Trwa ładowanie...

Pięć firm jest zainteresowanych kupnem majątku Stoczni Gdynia, trzy - Stoczni Szczecińskiej Nowa

18 listopada upłynął termin na wpłatę wadium przez firmy, które chcą wystartować w przetargu na majątek Stoczni Gdynia. To już druga próba sprzedaży stoczni.

Pięć firm jest zainteresowanych kupnem majątku Stoczni Gdynia, trzy - Stoczni Szczecińskiej NowaŹródło: WP.PL
d2mul4q
d2mul4q

Jeśli się nie powiedzie, majątek stoczni trafi najprawdopodobniej w ręce syndyka masy upadłościowej. Firma Bud-Bank Leasing - zarządca kompensacji odpowiedzialny za sprzedaż stoczni - poinformowała, że wadium wpłaciło pięć firm. Nie ujawniła jednak, jakie firmy wpłaciły pieniądze, z jakiej są branży ani tego czy któryś inwestor jest zainteresowany przejęciem większości majątku produkcyjnego.


- Do pięciu przetargów zgłosiło się po jednym inwestorze, w dwóch przetargach chce wziąć udział po dwóch inwestorów, a do 11 przetargów nie zgłosił się żaden inwestor - głosi komunikat. - Ogólna kwota wpłaconych wadiów wynosi 26,5 mln zł.
Wysokość wadium wskazywałaby, że chodzi jednak o dwa suche doki w stoczni. Główny majątek produkcyjny jest bowiem wyceniony na ponad 250 mln zł.

Jak doniosła "Gazeta Wyborcza", przejęciem jak największej części stoczni i kontynuowaniem produkcji statków zainteresowany jest właściciel gdańskiej stoczni Maritim Janusz Baran wspólnie z inwestorami z zagranicy. Wczoraj wpłacił wadium. Baran rozmowy o przejęciu stoczni prowadził z ministerstwem już w ubiegłym roku, kiedy stocznia nie została jeszcze zlikwidowana.


- Liczymy na inwestora, który przejąłby dużą część majątku i zagwarantował kontynuację produkcji stoczniowej. Obecnie wiemy jedynie, że jest kilku inwestorów zarówno z branży stoczniowej, jak i metalowej. Pewni przyszłości będziemy jednak dopiero, kiedy na konto wpłyną pieniądze za majątek stoczni - powiedział Jan Gumiński, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Morskiej w stoczni.


Majątkiem gdyńskiej stoczni poważnie interesowała się także Stocznia Remontowa Nauta oraz ISD Polska, właściciel Stoczni Gdańsk SA.

Nie wiadomo jednak, czy obie firmy wpłaciły wadia.
Przetargi na majątek Stoczni Gdynia odbędą się 26 listopada. Dzień później pod młotek trafi Stocznia Szczecińska Nowa. Na jej majątek wadia wpłaciły trzy firmy.

Majątek obu zakładów będzie licytowany poprzez specjalną witrynę internetową. Zmieniony został jednak regulamin przetargów. 
Aby uniknąć sytuacji sprzed kilku miesięcy, kiedy to fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights - nabywca obu stoczni, nie zapłacił za nie, tym razem regulamin przewiduje, że na trzy dni przed podpisaniem umów przedwstępnych na specjalnie utworzonym rachunku musi się znaleźć pełna kwota za wylicytowany składnik majątku lub muszą zostać przedstawione bezwarunkowe gwarancje bankowe. Jeśli nabywca tego nie zrobi, prawo do przejęcia majątku uzyska kolejna pod względem ceny oferta.

W maju takich zabezpieczeń nie było, dlatego gdy okazało się, że SPFG, za którym stał kapitał katarski, pieniędzy nie wpłacił, konieczne było rozpisanie kolejnego przetargu.

d2mul4q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mul4q