Trwa ładowanie...

Niebezpieczne warunki pracy polskich budowlanych

Duża część budów, na których
zatrudnieni są pracownicy z nowych krajów UE, w tym głównie
Polacy, charakteryzuje się poważnymi zaniedbaniami w sferze
bezpieczeństwa - stwierdzili inspektorzy norweskiego Urzędu
Ochrony Pracy (Arbeidstilsynets).

Niebezpieczne warunki pracy polskich budowlanychŹródło: WP.PL
d1ydubd
d1ydubd

W wyniku 1100 kontroli inspektorzy nakazali w ubiegłym roku natychmiastowe wstrzymanie pracy w 402 przypadkach.

Takie decyzje podjęto w odniesieniu do 12 proc. kontrolowanych stanowisk pracy, na których zatrudnieni byli Norwedzy. W przypadku stanowisk obsadzonych w większości przez Polaków i obywateli państw nadbałtyckich, odsetek ten wyniósł aż 35 proc.

Urząd Ochrony Pracy obawia się, że rok 2007 nie przyniesie poprawy w tym względzie. Zbyt wielkie jest zapotrzebowanie na pracowników i zbyt duża chęć cudzoziemskich przybyszy do podjęcia pracy.

Dziennik "Aftenposten" przytoczył wypowiedź starszego inspektora Steina Bjoerdala: _ Mimo że wykrywamy tyle przypadków naruszania przepisów, jesteśmy pewni, że widzimy tylko czubek góry lodowej. Liczymy się z tym, że ich liczba jeszcze wzrośnie, gdy wejdzie w życie przepis o ogólnokrajowej płacy minimalnej _.

d1ydubd

Od 1 lutego br. zaczynają obowiązywać w Norwegii przepisy wyznaczające minimalny poziom płac. Pracujący w branży budowlanej, niezależnie od czasu i rodzaju zatrudnienia, mają otrzymywać (w przeliczeniu) co najmniej: niewykwalifikowani 14,50 euro brutto za godzinę, a wykwalifikowani 16,29 euro. Ponadto nowe przepisy ograniczają czas pracy do 40 godzin tygodniowo.

Taki skok gwarantowanych płac wywoła, w opinii Urzędu Ochrony Pracy, przynajmniej przejściowo zwiększony napływ cudzoziemców gotowych do podjęcia pracy bez oglądania się na warunki bezpieczeństwa.

Od początku grudnia ub.r. Urząd uzyskał prawo zaostrzania sankcji wobec pracodawców łamiących przepisy dotyczące płac i warunków pracy. Inspektorzy mogą wstrzymywać budowy nie tylko z powodu zagrożenia zdrowia i życia pracowników ale również w przypadku zbyt niskich zarobków.

W 2005 r. zezwolenie na dłuższy niż pół roku pobyt i pracę w Norwegii otrzymało 37 203 przybyszów z nowych państw UE. W okresie styczeń - listopad 2006 roku podobnych pozwoleń wydano już 52 068. Szacuje się, że 60-75 proc. tych zezwoleń otrzymali obywatele polscy.

Michał Haykowski

d1ydubd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ydubd