Masz książeczkę mieszkaniową? To może być ostatnia szansa na premię
Liczy się wysokość wpłat, aktualna cena metra kwadratowego mieszkania wg GUS, a także rodzaj budownictwa, na jaki zostaną wykorzystane środki z książeczki.
08.02.2017 | aktual.: 09.02.2017 13:07
Jeszcze tylko do końca bieżącego roku właściciele książeczek mieszkaniowych będą mogli złożyć w banku PKO BP wniosek o wypłatę premii gwarancyjnej. Dotyczy to tych posiadaczy książeczek wystawionych w latach 1989-1990, którzy przed 1 kwietnia 2009 r. dokonali całkowitej spłaty zadłużenia obciążającego lokal mieszkalny.
Po 31 grudnia wypłata premii w takim przypadku nie będzie możliwa, ale książeczki nie tracą ważności, jeśli środki te przeznaczamy na inny cel budowlany przewidziany ustawą.
Czynności, które uprawniają do wypłaty premii, to między innymi zakup mieszkania lub budowa domu, wykup lokalu ze spółdzielni mieszkaniowej, uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, wpłata kaucji w towarzystwie budownictwa społecznego, a nawet przeprowadzenie remontu polegającego na wymianie okien albo instalacji: gazowej lub instalacji elektrycznej.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wysokość premii gwarancyjnej oblicza PKO BP na podstawie ściśle określonych kryteriów. Liczy się wysokość wpłat, aktualna cena metra kwadratowego mieszkania wg GUS, a także rodzaj budownictwa, na jaki zostaną wykorzystane środki z książeczki.
Aby uzyskać premię gwarancyjną, uprawniony do niej właściciel książeczki mieszkaniowej musi złożyć w oddziale PKO BP wniosek o likwidację książeczki i wypłatę premii gwarancyjnej oraz odpowiednio udokumentować dokonanie czynności uprawniającej do wypłaty premii gwarancyjnej.
Wniosek powinien zostać złożony w terminie 90 dni od dnia wystąpienia czynności uprawniającej do wypłaty premii gwarancyjnej. Jeśli jednak wniosek jest źle udokumentowany, bank wyznacza termin na uzupełnienie dokumentów, który nie może przekraczać terminu 30 dni od dnia złożenia wniosku. Jeśli wnioskodawca nie dotrzyma tego terminu, wniosek pozostaje bez rozpatrzenia.
Premia gwarancyjna może być wkładem własnym w przypadku zakupu mieszkania na kredyt hipoteczny, ale nie można jej przeznaczyć na dodatkowe opłaty bankowe - na prowizje czy polisy ubezpieczeniowe.
Bank PKO BP jest tylko operatorem całej operacji - środki na wypłatę premii gwarancyjnych pochodzą z budżetu.