Trwa ładowanie...

Pilny projekt PiS w Sejmie. Szymon Hołownia nie może się nadziwić

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy obejmujący zakaz handlu w Wigilię, która w tym roku przypada w niedzielę. Czasu na wprowadzenie zmian jest jednak niewiele. - Rządowi nie starczyło czasu na zajęcie się sprawami ważnymi dla Polaków. Spróbujemy naprawić ten błąd - powiedział Szymon Hołownia, marszałek Sejmu.

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy obejmujący zakaz handlu w Wigilię [na zdjęciu Szymon Hołownia, marszałek Sejmu]Do Sejmu wpłynął projekt ustawy obejmujący zakaz handlu w Wigilię [na zdjęciu Szymon Hołownia, marszałek Sejmu]Źródło: East News, fot: Wojciech Olkusnik
d4afifo
d4afifo

W poniedziałek do Sejmu wpłynął projekt noweli ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, który został przyjęty przez rząd w ubiegłym tygodniu.

W projekcie, przygotowanym przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zaproponowano, aby Wigilia, która w tym roku przypada w niedzielę, była dniem objętym zakazem handlu. Jednocześnie zaproponowano, aby tzw. niedziela handlowa wypadał 10 grudnia. Zgodnie z projektem handel tego dnia miałby się odbywać do godz. 14.00.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Propoganda sukcesu i księgowe sztuczki". Potrzebny jest skokowy wzrost wydatków na ochronę zdrowia

Sejm ma niewiele czasu, by wprowadzić zmiany, o które od miesięcy apeluje branża handlowa, szykująca się do najgorętszego okresu w roku. Do sprawy na konferencji prasowej odniósł się Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, który stwierdził, że już od dawna wiadomo, w jaki dzień w tym roku wypada Wigilia.

d4afifo

- Dlaczego oni nie wpadli na to wcześniej? Wszyscy wiemy od jakiegoś czasu, kiedy wypada Boże Narodzenie. Boże Narodzenie wypada 25 grudnia, Wigilia 24., nie było też tajemnicą jak układają się na niedzielę handlowe. Można to było zrobić wcześniej. Można było, ale jak się prowadziło Sejm w ten sposób, że ostatnie posiedzenie Sejmu było 30 sierpnia, o ile dobrze pamiętam, i zajmowało się innymi rzeczami, to nie wystarczyło czasu na zajmowanie się rzeczami ważnymi dla Polaków. Spróbujemy naprawić ten błąd - zadeklarował Hołownia.

- Tę ustawy będziemy procedować, ona jest pilna w tym sensie, że 24 grudnia nie poczeka. A więc nadamy jej w - oczywiście po analizach - numer druku i trafi do normalnego parlamentarnego obiegu, z pamięcią o tym, że trzeba to zrobić w miarę szybko, jeżeli mamy zdążyć ułatwić życie Polakom w ten sposób, jeżeli tak Izba zdecyduje przed tymi świętami - dodał marszałek.

Ikea: czekamy na dobrą decyzję

W poniedziałek z apelem do rządzących zwróciła się Ikea. "Co z drugą niedzielą handlową w grudniu? Wciąż nie wiadomo, a czasu mamy coraz mniej" - napisała sieć w serwisie X.

Sieć zwraca uwagę, że zgodnie z Kodeksem pracy, pracownicy powinni poznać swe grafiki na grudzień do 23.11. "Działalność sklepów nie polega jedynie na otwarciu i zamknięciu drzwi wejściowych, jest to skomplikowane przedsięwzięcie logistyczne i kadrowe. Niepewność i nieprzewidywalność prawa jest nieustannym wyzwaniem dla pracodawców, pracowników i konsumentów" - dodaje Ikea.

"Czekamy na dobrą decyzje, która pozwoli na handel 10 grudnia do godz. 20.00. I na tekst projektu, którego na razie brak. Czasu jest coraz mniej, to ostatni dzwonek" - podkreśla Ikea. Sieć oznaczyła przy wpisie premiera Mateusza Morawieckiego, Marlenę Maląg, Waldemara Budę, Łukasza Schreibera oraz Kancelarię Premiera.

d4afifo

Krótki termin vacatio legis

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Zgodnie z przepisami niedziela handlowa przypada 17 grudnia br.

W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.

d4afifo

Projektowana ustawa ma wejdzie w życie po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia. Wskazano, że tak krótki termin vacatio legis podyktowany jest potrzebą jak najszybszego wejścia w życie projektowanych przepisów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4afifo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4afifo