Problemy ekonomiczne USA są problemami politycznymi
Obniżenie wiarygodności amerykańskich obligacji rządowych przez agencję Standard&Poor's oznacza kryzys nie tylko ekonomiczny, ale również polityczny - pisze w poniedziałek chińska prasa.
- Długotrwałe walki w Kongresie pozostawiły pogrążone w kryzysie ekonomicznym Stany Zjednoczone w stanie bezradności, a wzajemnie powiązane grupy interesów sparaliżowały część amerykańskiego rządu - uważa dziennik "Global Times". - USA dają sygnał światu, że nie są w stanie rozpocząć reform. Jeśli Chiny, śladem Ameryki, pogrążą się w apatii, to będą zawsze wlec się w ogonie, wznosząc się i upadając razem z USA.
Oficjalny dziennik "Renmin Ribao" także zwraca uwagę, że problemy ekonomiczne dręczące USA i Unię Europejską wynikają ze złego funkcjonowania polityki w zachodnich demokracjach. "Trzeba zrozumieć, że jeżeli USA, Europa i inne rozwinięte gospodarki będą nadal odmawiać odpowiedzialnego postępowania i rozgrywać swoje indywidualne interesy, będzie to miało poważne konsekwencje dla stabilności rozwoju gospodarki światowej" - napisano w komentarzu.
Godzina alarmu wybiła - czytamy na łamach "Renmin Ribao" w artykule zatytułowanym "Czas, by USA przestały odmawiać uznania swojej winy i wzięły odpowiedzialność za swoje czyny". "Najwyższy czas, by niegrzeczne chłopaki w Waszyngtonie zakończyły swoje gierki, zanim spowodują jeszcze poważniejsze szkody. Najwyższy czas, aby także decydenci w Waszyngtonie wykazali się odpowiedzialnością i zaczęli rozwiązywać problemy fiskalne".
Chiny posiadają najwięcej amerykańskich obligacji skarbowych ze wszystkich państw świata; ich wartość szacuje się na 1,16 bln dolarów. Ponadto dolary stanowią 70 proc,. chińskich rezerw walutowych wynoszących 3,2 bln dolarów.
Agencja Xinhua twierdzi, że "odtąd USA będą się starały obniżyć wartość dolara. Jednak zanim wykonają jakikolwiek ruch, nie powinny zapominać o swojej odpowiedzialności jako emitenta waluty rezerwowej za utrzymanie stabilnej wartości dolara".
Z Pekinu Janek Żdżarski