Trwa ładowanie...

Ożywienie gospodarcze Polski jest na wyciągnięcie ręki

Polska zmniejsza dystans gospodarczy do innych krajów OECD, ale moglibyśmy się rozwijać dużo szybciej. Listę rekomendacji dla Polski zawiera raport OECD "Economic Policy Reforms 2013: Going for Growth".

Ożywienie gospodarcze Polski jest na wyciągnięcie rękiŹródło: Thinkstockphotos
d2pedvb
d2pedvb

Polska zmniejsza dystans gospodarczy do innych krajów OECD, ale moglibyśmy się rozwijać dużo szybciej. Listę rekomendacji dla naszego kraju opublikowano w raporcie "Economic Policy Reforms 2013: Going for Growth".

Obecnie Polska gospodarka zwalnia. W 2012 roku urosła o 2 proc., ale w I kwartale 2013 to było już tylko 0,5 proc. Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w 2013 r. wzrośnie o 0,9 proc. Jak szacują autorzy raportu, gospodarka Polski po zwolnieniu w 2012 i 2013 r. przyspieszy w 2014 r. Wzrost ma wówczas wynieść 2,2 proc. Jeszcze pół roku temu przewidywania OECD mówiły, że w 2013 r. będziemy się rozwijać w tempie 1,6 proc., a w 2014 r. w tempie 2,5 proc.

OECD pozytywnie ocenia niektóre działania Polski w ostatnich latach - prywatyzację państwowych firm, zmniejszenie obciążeń biurokratycznych dla polskich przedsiębiorstw, poprawę infrastruktury transportowej czy edukacji przedszkolnej, ale nawet w tych obszarach mamy jeszcze sporo do zrobienia.

Pierwszym priorytetem dla naszego kraju powinno być zmniejszenie zaangażowania państwa w gospodarkę oraz likwidacja barier dla biznesu. OECD uważa, że niezbędne jest dalsze zmniejszenie zaangażowania w publicznych przedsiębiorstwach z sektora finansowego, lotniczego oraz przemysłu wydobywczego i chemicznego.

d2pedvb

Rozpoczęcie prowadzenia własnego biznesu jest męczące. Autorzy raportu sugerują więc skrócenie czasu rejestracji firmy oraz obciążeń administracyjnych.

Kolejną kwestią poruszoną w raporcie jest obniżenie podatków dochodowych. Progi w Polsce są na zbyt wysokich poziomach, wyższych niż średnia w OECD. Organizacja rekomenduje więc ich obniżenie, ale w sposób neutralny dla budżetu. Wzrosnąć miałyby za to podatki od nieruchomości oraz obciążenia związane z ekologią.

OECD twierdzi też, iż niezbędna jest reforma systemu ubezpieczeń społecznych. Należy zlikwidować wszelkie hojne plany wczesnego przechodzenia na emeryturę, a także wprowadzić jednolite zasady dla wszystkich, włączając w to również sędziów, górników i rolników. Renty mają być przyznawane tylko tym, którzy rzeczywiście są niezdolni do pracy.

Pod względem infrastruktury transportowej i telekomunikacyjnej zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w OECD. Dzięki funduszom z Unii Europejskiej cały czas nadrabiamy zapóźnienia, ale autorzy raportu uważają, że to za mało. Jednocześnie wskazują, że węgiel jako główne źródło pozyskiwania energii powinno być zastępowane innymi.

d2pedvb

Zdaniem OECD liczba przedszkoli i żłobków w Polsce jest niesatysfakcjonująca. Publiczne szkoły wyższe mają niewielką autonomię finansową, a studenci mają niewielki dostęp do kredytów studenckich. Zapewnienie większej autonomii uczelniom wyższym również jest priorytetem, tak samo jak wprowadzenie bardziej przejrzystych kryteriów awansu na stanowiska profesorskie.

W Polsce brak jest planów zagospodarowania przestrzennego. OECD proponuje, aby samorządy przygotowywały takie plany, ale również by były one publikowane i łatwo dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Jednocześnie zaleca wprowadzenie obowiązkowych rachunków escrow, które mają chronić zaliczki wpłacane przez kupujących na poczet mieszkań. Zniknąć powinny zachęty fiskalne, np. niższa stawka VAT.

d2pedvb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pedvb