Trwa ładowanie...
d6ienjq

Problemy pracowników socjalnych

Poczucie niskiego prestiżu wykonywanego
zawodu oraz trudne warunki pracy związane m.in. ze zbyt niskim
wynagrodzeniem to główne problemy pracowników socjalnych w Polsce.
Wynika tak z przeprowadzonej przez Fundację SIC! ankiety pt. "50
pytań do polskich pracowników socjalnych".

d6ienjq
d6ienjq

Z przeprowadzonych na przełomie czerwca i lipca 2006 roku badań w ramach projektu Matra SIC! wynika, że w sektorze pracowników socjalnych zatrudniona jest niewystarczająca liczba osób. _ Dzieje się tak, ponieważ pracownicy socjalni są bardzo słabo opłacani. Często ci z odpowiednimi kwalifikacjami szukają zatrudnienia gdzie indziej _ - powiedział na piątkowej konferencji w Warszawie wiceprezes Fundacji SIC! Paweł Sakowski.

Według danych Fundacji, w Polsce zatrudnionych jest około 30 tysięcy pracowników socjalnych. Brakuje jednak informacji, jaka liczba dodatkowych pracowników jest jeszcze potrzebna w tym sektorze, aby usprawnić jego pracę.

Z ankiety wynika też, że jedynie 10 proc. pracowników socjalnych jest zadowolonych ze swej pensji, natomiast 90 proc. uważa, że pobory są "trudne do zaakceptowania". Według danych Fundacji, pracownik socjalny zarabia średnio 1,844 zł brutto miesięcznie - w sytuacji, gdy średnie wynagrodzenie w sektorze publicznym to 2,078 zł brutto miesięcznie.

Kolejny problem wskazywany przez pracowników socjalnych w ich pracy to biurokracja. 89 proc. z nich przyznało, że przez nadmiar papierkowej roboty nie nadążają wypełniać wszystkich swoich obowiązków i mają przez to dużo mniej czasu dla petentów.

d6ienjq

Pracownicy socjalni krytycznie ocenili też swoich przełożonych. W siedmiostopniowej skali, zaproponowanej w ankiecie, przełożeni zostali ocenieni na 3,75. Nieco lepiej ocenione zostały zakłady pracy respondentów. W tej samej skali ocenili je na 4,3. _ Tak niskie oceny wynikają z frustracji pracowników. Są oni świadomi, jak wiele barier stoi na przeszkodzie w rozwoju tego sektora _ - powiedział na konferencji prasowej menedżer projektu Matra SIC! Willem Blok.

Ankieta przeprowadzona została na grupie 1162 pracowników socjalnych, z czego 89 proc. stanowiły kobiety. Respondentom zadane zostało 50 pytań, które skupiały się na warunkach ich pracy.

Dziennikarzy poinformowano o nawiązaniu współpracy przez Fundację oraz Polskie Towarzystwo Pracowników Socjalnych, Stowarzyszenie Samorządowych Ośrodków Pomocy Społecznej "Forum" i Ruch Pracowników Socjalnych "Pomarańczowa Inicjatywa". Współdziałanie ma służyć poprawie sytuacji pracowników socjalnych.

Fundacja SIC! i działające w jej ramach Centrum Innowacji Społecznej SIC! zostały założone 5 listopada 2001 roku. Fundacja powstała w wyniku prac nad projektem Matra SIC!, sfinansowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Królestwa Holandii.

d6ienjq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6ienjq