Trwa ładowanie...

Polacy mówią "nie" podwyższaniu wieku emerytalnego

Rząd ma sporo roboty z przekonaniem ludzi do dłuższej pracy. Przeciwnych podniesieniu do 67 lat wieku emerytalnego mężczyzn jest obecnie 79 proc. dorosłych. Jeszcze więcej osób sprzeciwia się podwyższeniu wieku emerytalnego kobiet, bo aż 86 proc. - wynika z ankiety przeprowadzonej przez CBOS.

Polacy mówią "nie" podwyższaniu wieku emerytalnegoŹródło: Jupiterimages
d32fmgw
d32fmgw

Przeciwko jednemu, jak i drugiemu rozwiązaniu jest 79 proc., czyli prawie cztery piąte dorosłych Polaków.

Na stosunek do podwyższania wieku emerytalnego nie miało wpływu pochodzenie z określonej grupy socjodemograficznej. Niewiele więcej zwolenników występowało w dużych miastach i wśród osób dobrze sytuowanych z wyższym wykształceniem - około 23 proc. Największe poparcie pomysłów rządowych wykazują osoby z kadry kierowniczej (28 proc.) czy właściciele firm (26 proc.).

Biorąc pod uwagę preferencje polityczne, nie dziwi, że najwięcej przeciwników reformy jest sympatykami Prawa i Sprawiedliwości (96 proc.). Na drugim miejscu jest jednak koalicjant PO, czyli PSL. Tutaj znajdziemy aż 82 proc. przeciwników. Wśród osób głosujących na Ruch Palikota oraz SLD odpowiednio 76 i 72 proc. Najmniej przeciwników znajdziemy wśród osób popierających Platformę Obywatelską - 45 proc., ale nawet tutaj ich liczba jest większa od liczby zwolenników.

Zdaniem ankietowanych kompromis, który został uzgodniony przez partie rządzące, zakładający możliwość wcześniejszego przechodzenia na emeryturę i pobierania połowy przysługującego świadczenia, jest w ocenie większości Polaków niezadowalający. Dwie trzecie badanych (66 proc.) uważa, że w zbyt małym stopniu wychodzi on naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Standardowo największe poparcie jest wśród zwolenników PO.

d32fmgw

Polacy obawiają się, że umożliwienie wcześniejszego przejścia na emeryturę i otrzymywania połowy świadczenia spowoduje, że Polacy będą zbyt chętnie korzystać z tej możliwości. Generalnie im młodsza osoba, tym częściej zakłada pracę do 67. roku życia. Badanie było realizowane w trakcie rządowej kampanii mającej przekonać Polaków do projektowanych zmian.
Rząd przyjął projekt ustawy o podniesieniu do 67. roku życia wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Zgodnie z wcześniejszym porozumieniem między PO i PSL, projekt przewiduje możliwość uzyskania częściowej emerytury przez kobiety, które mają 62 lata i co najmniej 35-letni staż ubezpieczeniowy, oraz przez mężczyzn, którzy ukończyli 65 lat i mają przynajmniej 40-letni staż ubezpieczeniowy.

d32fmgw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32fmgw