Ustalenie wartości odziedziczonego mieszkania może być problemem

Home Broker | dodane 2010-06-11 (15:10) 6 lat 10 miesięcy 14 dni 7 godzin i 3 minuty temu | 11 opinii
 

Wartość nieruchomości do opodatkowania podatkiem od spadków deklaruje spadkobierca. Daty, na które określa się stan nieruchomości i poziom cen, są różne. Nieprawidłowo ustalona wartość nieruchomości w deklaracji nie powoduje odpowiedzialności karnoskarbowej. Na korektę deklaracji urząd wyznaczy dodatkowy termin. Podatek wnieść należy dopiero po wydaniu decyzji przez urząd.

Dziedzicząc nieruchomość w drodze spadku, można uniknąć opodatkowania. Prawo do pełnego zwolnienia przysługuje od 2007 roku najbliższej rodzinie (ważna jest tu data śmierci spadkodawcy), ale i osoby niespokrewnione mogą uniknąć podatku, jeżeli opiekowały się spadkodawcą i nie posiadają własnego lokum. W przypadku jednak konieczności zapłaty podatku, to spadkobierca deklaruje, jaka jest wartość nieruchomości. Podstawą opodatkowania jest wartość czysta spadku, a więc wartość majątku po potrąceniu wszystkich zobowiązań spadkodawcy i niektórych poniesionych kosztów.

Cena z jednego dnia, a stan z innego

Ustalenie wartości nieruchomości będącej przedmiotem spadku jest dość skomplikowane. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy postępowanie o nabycie spadku trwało długo. Poziom cen nieruchomości brany jest bowiem z dnia powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z ustawą jest to chwila przyjęcia spadku. Stan nieruchomości przyjmowany jest natomiast z dnia nabycia spadku. Na stan nieruchomości składa się zarówno jej stan fizyczny (standard, wygląd), jak i stan prawny (jakie prawa i ograniczenia są związane z nieruchomością). Datą nabycia spadku, zgodnie z art. 925 Kodeksu Cywilnego, jest data śmierci spadkodawcy.

Oczekiwanie na decyzję

Złożenie deklaracji podatkowej nie jest równoznaczne z potrzebą wniesienia podatku. Następuje ona dopiero gdy urząd wyda decyzję o wymiarze podatku. Gdyby więc w międzyczasie spadkobierca dokonał remontu nieruchomości powinien posiadać dowody, że zmienił stan nieruchomości. Z drugiej strony gdyby nieruchomość uległa zniszczeniu w związku z siłą wyższą, to stan nieruchomości ustala się na dzień dokonania wymiaru podatku.

Sposoby określania wartości

Skąd więc zaczerpnąć informacje o tym, jaka jest wartość nieruchomości na potrzeby wymiaru podatku spadkowego? Najszybszym sposobem może być skorzystanie z licznych portali internetowych z ogłoszeniami o sprzedaży nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że poziom cen nieruchomości należy przyjąć na dzień przyjęcia spadku. Zamieszczane w internecie dane mogą więc być nieadekwatne. Ważny jest także fakt, że ceny ofertowe są z reguły zawyżone względem transakcyjnych.

Kolejnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi pośrednika, który posiadając duże doświadczenie na lokalnym rynku może ustalić przybliżoną cenę potrzebną do wypełnienia deklaracji podatkowej.


Ostatecznie najbardziej pewnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi rzeczoznawcy majątkowego. Jest to osoba, która profesjonalnie zajmuje się określaniem wartości nieruchomości, na podstawie posiadanej licencji, nadawanej przez właściwego ministra. Koszt takiej usługi, w przypadku mało skomplikowanych wycen, może zamknąć się w przedziale 500 - 1000 zł. Dodatkowym plusem skorzystania z usługi rzeczoznawcy majątkowego jest to, że przy wycenie bazuje on na danych o cenach transakcyjnych, a więc niższych niż ofertowe. Dodatkowo dokument wskazujący wartość - operat szacunkowy - może być dowodem w postępowaniu podatkowym, a ewentualne zaniżenie wartości z niego wynikające będzie skutkowało odpowiedzialnością rzeczoznawcy majątkowego.

Pomocna dłoń urzędu

Zasady określania wartości nieruchomości na potrzeby podatkowe są dość skomplikowane. Dlatego gdyby naczelnik urzędu doszedł do wniosku, że zadeklarowana przez spadkobiercę wartość nieruchomości jest zawyżona lub zaniżona, to wezwie w terminie 14 dni do jej korekty. W wezwaniu tym fiskus zobowiązany jest dodatkowo do wskazania własnej, wstępnej oceny wartości nieruchomości. Takiego kroku ze strony urzędu spadkobierca może się także spodziewać, gdy nie podał wartości odziedziczonej nieruchomości lub każdy ze współspadkobierców podał inne wartości tej samej rzeczy.

Jeżeli fiskus uzna, że po dokonaniu korekty wartość wciąż jest niższa niż rynkowa, niezbędny będzie udział w postępowaniu rzeczoznawcy majątkowego. Sprawa jest prosta, jeżeli spadkobierca posiada już stosowny operat szacunkowy. Wystarczy wtedy bowiem, że przedstawi go w urzędzie. W przeciwnym przypadku to fiskus powoła biegłego, a jeżeli wartość przez niego określona będzie różniła się o ponad 33% od zadeklarowanej przez podatnika, to koszt biegłego obciąży spadkobiercę.

Bartosz Turek
Home Broker

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (11)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~olo 2010-06-11 (15:42) 6 lat 10 miesięcy 14 dni 6 godzin i 31 minut temu

Gminy sprzedając najemcom
mieszkania robią bardzo złą robote. Wnuk lub syn, córka wykupuje mieszkanie po rodzicach lub dziadkach takim mieszkaniem nie interesuje się najczęściej do 5 lat potem następuje sprzedaż mieszkania. Co się dzieje przez 5 lat no właśnie niech się wypowiedzą lokatorzy lub właściciele danego budynku. Radzę gminą zainteresować się tym tematem.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~henio 2010-06-11 (20:33) 6 lat 10 miesięcy 14 dni 1 godzinę i 40 minut temu

Niestety. Komfortowe mieszkanie M-4 w centrum
miasta podczas podziału majatku po rozwodzie (była żona je otrzymała, a ja na bruk), specjalista wycenił na 52 tyś. Meble były warte więcej.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
000 2010-06-12 (08:24) 6 lat 10 miesięcy 13 dni 13 godzin i 49 minut temu

obłożone styropianem
rynek wtórny ceny mieszkań w blokach z lat 50-80 wzięte z sufitu lub gorzej na tej podstawie urzędy wyliczają wartość mieszkania - paranoja.

odpowiedz

1
0
~Pixi 2010-06-11 (15:59) 6 lat 10 miesięcy 14 dni 6 godzin i 14 minut temu

Miałem okazję poznać tę "pomocną rękę urzędu".
Kwestia dotyczyła dzielnicy Krzyki we Wrocławiu i dość podobnego problemu z wycenami - chodziło o darowiznę - "pomocna ręka" wyceniła po swojemu ruderę na wysokim piętrze bez windy, z uginającymi się podłogami, bez łazienki, z ciemną "norką" kuchenną i klopem + wodą na korytarzu w najgorszym kawałku Trójkąta (kto zna Wrocław, wie, jaki to klimat) według średniej ceny dla... całych Krzyków (w tym nowych osiedli, plomb itp.) bez względu na lokalizację, standard etc. - wycena moja i Urzędu różniła się... o ponad 100% i nie pomogło nawet dostarczenie oficjalnych wycen miasta dotyczących podobnych lokali w podobnej lokalizacji i podobnym standardzie, przygotowanych do wykupienia, co gorsza - nie pomogło przedstawienie aktu notarialnego sprzedaży tego mieszkania, które poszło nawet za mniej niż w mojej wycenie (szczęście, że w ogóle ktoś się na ten "apartament" zdecydował), mimo, że od momentu darowizny minął ponad rok. Sprawę nieoczekiwanie zakończyło dopiero... PRZEDAWNIENIE. W uzasadnieniu, po moich odwołaniach, Urząd napisał, że wprawdzie podtrzymuje swoją wycenę (!), ale minęło 5 lat i w związku z tym umarza postępowanie. Teraz czekam na zadymę z "zaniżoną wartością sprzedaży" (temat podany jak na tacy) - bo tu też mamy właśnie piaty rok i dam sobie rękę uciąć, że to nie koniec mojej przygody z tą luksusową nieruchomością... A chodziło TYLKO o to, żeby matce w dający się formalnie przeprowadzić sposób wymienić to coś na normalny lokal, kawalerkę, za to z "wygodami" niezbędnymi do w miarę wygodnego życia starszej i nie do końca już sprawnej osobie...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
52.256406,21.017175 2010-06-11 (17:58) 6 lat 10 miesięcy 14 dni 4 godziny i 15 minut temu

szacunek
niestety w gospodarce rynkowej na cenę mogą wpływać również czynniki spekulacyjne.

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: