Trwa ładowanie...

Projekt o odwróconym kredycie hipotecznym trafi do Komitetu Stałego RM

Projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym najpóźniej w środę trafi do Komitetu Stałego Rady Ministrów - podał resort finansów. Zgodnie z projektem bank będzie wypłacał klientowi świadczenie pieniężne, zabezpieczone hipoteką ustanowioną m.in. na domu lub mieszkaniu.

Projekt o odwróconym kredycie hipotecznym trafi do Komitetu Stałego RMŹródło: Fotolia, fot: Hunor Kristo
d28304b
d28304b

- Najpóźniej w środę Ministerstwo Finansów przekaże projekt o odwróconym kredycie hipotecznym pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów - powiedziała PAP rzecznik MF Wiesława Dróżdż.

Rząd przyjął założenia do projektu w tej sprawie w połowie października ub.r. Zgodnie z nimi, bank będzie wypłacał swojemu klientowi przez jakiś czas lub jednorazowo świadczenie pieniężne, zabezpieczone hipoteką ustanowioną na domu lub mieszkaniu albo prawie do nieruchomości.

Celem przyszłej ustawy, autorstwa resortu finansów, jest zabezpieczenie interesów, szczególnie osób starszych korzystających z takich usług.

Propozycja MF ma umożliwić bankom, instytucjom kredytowym, a także oddziałom banków zagranicznych i instytucjom kredytowym prowadzącym działalność transgraniczną, oferowanie odwróconych kredytów hipotecznych. Nie określa ona limitu wieku osób, które będą chciały zawrzeć z bankiem taką umowę.

d28304b

Zgodnie z propozycją resortu finansów, instytucje uprawnione do zawierania takich umów będą podlegały Komisji Nadzoru Finansowego lub organom nadzorczym w macierzystych państwach członkowskich UE. Kredyt ma być zawierany w walucie polskiej, podstawą jego zabezpieczenia jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości lub określonym prawie do nieruchomości.

Oznacza to, że bank może zawrzeć umowę kredytu odwróconego z osobą, która posiada m.in. prawo własności nieruchomości, użytkowania wieczystego gruntu czy spółdzielcze prawo własności do lokalu. Dla banku zabezpieczeniem spłaty ma być hipoteka na nieruchomości lub określonym prawie do tej nieruchomości.

Zgodnie z założeniami do projektu, bank będzie wypłacał swojemu klientowi przez określony czas lub jednorazowo świadczenie pieniężne. Kredytobiorca będzie właścicielem nieruchomości lub posiadaczem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu do momentu swojej śmierci; do tego czasu będzie mógł w nim zamieszkiwać. Bank otrzyma mieszkanie dopiero po śmierci uprawnionego.

Przed zawarciem umowy rzeczoznawca majątkowy oceni nieruchomość, a przyszła ustawa nie będzie przesądzać o tym, która ze stron będzie płacić za wycenę. Następnie kredytobiorca powinien otrzymać na papierze jednolity arkusz informacyjny z danymi o odwróconym kredycie hipotecznym. Chodzi m.in. o opis kredytu, jego koszty oraz informacje o obowiązkach i prawach biorącego kredyt.

d28304b

Umowa ma być zawierana na piśmie. Powinny w niej znaleźć się m.in. informacje o rodzaju kredytu, jego wysokości, wartości nieruchomości, oprocentowania kredytu, a także terminy i wysokość wypłacanego świadczenia - jednorazowo czy w ratach. Kredytobiorcy będą mogli spłacić odwrócony kredyt hipoteczny przed terminem wskazanym w umowie.

W przyszłej ustawie znajdą się przepisy dotyczące konsekwencji, jakie będzie ponosił kredytobiorca w przypadku niewywiązania się z obowiązków dotyczących utrzymania nieruchomości. "Roszczenie o zwrot odwróconego kredytu - wraz z odsetkami i innymi kosztami - będzie wymagalne po 12 miesiącach od dnia śmierci kredytobiorcy. Dzięki temu spadkobiercy będą mogli dopełnić formalności spadkowych oraz mieć możliwość spłacić kredyt i zachować prawo do lokalu" - wyjaśniało w połowie października Centrum Informacyjne Rządu.

d28304b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28304b