Logo dostawcy Od 1 lipca zmiany w świadczeniach pielęgnacyjnych

PAP | dodane 2013-06-30 (19:30) 3 lata 7 miesięcy 27 dni 5 godzin i 12 minut temu | 198 opinii
 

MPiPS przypomina, że od 1 lipca zmieniają się zasady przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych - prawo do nich będą mieli tylko rodzice i najbliżsi krewni dzieci niepełnosprawnych. Zarazem wygasają decyzje w tej sprawie wydane przed końcem zeszłego roku.

Zmiany wprowadziła nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych obowiązująca od początku tego roku, która zawęziła grono osób uprawnionych do pomocy finansowej ze strony państwa. Zgodnie z jej zapisami zasiłek pielęgnacyjny przysługuje tylko rodzicom i najbliższym krewnym dzieci niepełnosprawnych. Ustawa wprowadziła też nowe świadczenie - specjalny zasiłek opiekuńczy uzależniony od dochodu rodziny.

Ustawa przewidywała, że osoby otrzymujące świadczenia pielęgnacyjne przed jej wejściem w życie zachowają do nich prawo przez sześć miesięcy (do końca czerwca). Od 1 lipca świadczenie pielęgnacyjne będzie wypłacane już tylko uprawnionym do niego na podstawie nowych przepisów.


W związku z tym resort pracy przypomina, że osoby, które spełniają nowe warunki otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego, powinny złożyć wnioski, aby otrzymywać je także po 30 czerwca.

W myśl ustawy prawo do świadczenia pielęgnacyjnego mają rodzice dzieci z niepełnosprawnością, wymagających stałej opieki. Zasiłek, z opłacanymi przez budżet państwa składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, będą otrzymywać co miesiąc, niezależnie od dochodu na osobę w rodzinie.

Prawo do tego świadczenia będą miały także inne osoby niż rodzice, na przykład dziadkowie, brat lub siostra, czyli osoby zobowiązane do alimentacji, jednak pod warunkiem, że rodzice dziecka albo sami są niepełnosprawni, albo zostali pozbawieni praw rodzicielskich.

Obecnie zasiłek ten wynosi 620 zł. Do końca roku osoby uprawnione do zasiłku otrzymują dodatkowe 200 zł, czyli w sumie 820 zł. Zgodnie z zapowiedziami rządu, w ciągu pięciu lat średnia wartość świadczenia pielęgnacyjnego ma wynieść tyle, ile płaca minimalna.

Nowela wprowadziła też do systemu świadczeń rodzinnych nowe świadczenie - specjalny zasiłek opiekuńczy - w wysokości 520 zł miesięcznie - przysługujący wtedy, gdy niepełnosprawność została stwierdzona czy nabyta po 25. roku życia lub związana jest np. z wiekiem osoby, nad którą trzeba sprawować opiekę. Zasiłek przyznawany jest rodzicom, ale tylko w przypadku, kiedy jedno z nich zrezygnowało z pracy zawodowej. Nie przysługuje rodzicowi, który nigdy pracy nie podejmował lub ma np. prawo do renty czy emerytury.

Otrzymywać go mogą również inne osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny i które zrezygnują z pracy w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad członkiem rodziny legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności.

Specjalny zasiłek uzależniony jest od kryterium dochodowego. Ma przysługiwać, gdy łączny dochód dwóch rodzin: rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki - w przeliczeniu na osobę - nie przekroczy obowiązującego kryterium dochodowego dla osób otrzymujących świadczenia rodzinne - obecnie 623 zł netto.

Od 2010 r., kiedy zniesiono kryterium dochodowego warunkującego przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, liczba osób ubiegających się o nie gwałtownie wzrosła. Ze statystyk MPiPS wynika, że wśród osób, które uzyskały prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, aż 83 proc. stanowią osoby inne niż rodzice niepełnosprawnych dzieci, do których początkowo kierowana była ta pomoc. Zauważalna jest tendencja do wyszukiwania niepełnosprawnych członków rodziny przez osoby nieaktywne zawodowo, by uzyskać świadczenie bez faktycznego sprawowania opieki. Zdarza się nawet pobieranie świadczenia na krewnego mieszkającego w innej miejscowości.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (198)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

37
2
~Basia 2013-07-01 (16:21) 3 lata 7 miesięcy 25 dni 8 godzin i 21 minut temu

Głosowałam na PO.Uważałam,że to dobry wybór.Ale co się okazało,afery,niegospodarność,wysokie nagrody dla swoich,mnóstwo rzeczy mozna tu przytoczyć.I teraz nowa ustawa ,odbiera się 200 000 opiekunom niepełnosprawnych zniedołężniałych,sparaliżowanych,bezradnych ,jak dziecko świadczenia ,w zamian szykuje rząd domy opieki z asystentami,a opiekunów wysyła do pracy .To jest chore!nieludzkie!Mało tego ,przymierzają się do zabrania dodatku pielęgnacyjnego ,w zamian czeki opiekuńcze na opłacenie domu opieki bądż asystenta.Kto odda swojego bliskiego obcym????ja z pewnością nie!!!Opamiętajcie się ,to jest podłe wobec ludzi chorych,ONI chcą być z RODZINĄ może ostatnie lata życia!TO JEST BARBARZYŃSTWO,NIE USTAWA DLA LUDZI!!!CO Z OPIEKUNAMI???MAJĄ TERAZ ZDECHNĄĆ???Basia

odpowiedz

85
53
~wiwa 2013-07-01 (08:32) 3 lata 7 miesięcy 25 dni 16 godzin i 10 minut temu

pracuje przy przyznawaniu zasiłków pielęgnacyjnych i powiem Wam jedno, sama czekałam kiedy ktoś stuknie się w głowę i zabierze zasiłki wnuczkom i innym krewnym, którzy w rzeczywistości nie zaglądali nawet do babci i dziadka a pieniądze pobierali bo im się nie chciało pracować. W tej grupie byli również alimenciarze i synowie alkoholicy, którzy mieli łatwe pieniądze na alkohol. Uważam że większe zasiłki należą się matkom chorych dzieci, które rzeczywiście nie podejmują zatrudnienia bo opiekują się dziećmi, a te dzieci nie mają tak jak babcie prawa ani do renty ani do emerytury. Zastanówcie się najpierw, zapoznajcie się z tematem zanim zaczniecie komentować.

odpowiedz

pokaż 19 ukrytych odpowiedzi

4
0
~Mama niepełnosprawnego dziecka 2013-07-03 (16:27) 3 lata 7 miesięcy 23 dni 8 godzin i 15 minut temu

Za 620zł to Tusku je obiad a ja z moim chorym synkiem wegetujemy czekając na śmierć z głodu i braku nadziei na lepsze jutro..Mam dziecko z respiratorem i całym sprzętem specjalistycznym,,jak za to wyżyć??no jak?oddać syna i iść do pracy??Nigdy go nikomu nie oddam..!!Tusku-co ty zrobiłeś z naszym krajem?z Polakami?620zł-za 24 godzinną opiekę??masakra!!!!

odpowiedz

27
0
~nikt 2013-07-01 (21:09) 3 lata 7 miesięcy 25 dni 3 godziny i 33 minuty temu

Nie głosowałam nigdy i nie będę głosować na PO. Chociaż mam sumienie czyste,że mój głos nie pogrążył Polski, ale co z tego, głupich i krótkowzrocznych Polaków nie brakuje. Często zdziwiona jestem jaki mamy tępy naród, nic dziwnego , że więcej jesteśmy ciągle w niewoli.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

20
0
~wiola 2013-07-01 (12:55) 3 lata 7 miesięcy 25 dni 11 godzin i 47 minut temu

Źle się dzieje w tym kraju.. Proponuję wejść na GoRest.pl i poszukać jakiś tanich biletów czy okazji lotniczych i albo wyjechać z tego kraju i żyć.. albo chociaż do pracy zarobić.. jak jest takie bezrobocie to myślicie że kto będzie wpłacał pieniądze na nasze emerytury.. zaraz przez ten kryzys zrobi się ogromna dziura.. pucha.. której nie ma czym zapełnić w kasach zusowych.. życie drogie.. co raz bardziej wszystko drożeje.. a moja pensja spadła o kolejne 200 zł.. bo kryzys.. i albo to albo utrata pracy.. a jak za słoninę płaciłam 1,2 za kilo tak teraz jest 8 zł.. bo się za popularna zrobiła.. teraz już nawet smalczykiem się ludzie nie podratują... a pensja.. ta sama.. a teraz i niższa..

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
0
~realista 2013-07-01 (23:21) 3 lata 7 miesięcy 25 dni 1 godzinę i 21 minut temu

A co np z niepełnosprawnymi rodzicami którymi opiekują się dzieci i muszą na wiele lat zrezygnować z pracy?

odpowiedz

68
1
~CÓRKA 2013-07-01 (15:26) 3 lata 7 miesięcy 25 dni 9 godzin i 16 minut temu

opiekuję się 86 letnią matką "przykutą do łozka" jak mam podjąc zatrudnienie?jak mam wyżyć za 623 zł ? RZĄDZĄCY!!! POWIEDŻCIE JEJ PROSTO W OCZY ,ŻE MUSZĘ JĄ ZOSTAWIĆ!!!BO MACIE DZIURĘ BUDŻETOWĄ !!! HAŃBA PO STOKROĆ HAŃBA

odpowiedz

63
2
~monia 2013-07-01 (14:57) 3 lata 7 miesięcy 25 dni 9 godzin i 45 minut temu

UWAGA! Od 1 lipca bm rząd pozbawia opieki 200 000 osób niepełnosprawnych,tym samym skazując ich na śmierć!!!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

5
0
vlenn 2013-07-01 (21:28) 3 lata 7 miesięcy 25 dni 3 godziny i 14 minut temu

Przepisy zmieniają się błyskawicznie, np. w oświacie nie ma normalności, co miesiąc nowe rozporządzenie i de nowo cała papierologia w szkole- gdzie jest szanowanie ludzi, którzy to wszystko muszą wcielać w życie-totalny odlot.Góra bierze unijną kasę za reformę a doły dostają tworzenie dokumentacji- uczeń nie dostaje z tego nic!

odpowiedz

31
1
~fred 2013-07-01 (20:30) 3 lata 7 miesięcy 25 dni 4 godziny i 12 minut temu

W ten sposób Tusk jego nierząd wraz z PO zalegalizowali eutanazję w Polsce.

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: