Za śmieci zapłacisz dwa razy

Jesteś przedsiębiorcą i masz firmę w mieszkaniu? Za śmieci zapłacisz dwukrotnie. Wszystko zgodnie z prawem - pisze "Rzeczpospolita".

Za śmieci zapłacisz dwa razy
Źródło zdjęć: © tomaszsienicki_wikipedia_gnu | tomaszsienicki_wikipedia_gnu

18.03.2013 | aktual.: 18.03.2013 10:59

Od 1 lipca za wywóz śmieci trzeba będzie płacić gminie. Gorzej, jeśli w mieszkaniu rodzina prowadzi działalność gospodarczą. Wówczas do opłaty za odpady domowe należy doliczyć koszt "firmowego" pojemnika na śmieci. Możliwość stosowania podwójnych opłat daje ustawa śmieciowa. W przypadku działalności gospodarczej prowadzonej w miejscu zamieszkania, gmina może bowiem naliczyć opłatę zarówno za śmieci domowe, jak i firmowe.

Co więcej, zgodnie z przepisami każdy przedsiębiorca powinien mieć podpisaną umowę z firmą wywożącą powstałe w wyniku jej działalności odpady. Wielu przedsiębiorców ma takie umowy i na ich podstawie wywozi odpady, które wyprodukowali w domach. Od 1 lipca taki przedsiębiorca będzie zmuszony do uiszczania na rzecz gminy opłaty za odpady komunalne, które wytwarza jako mieszkaniec. Jednak firmy jako przedsiębiorcy nie mogą wypowiedzieć umowy o odbiór odpadów z firmą zewnętrzną, gdyż obligują ich do tego inne przepisy. Za tę samą usługę zapłacą więc podwójnie, mimo iż w swoich mieszkaniach nie produkują innych odpadów niż te domowe.

Niektóre gminy jednak zdecydowały się na pewne rozwiązania. Podwarszawski Józefów będzie zabierał tylko te odpady, które zostały wytworzone w jego części mieszkalnej. Na odpady firmowe trzeba mieć firmę zewnętrzną. Urząd doradza mieszkańcom renegocjacje umów, które podpisali jako firmy.

Więcej zapłacą również przedsiębiorcy w tych gminach, które zdecydowały się przejmować wszystkie odpady komunalne - zarówno te z nieruchomości zamieszkałych, jak i niezamieszkałych. Mieszkanie czy dom jednorodzinny, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, to dla gminy tzw. nieruchomości mieszane. Właściciel takiego domu czy lokalu oblicza swoją opłatę za odpady, sumując tę zadeklarowaną dla części mieszkalnej z zadeklarowaną opłatą za pojemniki zgłoszone dla części firmowej. Tak jest m.in. w Warszawie, Krakowie czy Piasecznie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)