Pieniądze z OFE trafią do ZUS? Jeśli tak, to będą stracone

WP.PL/ Rzeczpospolita | aktualizacja 2013-05-06 (10:02) 3 lata 9 miesięcy 20 dni 14 godzin i 42 minuty temu | 3062 opinie
 

Resort finansów forsuje rozwiązanie, które zaneguje sens reformy emerytalnej. Przeniesienie składek z OFE do ZUS oznacza utratę pieniędzy i zablokowanie powstania systemu wypłat emerytur kapitałowych - piszą w "Rzeczpospolitej" prof. Wojciech Otto i prof. Marian Wiśniewski.

- Środki przesuwane z OFE do ZUS będą wydawane natychmiast na wypłatę świadczeń dla aktualnych emerytów. Kiedy my sami na emeryturę przejdziemy, żadnych emerytur kapitałowych nie otrzymamy - bo nie będzie już żadnego kapitału - piszą profesorowie Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Eksperci w artykule podkreślają, że w takim przypadku jedyną nadzieję na wypłatę emerytur będziemy mogli pokładać w wierze w zdolność państwa do ściągania danin od tych, którzy będą wówczas pracować i odprowadzać składki.


Autorzy przypominają, że będzie o to szczególnie trudno. W ciągu najbliższych 20 lat liczba emerytów będzie gwałtownie rosnąć, zaś liczba osób pracujących - kurczyć. Reforma służyła temu, by zależność wypłat od demografii znacząco osłabić.

Zdaniem profesorów tych samych argumentów o rosnącym deficycie w dyskusji o OFE, użyto dwa lata temu, kiedy radykalnie zredukowano składki kierowane do OFE. Przez ten czas nie zrobiono nic, by nie powtarzać doraźnych działań nastawionych na szybkie efekty.

- Czy działania racjonalizujące podjęte zostaną dopiero wtedy, kiedy ostatnia złotówka oszczędności emerytalnych gromadzonych w II filarze zostanie przejęta i wydana na zaspokojenie bieżących potrzeb budżetu? - pytają profesorowie Otto i Wiśniewski.

I chociaż wydaje się, że przeniesienie środków z OFE do ZUS jest mniej radykalne niż redukcja składki, to tak naprawdę, będzie miało o wiele dalej idące skutki. Zmiany tej nie da się cofnąć. Środków przekazanych do ZUS nie będzie można po latach zwrócić do OFE, ponieważ ich już nie będzie. ZUS bowiem gromadzi jedynie liczby opisujące wysokość przyszłych roszczeń emerytalnych.

Co więcej - takie przeniesienie oznacza porzucenie uruchomienia systemu wypłat emerytur z II filara. - Zawsze propozycja reaktywacji drugiego filaru będzie się rozbijała o brak infrastruktury, prawnej i instytucjonalnej do obsługi tego typu świadczeń - piszą w Rzeczpospolitej Otto i Wiśniewski.

Ich zdaniem próba likwidacji drugiego systemu emerytalnego jest nieracjonalna. Perspektywa społeczna i demograficzna nie zmieniła się na lepsze, co mogłoby by być jakąś podstawą do wzmocnienia ZUS. Otwarte Fundusze Emerytalne są wręcz odporne na procesy demograficzne, dlatego warto je utrzymać.

Ekonomiści podkreślają, że emerytalne systemy kapitałowe w wielu krajach funkcjonują dobrze, a ich ocena w Polsce jest ułomna. Dotyczy wyłącznie fazy akumulacji przed osiągnięciem dojrzałości przez system.

Trzeba wyeliminować ewidentne błędy w OFE, jest już gotowy pakiet zmian opracowany przez tzw. zespół Boniego, lecz nic się z tym nie robi. - Tak jakby rządowi zależało na podtrzymaniu systemu, który jest łatwym obiektem krytyki - piszą profesorowie.

W ich opinii bałamutne jest zrównywanie obligacji skarbowych, które kupują OFE, z zapisami księgowymi na kontach składkowych w ZUS. Uogólniając - obydwa to zobowiązania państwa, ale wiarygodności przyszłych wypłat z ZUS nikt nie wycenia. W przeciwieństwie do wiarygodności obligacji.

Eksperci podkreślają, że reforma emerytalna przeprowadzona za czasów rządów Jerzego Buzka nie była irracjonalnym kaprysem, lecz odpowiedzią na problemy, jakie wynikają z funkcjonowania systemu takiego jak ZUS. System dwufilarowy lepiej sobie radzi z "wyzwaniami przyszłości".

Emerytalna katastrofa: Jak się chronić przed jej skutkami?Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (3062)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Merenge 2013-05-10 (18:06) 3 lata 9 miesięcy 16 dni 6 godzin i 38 minut temu

To jest banda

odpowiedz

3
0
~Borsuk 2013-05-08 (08:04) 3 lata 9 miesięcy 18 dni 16 godzin i 40 minut temu

Składam wniosek do jaśnie pana hrabiego Szczynukowicza /o ile czuje się Polakiem / o natychmiastowe zdymisjonowanie dyktatora Tuskaszenki dla dobra Polski i jej mieszkańców. Zaś do Sejmu RP o postawienie delikwenta przed Trybunałem Stanu natomiast do wymiaru sprawiedliwości o zasądzenie najwyższego wymiaru kary, oczywiście po jej przywróceniu. Wniosek swój uzasadniam katastrofalnym stanem gospodarki, pogorszeniem warunków życia większej części społeczeństwa poprzez drenaż kieszeni w wyniku ciągłych podwyżek podatku VAT i podwyżek cen na wszystko, podwyższeniem wieku emerytalnego do 67 lat, rekordowo wysokim zadłużeniem zagranicznym, niespotykanym dotąd dużym wskaźnikiem bezrobocia, nie zapewnieniem wbrew Konstytucji RP należytej opieki zdrowotnej chorym co doprowadziło do śmierci niezliczoną ilość osób dorosłych i dzieci, wprowadzeniem w błąd i oszukaniem społeczeństwa przed wyborami w 2007 i 2011 roku poprzez niespełnienie obietnic przedwyborczych, próbą zawłaszczenia lokat obywateli zgromadzonych na prywatnych kontach w OFE, niewłaściwym przygotowaniem i zabezpieczeniem przez podległych premierowi urzędasów wizyty prezydenta RP w Katyniu co mogło być jedną z przyczyn katastrofy smoleńskiej w wyniku której śmierć ponieśli śp. Prezydent Lech Kaczyński z małżonką oraz 94 osoby pełniące najwyższe stanowiska w państwie. Sądzę, że tych przykładów można by wyliczać o wiele więcej jednak już choćby te wystarczą by zarobić w czapę. Taki los powinien spotkać każdego przywódcę, który działa na szkodę i wbrew swemu narodowi. No cóż, każdy jest kowalem swojego losu. Są jednak w społeczeństwie parszywe owce, które zamiast dążyć do poprawy bytu swoim rodakom robią wszystko by do bólu pogorszyć im egzystencję, by ich życie stało się jeszcze cięższe. Taki los gotuje Polakom człowiek, który dostał od społeczeństwa mandat do sprawowania władzy w jego imieniu. Tak może postąpić jedynie największy nikczemnik i łajdak. Wstydzę się, że przyszło mi żyć w tych czasach. Szkoda tylko, że trud naszych przodków i niejednokrotnie oddanie przez nich życia za Ojczyznę poszły na marne. Czas już, by dyktator Tuskaszenka czym prędzej odszedł na śmietnik historii.

odpowiedz

3
0
~Borsuk 2013-05-08 (08:03) 3 lata 9 miesięcy 18 dni 16 godzin i 41 minut temu

Polacy! nadszedł już czas by naród powołał Trybunał Ludowy, który w imieniu nas będzie sądził tych wszystkich złodziei, aferowiczów oraz wszelkie kanalie, które rządząc nieudolnie świadomie doprowadziły nasz kraj do ruiny gospodarczej a społeczeństwo do granic ubóstwa. Świadomie dlatego, że odrzucali i pozostawiali bez echa głosy i krytykę opozycji jak również wolę społeczeństwa. Tutaj nie będzie taryfy ulgowej, nie będzie również grubej kreski ani żadnych immunitetów, bo wobec prawa wszyscy odpowiadamy w jednakowym stopniu. Nie ma w Polsce świętych krów jak ma to miejsce w pewnym kraju nad Gangesem. Należy przywrócić karę śmierci, by pozbyć się raz na zawsze tych wszystkich łajdaków, którzy sprawując władzę w naszym imieniu działali wbrew polskiej racji stanu oraz na szkodę zwykłych o obywateli. Wszystkim tym, którym zostanie to udowodnione będzie zasądzony również przepadek mienia w całości oraz pozbawienie praw publicznych na zawsze. Dość już tego skurwysyństwa. Musimy się w końcu wyzwolić z pod panowania tych, którzy przyszli nie wiadomo skąd i w czyim działają interesie / właściwie to wiemy w czyim /. Ich wszelkie działania już w jawny sposób skierowane są przeciwko Polsce i Polakom. Rodacy! Organizujmy się i wspólnymi siłami ratujmy naszą ojczyznę przed całkowitym upadkiem, dopóki jest co ratować. Porządek w naszym kraju jesteśmy zmuszeni zaprowadzić sami. W jedności siła, która doprowadzi nas do całkowitego zwycięstwa. Victoria.

odpowiedz

2
0
~Borsuk 2013-05-07 (22:50) 3 lata 9 miesięcy 19 dni 1 godzinę i 54 minuty temu

Panie przewodniczący Solidarności Piotrze Duda!!! Już dość jakichkolwiek negocjacji z rządem, któremu przewodzi kłamca Pinokio. Od tego kłamstwa z każdym dniem ma coraz dłuższy kinol. On tylko was zwodzi i perfidnie gra na zwłokę, by zyskać na czasie. Ten bez żadnego honoru delikwent nie ma wobec społeczeństwa dobrych zamiarów. Nie możemy dłużej przypatrywać się biernie jak obecna władza doprowadza do celowego demontażu państwa w każdej dziedzinie i płaszczyźnie. Czego by się nie dotknąć to jedno wielkie i śmierdzące bagno. Nam dociska się pasa na każdym kroku a nomenklatura wypłaca sobie kolosalnej wielkości pensje oraz nagrody i żyje sobie w luksusie. Ludzie muszą przetrwać za marne pensje przez cały miesiąc gdy tymczasem pasibrzuchy wydają dziennie więcej na drobne wydatki niż my przez miesiąc. Tak dalej być nie może. Czasem odnoszę wrażenie, że obecna ekipa trzymająca władzę to zorganizowana grupa przestępcza działająca i żerująca na Polakach, ustalająca coraz to nowe haracze, by żyło im się lepiej. Dla zwykłych obywateli pozostaje jedynie rosnący na rowach szczaw, o czym te kanalie mówią nam prosto w oczy. Przyjdzie czas, że oni ten szczaw będą wpier…lać sami. Nadeszła już pora, że nie będziemy dłużej takiego stanu rzeczy tolerować. Nie możemy dopuścić do całkowitego zrujnowania i pogrążenia ojczyzny oraz zamęczenia i upodlenia milionów rodaków. W chwili obecnej nie pozostaje nam nic innego jak stanowczo domagać się rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych, w których Polacy wybiorą swych przedstawicieli jako ludzi godnych zaufania, prawdomównych, uczciwych i dbających o prawdziwe dobro Ojczyzny i jej mieszkańców / nie mylić tu z dobrością jak przysięgał jaśnie hrabia Szczynukowicz /. Tym razem wybory będą właściwie nadzorowane i nie dopuścimy by Państwowa Komisja Wyborcza korzystała podczas wyborów z wynajętych serwerów na terenie Rosji. Jeśli to nie odniesie pożądanego skutku będziemy zmuszeni do wzięcia udziału w masowej i zdecydowanej dyskusji ulicznej aż do skutku, w której musimy powiedzieć władzy stanowcze NIE. Ta dyskusja musi doprowadzić do z góry zamierzonego celu jakim jest ustąpienie rządu na czele z Tuskiem, lecz na tym nie można poprzestać. Tym razem nie będzie już żadnej grubej kreski. Dalszym etapem musi być postawienie Tuska i jego przydupasów przed wymiarem sprawiedliwości i należyte ich osądzenie. Kto zasłużył temu ściąć łeb i będzie spokój co najmniej na kilkaset lat. Niech to będzie należytym i skutecznym straszakiem dla tych, którzy w przyszłości mieliby podobne zakusy do sprawowania władzy absolutnej i dyktatorskiej podobnie jak nasz pryncypał. Jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy, co nam obca przemoc wzięła szablą odbierzemy. Niech słowa hymnu narodowego ogarną nasze serca i dodadzą wszystkim sił by raz na zawsze zaprowadzić porządek w naszym kraju. Musimy pamiętać o tym, że tylko w jedności siła i moc by wyzwolić się z jarzma opętanego szatana. Niech jeszcze raz wypełni się cud jaki wydarzył się przed laty po wołaniu do niebios, na byłym Placu Zwycięstwa w Warszawie, przez największego z Polaków Jana Pawła II. Nasza przyszłość i przyszłych pokoleń zależy bowiem tylko od mądrości i roztropności nas samych, bo nikt za nas nie stworzy nam zielonej wyspy. Jak dotąd mimo obietnic nasz pan i władca, jedyny najmądrzejszy człowiek w Polsce, stworzył rodakom tylko piekło.

odpowiedz

158
2
~BB 2013-05-06 (14:04) 3 lata 9 miesięcy 20 dni 10 godzin i 40 minut temu

złodziejstwo w biały dzień,wśród rządzących,tak działa MAFIA(człowiek jest zerem). BB

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

2
0
~Ron 2013-05-07 (17:20) 3 lata 9 miesięcy 19 dni 7 godzin i 24 minuty temu

Ten kraj powinien zniknąć z mapy Europy , kiedy w końcu te rozbiory tego kraju ?????

odpowiedz

2
0
~EMIGRANT 2013-05-07 (17:04) 3 lata 9 miesięcy 19 dni 7 godzin i 40 minut temu

Stary numer zniszczyc czyjas gospodarke i oferowac mu zbawienie: POZYCZKI A POTEM RZAD SWIATOWY. ale ja wam mowie..... cale zlo wroci do was ludzie z calego swiata was dopadną podłe hieny GRUPY BILDERBERG. Będziecie ścigani jak hitlerowcy po calym swiecie ZA ZBRODNIE GOSPODARCZE PRZECIWKO LUDZKOSCI. Będziecie scigani do waszej podłej starosci. Będą za wami podązac łowcy głów. jeszcze troche panie tusk rostowski i cala wasza banda miedzynarodowych przestepcow.

odpowiedz

2
7
~Mumin 2013-05-07 (15:27) 3 lata 9 miesięcy 19 dni 9 godzin i 17 minut temu

Rząd zlikwiduje OFE i nie będzie musiał zwracać kasy jaką od OFE pożyczył sprzedając obligacje. Polak na wsi przed wojną często stosował tę technikę. Najpierw pożyczał od Żyda ile się dało. Potem prowadził nagonkę propagandową przeciw Żydom. Ostatnim aktem tego dramatu był pogrom. I najważniejsze trzeba było bić Żyda by zabić, bo wtedy nie trzeba było oddawać pieniędzy. Ten bezmyślny i okrutny prymitywizm powraca w nowoczesnym wydaniu, ale cel pozostaje ten sam okraść ludzi.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~leon 2013-05-07 (16:55) 3 lata 9 miesięcy 19 dni 7 godzin i 49 minut temu

Ciekawe na jakiej zasadzie? Wszak to ja podpisałem umowę z zagraniczną instytucją finansową, nie ZUS. I chyba ktoś powinien się zapytać czy się zgadzam? Cały ten rząd to katastrofa. Złodziej ,złodzieja pogania złodziejem.

odpowiedz

5
2
~polak 2013-05-07 (15:18) 3 lata 9 miesięcy 19 dni 9 godzin i 26 minut temu

walić ten kraj !

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Znajdź pracę z pracuj.pl

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: