Trwa ładowanie...
18-05-2017 09:34

Mieszkanie Plus to priorytet prac rządu

- Rząd pracuje nad pakietem ustaw, które mają ułatwić realizację programu Mieszkanie Plus. Program jest obecnie priorytetem - powiedział szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Mieszkanie Plus to priorytet prac rząduŹródło: PAP
dmvb5gd
dmvb5gd

"To jest m.in. ustawa o funduszu ziemi, czyli, po to, żeby można było pozyskiwać te grunty, które są gruntami Skarbu Państwa, a więc nieruchomości rolnych, czy Agencji Mienia Wojskowego, w celu wsparcia budownictwa mieszkaniowego. I to jest ten pakiet zmian w prawie budowlanym, ułatwiających i przyspieszających ten proces inwestycyjny. I to jest ten pakiet, nad którym w tej chwili rząd pracuje" - powiedział Kowalczyk w Radiowej Jedynce.

Program Mieszkanie Plus

Program Mieszkanie Plus zakłada powstanie tanich mieszkań na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za m kw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za metr.

Pierwszeństwo do udziału w programie będą miały rodziny wielodzietne i te o niskich dochodach, jednak prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Zgodnie z założeniami inwestycje mieszkaniowe mają być realizowane na gruntach pozyskanych z trzech źródeł: jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa, spółek z jego udziałem, oraz inwestorów prywatnych.

Podstawowym celem programu jest zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o dochodach uniemożliwiających ich nabycie lub wynajęcie po cenach komercyjnych. Rząd chce, by w 2030 r. liczba mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań. Obecnie są to 363 mieszkania.

dmvb5gd

Innym celem programu jest zwiększenie możliwości zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym (ze względu na niskie dochody lub szczególnie trudną sytuację życiową). Chodzi o zmniejszenie liczby oczekujących na najem mieszkania gminnego - do 2030 r. samorządy gminne powinny mieć możliwość zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wszystkich oczekujących na najem mieszkania od gminy.

oprac. Anna Frankowska, PAP, IAR

dmvb5gd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmvb5gd