Trwa ładowanie...

Policjant będzie dłużej chodzić w mundurze

Szykuje się rewolucja w przechodzeniu na emerytury mundurowe. Prawo do częściowej emerytury policjanci mieliby nabywać po 20, a nie 15 latach służby.

Policjant będzie dłużej chodzić w mundurzeŹródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d3j1yt7
d3j1yt7

"Gazeta Prawna" dotarła do założeń do ustawy o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy, przygotowanego przez MSWiA. Mają one dotyczyć m.in. policjantów, strażaków i strażników więziennych, którzy wstąpią do służby po 31 grudnia 2010. Funkcjonariusze będą musieli pozostać w służbie pięć lat dłużej niż obecnie, by mieć prawo przejścia na emeryturę. Wysokość świadczenia wyniesie 45 proc. podstawy wymiaru, a za każdy dodatkowy rok pracy będzie wzrastać o 3 proc. - podaje gazeta.
Funkcjonariusze, którzy wstąpią do służby do końca 2010 roku będą mogli wybrać: czy chcą przejść na emeryturę według starych czy nowych zasad.

Czy wraz z tymi zmianami praca policjanta stanie się mniej atrakcyjna?
W oczach samych funkcjonariuszy - tak. Możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę oraz stabilność zatrudnienia są przez nich postrzegane jako największe atuty zawodu. Z anonimowych wypowiedzi funkcjonariuszy dla Wirtualnej Polski wynika, że możliwość wejścia do formacji, która - jak obecnie - oferuje emeryturę po 15 latach służby to argument "za". Dodatkowym jest podniesienie kwalifikacji i możliwość wykorzystania ich po przejściu na emeryturę.

Zatem jeśli nie emerytury, to co?
Funkcjonariusze są zgodni: tylko dobre pieniądze mogą przyciągnąć rekrutów i zachęcić pracujących policjantów do pozostania w służbie. Ważnym argumentem byłaby także możliwość otrzymania służbowych mieszkań - dodają.
W obliczu sytuacji naszego budżetu to raczej pobożne życzenia. Za wcześnie też przesądzać, czy zmiany w emeryturach mundurowych odbiją się na liczbie chętnych zgłaszających się do policji. Tylko jeden z dziesięciu funkcjonariuszy poproszonych o opinię powiedział, że jest fanatykiem tego zawodu i niezależnie od wszystkiego wstąpiłby do policji.

Wcześniejsze emerytury budzą wiele emocji. W przypadku emerytur pomostowych MPiPS szacowało, że prawo do nich ma 270 tys. osób. Batalia, by zostało nimi objętych jak najwięcej grup zawodowych, trwała miesiącami. W ciągu pierwszych 5 miesięcy ZUS wypłacił takie świadczenia zaledwie... 58 osobom - podała "Gazeta Prawna".
W przypadku emerytur mundurowych odsetek policjantów przechodzących na emerytury po 15 latach służby jest znikomy. Większość odchodzi po 24-28 latach służby.

oprac. KI

d3j1yt7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j1yt7