Nowe dowody osobiste dla 31 mln Polaków. Pierwsze e‑dowody już w tym roku
W połowie roku pilotażowo dwa polskie miasta będą testowały dowody osobiste w telefonach komórkowych.
Uzbrojone w warstwę elektroniczną w postaci specjalnego chipa z zakodowanymi danymi biometrycznymi, możliwością podpisu elektronicznego czy rejestracji u lekarza otrzyma 31 mln Polaków. To za dwa lata. W połowie tego roku pilotażowo dwa polskie miasta będą testowały dowody osobiste w telefonach komórkowych.
Od 2019 r. sukcesywnie będą wydawane nowe dowody osobiste. Jeśli komuś wygaśnie data ważności dotychczasowego dokumentu, to dostanie nowy. Nie będzie wymiany wszystkich naraz. MC zakłada, że potrwa on do 2028 r. Ile będzie to kosztowało? W sumie ponad 2 mld zł.
Nowe dowody (eID)będą miały zakodowane dane biometryczne, dzięki aplikacji ICAO na lotnisku przez kontrolę przejdziemy jedynie pokazując się w oku kamery. Dadzą też możliwość podpisu elektronicznego czy rejestracji u lekarza.
Nowy dowód będzie mógł się komunikować z POS-ami, czyli terminalami do obsługi kart. Podobnie jak karta płatnicza będzie posiadał swój numer PIN. Według wyliczeń resortu w ramach programu wyprodukowanych zostanie 31 mln sztuk.
Prace nad nowymi dowodami wciąż postępują. Projekt odpowiedniej ustawy skierowany został w poniedziałek 27 marca do uzgodnień przez ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W dokumencie z 20 marca 2017 r. można zobaczyć wzór wniosków o nowe dowody oraz poprawki nowelizujące ustawę.
Dotyczą one wielkości i proporcji zdjęcia, równomierności oświetlenia, orientacji pionowej twarzy fotografowanego i dostosowania do kryteriów ICAO w zakresie biometrycznego wizerunku. Dodatkowo określają nową definicję podpisu elektronicznego oraz nowelizują treść pouczenia o odpowiedzialności karnej za podanie nieprawny przy wyplenianiu wniosku. ##8 mln dowodów osobistych do wymiany Na nowoczesny dowód nie wszyscy mogą jednak liczyć. Już wiadomo, że co najmniej 8 mln Polaków szybko nie skorzysta z dodatkowych możliwości. Dlaczego?
Jak informowaliśmy w WP money, dlatego, że dla tych, którym w tym roku kończy się ważność dowodów, jak i tym, którzy w tym w najbliższym czasie zgubią stary bądź skończą właśnie 18 lat, przysługiwać będzie aktualny wzór dokumentu.
Jak wylicza Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, 5 mln osób będzie musiało wymienić dokumenty, gdyż skończy im się data ważności dowodów wystawionych w 2007 r. Wtedy zamienialiśmy stare zielone "książeczki" na plastikowe "wizytówki". Kolejne 2,5 mln dokumentów ważność straci w 2018 r. ##Dowód w komórce E-dowody będą mogli już w maju tego roku przetestować mieszkańcy Łodzi i Ełku. Szeroko zakrojone testy potrwają około dwóch miesięcy. Później już każdy będzie mógł mieć dowód w komórce. W lipcu będą one wydawane dla reszty miast.
Komórkowy dowód osobisty (mID) to pierwszy etap wprowadzania mDokumentów. Kolejnymi mają być prawo jazdy, dowód rejestracyjny czy OC. Następnie, zapewne już w 2018 roku, będą wdrażane dokumenty służące przedsiębiorcom.
[
Ministerstwo Cyfryzacji ]( # )
Inwestycja w nowe e-dowody będzie nas kosztować około 400 mln zł. Mobilny dowód będzie raczej dokumentem dodatkowym, a nie wydawanym zamiast fizycznego dokumentu. ##Dokumenty przez internet Ministerstwo cyfryzacji przypomina, że wniosek o nowy dowód można złożyć przez internet i nie ma konieczności fatygowania się z dokumentami do urzędu.
Jak złożyć wniosek nie wychodząc z domu? Na stronie www.epuap.gov.pl udostępniona został sekcja dotycząca wniosków o nowy dowód. Widoczny na górze strony baner przekieruje w odpowiednie miejsce.
Do systemu należy się zalogować z wykorzystaniem tzw. Profilu Zaufanego. Jak informowaliśmy na łamach WP money, taki profil można założyć na dwa sposoby. Udając się do najbliższego urzędu, gdzie potwierdzimy tożsamość, albo wykorzystując bankowość elektroniczną. Obecnie możliwość taką oferują swoim klientom banki PKO BP, ING oraz Millennium. Resort cyfryzacji zapewnia, że w najbliższym czasie dołączą kolejne.
Później wystarczy już tylko wypełnić wniosek i dołączyć odpowiednie zdjęcie. Ministerstwa podkreślają, że dzięki ePUAP można zaoszczędzić sobie wizyty w urzędzie. De facto to tylko jedna wycieczka mniej. Po odbiór dokumentu i tak trzeba udać się osobiście.
Wymianę dowodu lepiej jest załatwić do połowy roku. Jak wynika z prognoz MSWiA, w wakacje liczba wniosków się podwoi. Nie warto odkładać wymiany dokumentu również na okres pourlopowy. Październik będzie bowiem najbardziej obleganym miesiącem.
[
Ministerstwo Cyfryzacji ]( # )