Trwa ładowanie...

Parabanki naciągają Polaków

Firmy udzielające kredytów i obiecujące złote góry za założenie lokaty bez licencji bankowej mają się w Polsce coraz lepiej. Szczególnie liczą na tych, którzy nie mają szans na kredyt w banku - pisze "Rzeczpospolita".

Parabanki naciągają PolakówŹródło: Jupiterimages
d2mifwb
d2mifwb

Przed parabankami ostrzega Komisja Nadzoru Finansowego. Publikuje ona tzw. listę ostrzeżeń publicznych, na którą wpisane są podmioty, które nie mają pozwolenia na prowadzenie działalności bankowej, zwłaszcza na przyjmowanie depozytów.

Takie firmy oferują często wysokooprocentowane lokaty,a także pożyczki. Jak pisze gazeta, przykładowo Dobra Lokata oferuje lokaty oprocentowane 15 proc. w skali roku, Care & Cash obiecuje aż 25 proc. zysku.

Na czym zarabiają te instytucje? Na pożyczaniu pieniędzy. Mogą sobie pozwolić na kilkukrotne przebicie oferty bankowej, skoro Kasomat.pl na kredytach zarabia 1842 proc., a Express Kasa aż 23 tys. proc.!

Parabanki coraz bardziej nastawiają się na młodych klientów i w celu ich pozyskania wykorzystują nowoczesne technologie. Pożyczki można zaciągnąć już przez SMS i Internet. Firmy kierują swoją ofertę do osób prywatnych, ale i ta tendencja się powoli się zmienia. Profi Credit wprowadził pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, a teraz pracuje nad ofertą kierowaną do rolników.

d2mifwb

Rosnąca popularność tego typu instytucji wynika w Polsce z wprowadzenia restrykcyjnych regulacji dotyczących udzielania kredytów

Ostatnio parabankami zainteresowało się państwo. Ma ruszyć kampania edukacyjna, która będzie informować o zagrożeniach wynikających z korzystania z usług firm bez licencji. Trwają również międzyresortowe rozmowy na temat objęcia parabanków regulacjami prawnymi.

Na początku 2013 roku może dojść do złagodzenia tzw. rekomendacji T, która zaostrzała warunki udzielania kredytów przez banki. Korekta ma zapewnić bardziej elastyczne podejście do wyliczania zdolności kredytowej. Powinno to - zdaniem Krzysztofa Pietraszkiewicza, prezesa Związku Banków Polskich - nieco zahamować dalszy rozwój sektora pozabankowego.

Zdaniem analityków firmy Deloitte wartość polskiego rynku parabanków wynosi 2 mld zł. To około 0,4 proc. sektora bankowego.

d2mifwb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mifwb