Akcjonariusze PKO BP zdecydują o zmianach w RN i statucie 25 lutego

Warszawa, 29.01.2016 (ISBnews) - Akcjonariusze PKO Banku Polskiego zdecydują o zmianach w składzie rady nadzorczej oraz statutu banku podczas nadzwyczajnego walnego, zwołanego na 25 lutego, podała instytucja.

29.01.2016 15:59

W projektach uchwał podano, że zmiana § 15 Statutu ma na celu wprowadzenie samodzielności rady nadzorczej w ocenie pracy poszczególnych członków zarządu.

"Obecne brzmienie § 15 ust. 1 pkt 8 Statutu jest zgodne z art. 17 ust. 2 Prawa bankowego, znajdującym jednak zastosowanie do formy prawnej banku państwowego. W obecnej strukturze kapitału zakładowego, ww. przepis nie znajduje zastosowania. Konsekwencją zmiany § 15 jest zmiana § 23 ust. 1 pkt 7 statutu" - czytamy w uzasadnieniu do projektów uchwał.

Podobną intencją, tj. wzmocnienia roli rady nadzorczej jest przywrócenie reguły, iż członek zarządu może być w każdym czasie odwołany (§ 19 ust. 4 statutu), podano także.

Po zmianie § 23 ust. 1 pkt 4 statutu podporządkowanie członkom zarządu poszczególnych obszarów działalności banku ustalać będzie regulamin zarządu, zatwierdzany zgodnie z § 15 ust. 1 pkt 11 lit a) tiret 1 przez radę nadzorczą.

"Jedynym członkiem zarządu, którego kompetencje i podporządkowanie obszarów działalności banku są narzucone regulaminowi zarządu jest członek zarządu do spraw ryzyka. Zmiana § 23 ust. 3 służy wskazaniu stałej osoby, która prowadzić będzie prace zarządu w przypadku nieobecności prezesa zarządu albo braku wyznaczenia zastępcy podczas nieobecności osób kierujących pracami zarządu" - czytamy także.

Minister skarbu Dawid Jackiewicz poinformował dziś, że walne zgromadzenie PKO BP w najbliższym czasie dokona zmian w radzie nadzorczej banku, które sprawią, że "będzie większa wrażliwość ze strony rady nadzorczej na decyzje zarządu". Wskazał także, że ewentualne decyzje w sprawie zarządu PKO BP będą należały do rady nadzorczej.

Zdaniem ministra, ostatnia decyzja banku o podwyżkach opłat i prowizji mogła mieć charakter rutynowy, jednak sposób komunikowania się zarządu banku z klientami i akcjonariuszami "pozostawia wiele do życzenia".

PKO BP tłumaczył, że obecne zmiany w taryfie prowizji i opłat są procesem rutynowym w działalności każdego banku. Służą dostosowaniu świadczonych usług do preferencji klientów i aktualnej sytuacji rynkowej.

PKO Bank Polski obsługuje 8,8 mln klientów indywidulanych. Bank tłumaczył, że wprowadzane zmiany w niewielkim stopniu dotyczą podstawowej oferty kierowanej obecnie do klientów: najpopularniejszych kont osobistych i kart debetowych oraz kredytów hipotecznych i pożyczek gotówkowych. W rezultacie obejmą one około 20% klientów indywidualnych.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW. Aktywa razem banku wyniosły 248,7 mld zł na koniec 2014 r.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)