące 11 dni 15 godzin i 57 minut temu

Ale Kanada nigdy nie finansowała z pieniędzy emeryckich żadnych ubogacających "naukami" pielgrzymek.

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: