Czas na drugi budżet

Sebastian Ogórek, Wirtualna Polska | dodane 2011-10-10 (08:58) 5 lat 5 miesięcy 18 dni 8 godzin i 57 minut temu | 156 opinii
 

- Czas, by powstał drugi alternatywny budżet, który będzie czekać w szufladzie na dalsze wypadki w strefie euro i rozwój światowego kryzysu - mówi Wirtualnej Polsce dr Maciej Krzak, szef zespołu makroekonomicznego CASE. Wszyscy pytani przez nas ekonomiści są zgodni, że najważniejsze wyzwanie dla nowego rządu to łagodne przejście przez zbliżający się kryzys.

Zdaniem ekonomisty Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych obecny budżet koalicji PO-PSL nie powstał tylko na potrzeby wyborów. Po prostu od czerwca dużo w światowej gospodarce się zmieniło.
- Trzeba zastanowić się co dalej. Nie wiemy, czy to będzie tylko spowolnienie czy recesja. Choć ostatnie dane z USA wskazują, że nieco drgnęło w górę, to cały czas pozostaje pytanie, czy to nie ostatnie podrygi ostrygi? - zastanawia się dr Maciej Krzak.

Dlatego zdaniem eksperta CASE warto zastanowić się nad alternatywnym budżetem z założeniami zmniejszającymi wzrost gospodarczy, weryfikacją inflacji, inną prognozą kursów walut. Jego zdaniem priorytetem powinna być dziś obniżenie deficytu finansowego, a nie dbanie o wzrost gospodarczy.


- Dziura budżetowa cały czas jest duża, więc trzymać trzeba deficyt w silnych ryzach. Poza tym nasza gospodarka nie zahamowała, a jedynie spowolniła co będzie widać w drugim półroczu. Jeśli rzeczywiście byłoby to silny spadek dynamiki, lepiej by wzrost pobudzano nie polityką fiskalną, ale monetarną. Na przykład NBP mógłby wtedy obniżyć stopy procentowe i wreszcie przestać bać się inflacji - uważa ekonomista.

Z kolei prof. Elżbieta Mączyńska, szefowa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, jest zdania, że nasz dług publiczny jest demonizowany.
- Gospodarki na dorobku, takie jak nasza, potrzebują inwestycji, a dług publiczny jest nieodłączną konsekwencją pobudzania aktywności ekonomicznej - mówi.

- Do tej pory rząd Donalda Tuska stał w rozkroku - komentuje Paweł Szałamacha, prezes Instytutu Sobieskiego. - Z jednej strony premier zapowiadał, że nie będzie podnosił obciążeń a chwile później podniósł podatek. Z drugiej zapowiadał cięcia, a nie robił nic lub jego działania w tym zakresie były marginalne. Nie spodziewam się zmiany w postępowaniu koalicji rządzącej po wyborach. Tusk raczej przyjmie postawę wyczekującą.

- Prof. Mączyńska podkreśla, że w wielu aspektach nie potrzeba rewolucyjnych zmian, a po prostu modernizowanie istniejących mechanizmów państwa.

Także zdaniem dr.. Macieja Krzaka jeśli u władzy utrzyma się obecna koalicja, to nie czekają nas rewolucyjne rozwiązania.
- Najważniejszym pytaniem jest oczywiście KRUS. Jest w Polsce duża grupa rolników, która powinna płacić i udźwignęła by powszechną składkę zusowską. Taka koalicja nie wiele będzie jednak reformowała na wsi. Na szczęście w sukurs przyszedł Trybunał Konstytucyjny, który nakazał zmiany w ubezpieczeniach - zauważa ekonomista.

Dużo większe szanse jego zdaniem dotyczyć będą innych potrzebnych reform związanych z systemem emerytalnym.
- Trzeba pamiętać, że przeciwnikiem wydłużania wieku emerytalnego dla kobiet jest minister Rostowski, który twierdzi że już stworzono bodźce zachęcające do późniejszego przechodzenia na emeryturę. Ja twierdzę, że lepiej byłoby to wymusić konkretnym wiekiem. Sprawa mundurówek ucichła w okresie wyborczym, ale teraz musi powrócić - dodaje.

Z kolei szefowa PTE prof. Elżbieta Mączyńska twierdzi, że dotychczasowy rząd wprawdzie niewiele zrobił, lecz to czym się przysłużył to to, że starał się nie przeszkadzać.

- Teraz zamiast ostrych cięć w budżecie rząd powinien skupić się na bardziej efektywnym wykorzystaniu pożyczanych pieniędzy, a przede wszystkim na uszczelnianiu systemu, poszukiwaniu miejsc, gdzie pieniądze wyciekają lub są marnotrawione. Wśród obszarów, które generują największe straty pod tym względem, to przede wszystkim obecne mechanizmy zabezpieczenia socjalnego oraz służba zdrowia.

W TVN CNBC Biznes były premier a obecnie doradca rządu Jan Krzysztof Bielecki stwierdził, że czeka nas małe spowolnienie gospodarcze.
- Na dziś wzrost gospodarczy w 2012 roku będzie w okolicach 3 proc. W Polsce nie będzie podwyższenia podatków, by zwiększać przychody budżetowe. Premierowi bardzo zależy na dotrzymaniu wyborczych obietnic - mówił Jan Krzysztof Bielecki. Były premier nie chciał powiedzieć czy wejdzie w skład przyszłego rządu, jednak nie zaprzeczył takiej możliwości.

Także prof. Ryszard Bugaj uważa, że najważniejsze zadanie przed nowym rządem to walka ze zbliżającym się kryzysem gospodarczym. Jego zdaniem w tych trudnych czasach w spięciu budżetu powinno się postawić na podwyżkę podatków, ale nie dla wszystkich.
- Ja w przeciwieństwie do ogromnej liczby moich kolegów uważam, że trzeba koniecznie podwyższyć podatek dochodowy dla osób najbogatszych. Nie sprawi to zmniejszenia popytu wewnętrznego, bo ci ludzie ze swego dochodu na bieżące wydatki wydają małą część. A to co wydają to często produkty, które pochodzą z importu - mówi prof. Ryszard Bugaj. - Na zachód od Polski to u nas są najniższe podatki dla najbogatszych. Trzeba jednak zauważyć, że przeforsowanie tych zmian na pewno napotka olbrzymi sprzeciw - zauważa ekonomista.

Jego zdaniem warto też przyjrzeć się dochodom osiąganym przez osoby na kontraktach menadżerskich, którzy traktowani są dziś jak firmy i płacą przez to duże niższe podatki. Problematyczne są też wynagrodzenia niepieniężna takie jako luksusowe samochody czy wynajmowane apartamenty, które są dochodem całkowicie nieopodatkowanym. Zdaniem profesora nie wolno jednak podwyższać obciążań podatkowych dla firm.


Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (156)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
2
~nie singiel 2011-10-12 (11:08) 5 lat 5 miesięcy 16 dni 6 godzin i 47 minut temu

przywrócić bykowe - panny, kawalerowie i bezdzietni z wyboru - do tablicy

odpowiedz

2
2
~qqq 2011-10-12 (11:07) 5 lat 5 miesięcy 16 dni 6 godzin i 48 minut temu

Bugaj - czerwony ekonomisto - znowu podwyższyć podatki NIEKTÓRYM ? Komu ? Czy bogacz to jest najemny pracownik specjalista zarabiający 8tys.zł/mc, który musi utrzymywać alkoholikow i leniów ??? Bugaju, komuchu, policz sobie, ile to jest 18% ok 80000zł - tyle samo, co 18% od 10000zł????

odpowiedz

4
0
~ZuluGula 2011-10-12 (09:04) 5 lat 5 miesięcy 16 dni 8 godzin i 51 minut temu

KRUS fajna sprawa wszystkie w ciąży rejestrują się i potem jak znalazł porodowe całkiem spore i becikowe się należy a do tego jako rolniczki nie mogą przecież w trakcie ciąży pracować więc L-4 jest na składki :) no a potem to się można po opiekować jeszcze jakąś ciocią i kolejna kaska no i się kreci hmmm A co do gospodarki to już zaczęła się jazda styropianem po szkle i jak ci co dostali tak wielki kredyt zaufania nie zabiorą się za to wszystko to Grecja to pikuś i jak to wspomniano w artykule obecne wzrosty to podrygi zdychającej ostrygi ktoś to obserwuje analitycznym wzrokiem już to wie poza nielicznymi co swoje 30 tys m-c określają jako pewniak oj nie zdziwcie się .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~colt 2011-10-12 (11:01) 5 lat 5 miesięcy 16 dni 6 godzin i 54 minuty temu

Pan Bugaj byłby chyba zadowolony gdyby dzień wolności podatkowej przypadał w Polsce 30 grudnia.

odpowiedz

2
0
~boss 2011-10-12 (10:56) 5 lat 5 miesięcy 16 dni 6 godzin i 59 minut temu

ten SZTUCZNY KRYZYS, powstały dla finansowych transferów z budżetu do różnych instytucji I pokazujący brak logicznego myślenia polityków, NUDZI MNIE JUŻ !

odpowiedz

1
0
~cissco 2011-10-12 (10:50) 5 lat 5 miesięcy 16 dni 7 godzin i 5 minut temu

Budżet POgrązy PO i skończą jak SLD...

odpowiedz

5
1
~wasz odmieniec 2011-10-12 (08:16) 5 lat 5 miesięcy 16 dni 9 godzin i 39 minut temu

Zabrać złodziejom a dać okradanym to moja genialna propozycja nie będzie kryzysów! Gdybym ja wziął na wychowanie wszystkie polskie dzieci to pozostałe single innych by nie było by mi pomagali czy zwracali koszty swojego wychowania i tu jest pies pogrzebany waszej złodziejskiej ekonomii? Dziecko waszej pomocy nie potrzebuje wystarczy jak go nie okradniecie to matematyka. Gdybym ja jeszcze wziął sieroty z Afryki na wychowanie a ich liczba przekroczyłaby liczbę dorosłych Polaków to i tak wy Polacy powinniście zwracać swoje dzieciństwo moim dzieciom by tylko ich nie okraść nie kradnij do tego zobowiązuje. A nie nazywać mnie dzieciorobem sami okradając dzieci. Każdy bezpłodny homoseksualista ten, co nie chce mieć dzieci i ten, co ma dzieci przeżył dzieciństwo i powinien je zwrócić tak jak zwraca na swoją emeryturę.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

33
4
55a5 2011-10-11 (22:09) 5 lat 5 miesięcy 16 dni 19 godzin i 46 minut temu

Za co kochacie Donalda tam na pomorzu, za zlikwidowane stocznie?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
0
~JA_JO 2011-10-12 (10:29) 5 lat 5 miesięcy 16 dni 7 godzin i 26 minut temu

Jaki drugi? Ten pierwszy Bruksela odesłała do poprawek. Z cynicznym usmiechem oczekuję na poprawki pana Vincenta. Musi bardzo głeboko siegnąć do naszych kieszeni. Jako geolog zna się na tym doskonale.

odpowiedz

2
1
~no 2011-10-12 (10:15) 5 lat 5 miesięcy 16 dni 7 godzin i 40 minut temu

Bugaj jako jedyny mówi z sensem

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: