Trwa ładowanie...

Oni piją nasze piwo

Polskie browary wysłały za granicę ponad 200 milionów litrów piwa w samym tylko 2010 roku. W tym chcą poprawić wynik o 20 proc. - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Oni piją nasze piwoŹródło: Flickr, fot: svel
d4jvw87
d4jvw87

W 2010 roku wartość sprzedaży naszego piwa na zagranicznych rynkach wzrosła o 20 proc. do 75,9 mln euro - 207,1 mln litrów, czyli o 25,2 mln litrów więcej niż w 2009 roku. To rekord.

Największymi odbiorcami polskich piw są Węgrzy (41,5 mln litrów), Czechy (39,5), Słowacja (15,3), Irlandia (13,2), Niemcy (12,8) oraz USA (12) i Włochy (11,9).

Zdaniem analityków wzrost eksportu to m.in. efekt kryzysu i niepewności w gospodarce, które spowodowały, że np. Czesi sięgają po coraz tańsze produkty, w tym te wytwarzane w Polsce.

Jak podkreśla Ziemowit Fałat, ekspert rynku piwa z firmy Browamator, piwo wytwarzane w Polsce trafia do tych krajów, gdzie są duże skupiska Polaków związane z emigracją zarobkową.

d4jvw87

Polskie browary zwiększają produkcję w tym roku. W pierwszej połowie 2011 nawarzono w nich ponad 1,9 mld litrów piwa, czyli o 7,1 proc. więcej w porównaniu z 2010.

Polacy w 2010 roku wypili 3,4 mld litrów piwa - o 0,7 proc. więcej niż w 2009 roku. W tym roku trend może zostać utrzymany przede wszystkim dzięki rosnącej popularności piw regionalnych i dalszemu spadkowi cen, na co wpływ ma dynamiczny rozwój dyskontów mających coraz większy udział w sprzedaży piwa. Obecnie to 18 proc. rynku.

Sprzedaż litrów na osobę wyniesie w tym roku - zdaniem Dawida Piekarza z ZPPP - 90 litrów piwa. W zeszłym roku było to 87 litrów.

d4jvw87
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jvw87

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj