Alior będzie miał Sync'a

Sebastian Ogórek, Wirtualna Polska | dodane 2011-11-17 (14:12) 5 lat 4 miesiące 10 dni 23 godziny i 37 minut temu | 188 opinii
 

Alior w przyszłym roku chce otworzyć bank internetowy. Nowy twór ma być innowacyjny nie tylko w skali Polski, ale i świata. Przelew wykonamy w nim na Facebook'u, w sklepie zapłacimy nie kartą tylko Google Walletem, a na internetowej aukcji bank skredytuje nam zakupy. Taki ma być Alior Sync, polski początek bankowości 3.0.

- Nie wierzymy w oddziały banków. To ostatnie miejsce gdzie chcielibyśmy spędzać czas. Ja zastanawiamy się czy placówki bankowe to nie są wypożyczalnie kaset wideo, które zniknęły równie szybko co się pojawiły - mówi Wojciech Sobieraj, prezes Aliora.

Z tego powodu chce otworzyć zupełnie nowy bank internetowy. Stary Alior, choć ma dopiero trzy lata ma być przeznaczony dla tych, którzy chcą zapłacić w banku za darmo rachunki, dla osób starszych, czyl dla tych przyzwyczajonych do tradycyjnej bankowości. Nowy nazwany Alior Sync (już określany mianem "synka") - ma otworzyć się na potrzeby "pokolenia Y": urodzonych po 1989 r. młodych ludzi żyjących głównie w internecie, prześwietlających tam każdą ofertę i oczekujących czegoś więcej niż darmowe przelewy.

- Chcemy by nowy bank był inny. Nowością będzie działające 24 godziny na dobę wideo call center, w którym porozmawiamy z prawdziwym człowiekiem, a nie awatarem. Jeśli Google się zgodzi będziemy chcieli mieć ich Google Walleta. Sync ma być bankiem, w którym zlecić przelew będzie można bez wylogowywania z Facebooka - opisuje swoje nowe dziecko prezes Sobieraj.

Szczegółów gadżetów i innowacji na razie zdradzać nie chce, by jak mówi "nie ukradła mu ich konkurencja". Wymienia jednak różne możliwości zastosowania bankowości w internecie, przykładowo mówi o automatycznym udzielaniu kredytu, gdy chcemy coś kupić na aukcji internetowej korzystając z opcji "kup teraz". Wzorem dla Alior Sync ma być turecki AKBank , w którym by założyć konto niemal niezbędne jest posiadanie profilu na Facebooku, a zdolność kredytową sprawdza się między innymi na podstawie tego co klient pisze o sobie na serwisie społecznościowym.

-
Jeśli ktoś ma na FB profil o nazwie Satan i tylko trzech znajomych, to ja takiej osobie kredytu nie udzielę
- obrazowo tłumaczy prezes Aliora.

Nowoczesna bankowość internetowa, określona już cyferką 3.0, nie ma być jednak wcale odhumanizowana. Sync będzie nie tyle sprzedawał produkty i rozdawał gadżety, ale przede wszystkim doradzał klientom. I to nie tylko w sferze finansów osobistych. Przyszłość to pomoc banków w wyborze najtańszego dostawcy energii, znalezieniu atrakcyjnej wycieczki zagranicznej czy podpowiedź gdzie najtaniej i najbliżej można zatankować samochód.

- Dla mnie nie ma podziału na bankowość internetową i mobilną. To już jest to samo - mówi Sobieraj.

W nowy projekt zainwestowane zostanie około 50 mln zł - wszystkie pieniądze będą pochodzić z zysku Alior Banku. Przy okazji prezentacji Synca, ukrócono także spekulacje dotyczące sprzedaży banku.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego projektu, tym bardziej że ma więcej klientów i większe zyski niż pierwotnie zakładaliśmy. Nie ma decyzji o sprzedaży Alior Banku, ani joint venture. Także na wejście na giełdę jest jeszcze za wcześnie - mówiła w Warszawie Helene Zaleski, córka jednego z najbogatszych Francuzów Romaina Zaleskiego, który przez włoski fundusz Carlo Tassara jest właścicielem banku.

A sprzedawać jest rzeczywiście co. W trzy lata Alior, który jak podkreślano na spotkaniu z dziennikarzami był jednym z pierwszych na świecie nowych banków po upadku Lehman Brothers, zebrał 13,5 mld zł depozytów, udzielił 10 mld zł kredytów i ma blisko 950 tys. klientów. Milion zostanie przebity jeszcze w tym roku, bo akcja bezpłatnego płacenie rachunków w oddziałach sprawia, że dziennie konta otwiera 2,5 tys. nowych klientów.


- Cel został osiągnięty wcześniej niż zakładaliśmy. W tym roku planowaliśmy zarobić 100 mln zł, a zysk wyniesie około 150 mln zł. W przyszłym ma to być już 400 mln zł zysku - mówi Wojciech Sobieraj.

Na tym jednak nie koniec rozwoju. Tylko Alior Sync, który ma wystartować w pierwszej połowie 2012 w cztery lata chce zgromadzić kolejny milion klientów i 3 mld depozytów. Czy się uda? Sobieraj liczy, że tak jak przy starcie Aliora pomoże kryzys, który zamrozi kredyty w bankach mających zagranicznych właścicieli. Prezes-wizjoner skazywany był na porażkę trzy lata temu, niezbyt dobrze wróżono także jego pomysłowi na bezpłatne płatności za rachunki w oddziałach czy bezpłatne bankomaty do kont. Dziś wszystkie banki jego pomysły papugują.

- Liczymy, że rozruszamy rynek bankowości internetowej nieco zastygły przed dekadą od startu mBanku i Inteligo - stwierdza Sobieraj.

autor: Sebastian Ogórek

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (188)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~pak 2013-07-05 (08:13) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 5 godzin i 36 minut temu

"czy placówki bankowe to nie są wypożyczalnie kaset wideo, które zniknęły równie szybko co się pojawiły", nie mam nic przeciwko aby poznikały w ten sposób wszystkie banki.

odpowiedz

3
0
~zick 2011-11-18 (11:45) 5 lat 4 miesiące 10 dni 2 godziny i 4 minuty temu

"jeśli ktoś ma na FB profil o nazwie Satan i tylko trzech znajomych, to ja takiej osobie kredytu nie udzielę - obrazowo tłumaczy prezes Aliora" - no to Nergal nie dostanie kredytu:) Swoją drogą to pan prezes głupoty opowiada, chyba że pieniądze klientów to dla niego internetowe zabaweczki, którymi można obracać na podstawie dziecinnych zabezpieczeń typu liczba znajomych. Chyba, że każdy znajomy z fejsbuka automatycznie będzie żyrantem. To gratuluje tym co mają 1000 znajomych.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

10
2
~edwardg z sosnowca 2011-11-17 (22:13) 5 lat 4 miesiące 10 dni 15 godzin i 36 minut temu

"Nie dam mu kredytu..." A kto chce od ciebie kredyt człowieku ? Nie dasz bo nikt nie chce wziąść...

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

93
8
~al 2011-11-17 (18:34) 5 lat 4 miesiące 10 dni 19 godzin i 15 minut temu

udostepnijcie jeszcze swoje konta FBI. Boze jakie to pokolenie po 89 jest glupie i trzymane na smyczy.

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

2
0
~kolo bolo 2011-11-18 (12:58) 5 lat 4 miesiące 10 dni i 51 minut temu

Pluję na "banki"!!! Nie wiem jak utrzymały się te głupie instytucje, gdzie menel mający "pracę" (tzw "umowę o pracę") posiada "zdolność kredytową" i "stały dochód" (he,he,he...), a ktoś mający 10 lat małą nieźle działającą firmę jest "niewiarygodny" i nie dostanie kredytu nawet jak założy lokatę w tej samej wysokości. Ten menel dostanie jeszcze jakiegoś iPoda czy inny g..wniany gadżet w prezencie, pod warunkiem, że da się okraść na 10* więcej.Poza tym to bandyci mający niekonstytucyjne uprawnienia ("Bankowy tytuł wykonawczy"), które mogą w każdej chwilo zastosować w każdy mafijny sposób, po prostu nawet strach brać "kredyt". Leję na was,i kasę trzymam gdzie indziej.

odpowiedz

4
1
~Goscioo 2011-11-18 (12:48) 5 lat 4 miesiące 10 dni 1 godzinę i 1 minutę temu

Jeżeli Alior jest "polskim" bankiem, to Auschwitz był "polskim" obozem. Logika się kłania.

odpowiedz

17
7
~ble 2011-11-17 (16:11) 5 lat 4 miesiące 10 dni 21 godzin i 38 minut temu

żeby lepiej prać kasę. Aliorowi juz dziękujemy

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
3
~kołodko 2011-11-18 (06:47) 5 lat 4 miesiące 10 dni 7 godzin i 2 minuty temu

oby Alior Bank nie został wykupiony przez ruskich i oby nie stał się przyczółkiem ich ekspansji na Polskę

odpowiedz

7
1
~Polka 2011-11-18 (08:02) 5 lat 4 miesiące 10 dni 5 godzin i 47 minut temu

A niby kto ma wpłacać pieniądze do banków? 90% społeczeństwa to nędzarze, a pismaki wciąż pieją, jak to w Polsce nie jest źle. Przyjedźcie mądrale na wieś, do małych miast i miasteczek i sami zobaczcie tą ludzką tragedię, żeby Wam się odechciało wypisywać bzdety. Wiem, że to nie na temat, chociaż ...

odpowiedz

3
2
~him 2011-11-18 (11:52) 5 lat 4 miesiące 10 dni 1 godzinę i 57 minut temu

Tak, w Alior Banku twoje pieniądze są bezpieczne i efektywnie wykorzystywane.. Do rozwoju mafii. Pan Sobieraj najpierw powinien podać się do dymisji za to, że jego bank wyprał 1.5 mld PLN Chińczykom i Wietnamczykom http://www.rp.pl/artykul/69745,749126.html a nie przykrywać aferę pomysłem że da kredyt osobie z Facebooka na podstawie tego co ona o sobie pisze i ile ma znajomych.. Bani udzielają kredytów z Waszych depozytów więc pomyślcie 3x zanim przlejecie kasę do Aliora..

odpowiedz

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: