Trwa ładowanie...

Nowe stawki VAT. Ośmiorniczki i kawior w górę, smoczki i żywność dla niemowląt będą tańsze

Skoro przeznaczenie książki papierowej i elektronicznej jest takie samo, to jak jedna może być opodatkowana znacznie wyższym VAT-em? Dlaczego bułki o długiej przydatności do spożycia traktować inaczej od tych, które po dwóch dniach stracą świeżość? Resort finansów upraszcza przepisy. Efekty? Za kilogram krewetek zapłacimy 12 zł więcej, ale oszczędzimy na mandarynkach czy cytrynach, które kupujemy częściej.

Nowe stawki VAT. Ośmiorniczki i kawior w górę, smoczki i żywność dla niemowląt będą tańszeŹródło: East News, fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER
d3r65tk
d3r65tk

Ministerstwo Finansów chce walczyć z absurdami podatkowymi. Sztandarowy przykład tego, jak bardzo niedorzeczne mogą być przepisy, to VAT na musztardę i sos musztardowy. Ten pierwszy produkt ma VAT na poziomie 23 proc., a drugi 8 proc. Inny przykład? Przyprawy oraz sól i pieprz. Sól obłożona jest innym podatkiem, jak gdyby nie była przyprawą.

Teraz ma być bardziej przejrzyście i zdroworozsądkowo.Rada Ministrów właśnie zatwierdziła projekt nowelizacji ustawy o VAT oraz Ordynacji Podatkowej. Zmienia on stawki podatku dla poszczególnych produktów, ustanawiając nową matrycę VAT.

VAT na jedne produkty pójdzie w górę, na inne spadnie.

d3r65tk

Bułka i pączek to (podatkowo) takie samo pieczywo

Źródłem absurdów są pieczywo i ciastka, bo do wyboru są aż trzy stawki: 5, 8 i 23 proc. Kryterium klasyfikacji jest okres trwałości pieczywa. Tzw. pieczywo świeże, a więc takie, którego data trwałości lub termin przydatności do spożycia nie przekracza 14 dni, obłożone jest 5 proc. stawką VAT. W przeciwnym razie trzeba zastosować znacznie wyższą, podstawową stawkę – 23 proc.

Kryterium odróżniającym jeden rodzaj pieczywa od innego może być też ilość cukru. Taki pączek, w którym jest go wiele, traktowany był jako wyrób ciastkarski, będzie już opodatkowany wyższą 8 proc. stawką VAT.

d3r65tk

Koniec ze sprawdzaniem daty przydatności do spożycia, by ustalić należny podatek. Po wejściu w życie matrycy pieczywo każdego rodzaju oraz ciastka zostaną objęte 5 proc. stawką.

Tańsze zakupy dla dzieci

Niektóre przyprawy (np. pieprz i tymianek)
zostaną objęte 8 proc. stawką. Tą samą stawką zostaną objęte musztarda i sproszkowana słodka papryka.

Money.pl
Źródło: Money.pl, fot: Money.pl

To niejedyna zmiana, którą odczujemy w kuchni. Owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych lub melonów zostaną objęte 5 proc. stawką, a więc zrównane z pozostałymi owocami. Identyczna zmiana obejmie również zupy, buliony, żywność homogenizowaną i dietetyczną.

Money.pl
Źródło: Money.pl, fot: Money.pl

Nowa matryca da nieco finansowego oddechu rodzicom. Żywność dla niemowląt i małych dzieci, a także smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe będą objęte stawką 5 proc. Dotychczas było to 8 proc.

d3r65tk

Również z 8 proc. do 5 proc. spadnie VAT na artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy).

money
Źródło: money, fot: Money.pl

Zmiany odczują też miłośnicy książek – zarówno tych tradycyjnych, jak i e-booków. Objęte zostaną 5 proc. stawką. Wprawdzie obecnie VAT na większość książek wynosi 7 proc. (ale do niektórych wydawnictw zastosowanie ma stawka zerowa), więc zmiana nie będzie rewolucyjna, ale książki elektroniczne opodatkowane były na poziomie 23 proc. W ich przypadku spadek VAT będzie więc odczuwalny.

d3r65tk

Wszelkiego rodzaju gazety, dzienniki i czasopisma (drukowane i w formie elektronicznej) objęte zostaną 8 proc. stawką VAT. Podwyższeniu ulegnie stawka VAT (z 5 proc. do 8 proc.) na czasopisma specjalistyczne.

Wyższy rachunek za owoce morza

Tyle dobrych wiadomości. Wszystkie przyprawy będą objęte tym samym VAT-em, więc podatek na te, które dotychczas były obłożone 5-proc. stawką (np. kmin, szafran i kurkuma)
, wzrośnie do 8 proc.

Największymi przegranymi nowej matrycy są miłośnicy wszelkiej maści owoców morza. Homary i ośmiornice, inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne (m.in. kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki) oraz przetwory z nich, a także kawior, będą obłożone 23 proc. stawką VAT (dotychczas 5 proc.).

Money.pl
Źródło: Money.pl, fot: Money.pl

Zapewne wzrośnie cena lodu w kostach. Jego stawka wzrośnie z 8 do 23 proc. Taki los spotka nie tylko lód stosowany do celów spożywczych, ale również chłodniczych.

d3r65tk

Ministerstwo zrobiło rozgraniczenie na półce z napojami. VAT na napoje owocowe i warzywne wzrośnie z 5 na 23 proc., ale na soki oraz nektary owocowe i warzywne pozostanie na poziomie 5 proc.

Zobacz także: Nowe stawki VAT. Banany będą niżej opodatkowane. Ośmiorniczki przeciwnie

Rzecz jasna, nie wszyscy są zadowoleni. Przeciwko takiemu podejściu od miesięcy protestuje Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS). Zrzeszone w nim firmy domagają się zachowania dotychczasowej jednej stawki. Ostrzegają, że szukając oszczędności, producenci będą musieli ograniczać zawartość soku lub przecieru w napojach. Także sadownicy mogą okazać się przegranymi nowej matrycy.

d3r65tk

- Obawiamy się, że zmiany niekorzystnie dotkną w szczególności producentów flagowych polskich owoców i warzyw – jabłek, czarnej porzeczki, wiśni, aronii czy marchwi – czytamy w oświadczeniu wystosowanym przez KUPS.

Rzadko się zdarza, by ze zmian podatkowych zadowoleni byli wszyscy - tak jest i teraz. Jest jednak pewna grupa zawodowa, która nie powinna narzekać. To księgowi. Łatwiej im będzie się w tym wszystkim połapać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3r65tk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r65tk