Logo dostawcy Sejm: zmiany w VAT od samochodów osobowych od 1 kwietnia 2014 r.

PAP | dodane 2014-02-07 (11:35) 3 lata 2 miesiące 17 dni 15 godzin i 12 minut temu | 6 opinii
 
Sejm: zmiany w VAT od samochodów osobowych od 1 kwietnia 2014 r.

Od 1 kwietnia br. od samochodów osobowych wykorzystywanych w celach służbowych i prywatnych będzie można odliczyć 50 proc. VAT, a od aut używanych wyłącznie w działalności gospodarczej cały naliczony podatek - zdecydował w piątek Sejm.

Sejm przegłosował w piątek nowelizację ustawy o VAT wprowadzającej nowe regulacje dotyczące odliczeń i rozliczania podatku od samochodów osobowych do 3,5 tony wykorzystywanych przez przedsiębiorców. Wysokość odliczenia będzie zależała od sposobu użytkowania pojazdu. Za uchwaleniem zmian głosowało 230 posłów, a 199 było przeciw.

Przed głosowaniem Wincenty Elsner krytykował rząd za ekspresowe tempo prac nad ustawą (pierwsze czytanie projektu odbyło się w środę). Jego zdaniem, bicie rekordów należy zostawić sportowcom na igrzyskach olimpijskich, tymczasem rząd zafundował sztafetę 3x48. Elsner powiedział, że zmiany w OFE zajęły Sejmowi 48 godzin, w takim samym czasie przeprowadzono "skok na kasę z Lasów Państwowych" oraz zmiany w regulacjach dotyczących VAT od samochodów osobowych.

Romuald Ajchler mówił, że ustawa budzi kontrowersje, pytał też o odpowiedź Komisji Europejskiej na prośbę polskiego rządu o zgodę na planowane zmiany.

- Zgoda KE sprowadza się do tego, że umożliwiamy odliczenie stu procent VAT w przypadku pojazdów samochodowych o masie do 3,5 tony, które są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej. Wprowadzamy uproszczenie dla tych, którzy korzystają w mieszanym trybie, czyli w części wykorzystują samochody do celów prywatnych, a w części do celów prowadzenia działalności gospodarczej - poinformował posłów wiceminister finansów Janusz Cichoń.

Dodał, że wprowadzona zostanie formuła 50-50-50, co oznacza, że 50 proc. VAT będzie można odliczyć od wydatku na zakup samochodu, na serwis oraz paliwo (od 1 lipca 2015 r.). Zaznaczył, że zdaniem MF to rozwiązanie korzystne dla przedsiębiorców.

Sejm wprowadził do nowelizacji trzy poprawki przygotowane przez PO i PiS.

Pierwsza ma umożliwić prowadzenie w formie elektronicznej ewidencji przebiegu pojazdu, uprawniającej do pełnego odliczenia VAT. Zakłada ona, że w ewidencji nie będzie musiała podpisywać się osoba kierująca pojazdem (jeżeli nie jest podatnikiem). Autentyczność dokonanego przez nią wpisu w ewidencji będzie poświadczana przez podatnika na koniec każdego okresu rozliczeniowego.

Posłowie zgodzili się też na poprawkę PO, która przewiduje, że zmiana wykorzystania samochodu będzie musiała być zgłaszana fiskusowi najpóźniej przed dniem tej zmiany, a nie z siedmiodniowym wyprzedzeniem, jak obecnie.

Wprowadzono też poprawkę zgłoszoną zarówno przez PO jak i PiS, która przewiduje, że zmiany wejdą w życie 1 kwietnia 2014 r., a nie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, jak zapisano w projekcie.

Odrzucone zostały pozostałe poprawki. PiS proponował m.in., by możliwość 50-proc. odliczenia VAT w przypadku aut w użytku służbowym i prywatnym zastąpić wskaźnikiem 80 proc. Odrzucono poprawkę, która zmierzała do zniesienia obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu przez podatników, którzy wykażą, że używają samochodu tylko i wyłącznie w celach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Sejm nie zgodził się też na poprawki SLD i TR, które - zamiast 50-proc. odliczenia - miały umożliwić odliczenie 99 proc. VAT. Posłowie odrzucili także poprawkę TR, która zakładała, że przedsiębiorcy używający samochody w systemie mieszanym mogliby odliczyć 50-proc. VAT od paliwa od chwili wejścia w życie ustawy, a nie dopiero od 1 lipca 2015 r., jak przewidywał projekt.

Zgodnie z nowelizacją, firma będzie mogła odliczyć 50 proc. podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków (związanych z zakupem i eksploatacją auta) dotyczących pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, które wykorzystywane są do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych. Wyjątek dotyczy VAT od paliwa, bowiem w tym przypadku 50-proc. odliczenie będzie przysługiwać dopiero od 1 lipca 2015 r.

Ustawa zakłada, że pełne odliczenie VAT będzie przysługiwało tylko w przypadku wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej. Będzie to wymagało złożenia w urzędzie skarbowym informacji o tych pojazdach oraz prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu.

Ponadto znowelizowana ustawa przewiduje nowe regulacje dotyczące systemu korekt w przypadku zmiany przeznaczenia pojazdu. Zniesiony zostanie obowiązek uzyskania zaświadczenia z urzędu skarbowego dla potrzeb rejestracji pojazdów sprowadzanych z innych państw UE. W konsekwencji zniesiona będzie też opłata skarbowa od takich zaświadczeń.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 4 20,00%
nie 16 80,00%

Opinie (6)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~tymok 2014-02-27 (14:42) 3 lata 1 miesiąc 28 dni 12 godzin i 5 minut temu

okazja dobra, ja wreszcie kupiłem auto, specjalnie do poznania jechalem bo w rzepeckim-mroczkowskim był passat co mi pasował. Jak ktos ma odłożoną kasę na auto to opłaca się je kupic teraz niż potem z pełnym VAT płacicc

odpowiedz

0
0
~alek 2014-02-26 (14:23) 3 lata 1 miesiąc 29 dni 12 godzin i 24 minuty temu

takie wlaśnie jest PO, to nie sejm a PO nie daje odpisów WAT , na pewno nie nabiorę się już na PO , PO od koryta ,jak tak dalej pójdzie to drugi majdan w warszawie i to niedługo

odpowiedz

1
0
~gutek7017 2014-02-09 (04:51) 3 lata 2 miesiące 15 dni 21 godzin i 56 minut temu

A co bogatych zabrakło

odpowiedz

3
0
~k58 2014-02-09 (01:49) 3 lata 2 miesiące 16 dni i 58 minut temu

zas jakiemuś DRANIOWI o te polityke idzie,,,więc glosowanie w szybkim tempie!!!

odpowiedz

4
0
~Pep 2014-02-09 (01:30) 3 lata 2 miesiące 16 dni 1 godzinę i 17 minut temu

No Polactwo możecie kupić sobie klatkę na 23% na lemingi

odpowiedz

13
0
~h.y. 2014-02-09 (01:18) 3 lata 2 miesiące 16 dni 1 godzinę i 29 minut temu

Tylko przerejestrować firmę do południowych sąsiadów...

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: