Trwa ładowanie...

Rosną opłaty za gaz. Zobacz, jak duże są podwyżki

Rachunki gospodarstw domowych, w zależności od taryfy, wzrosną miesięcznie od kilkunastu groszy do około trzech złotych.

Rosną opłaty za gaz. Zobacz, jak duże są podwyżkiŹródło: WP.PL, fot: rhodesj / Flickr (CC BY 2.0)
d1ypgis
d1ypgis

Od soboty rosną opłaty za gaz ziemny. W większym stopniu podwyżka dotknie odbiorców przemysłowych, którzy zapłacą o 8 proc. więcej, w mniejszym - indywidualnych. Dla gospodarstw domowych gaz podrożeje bowiem o 1,6 proc. - wynika z informacji prasowej Urzędu Regulacji Energetyki.

Nowa taryfa dla odbiorców indywidualnych będzie obowiązywała do końca roku, natomiast dla przemysłowych - do końca czerwca.

Jak wyjaśniła rzeczniczka URE Justyna Pawlińska, "powodem wzrostu cen gazu jest utrzymujący się od połowy ubiegłego roku wzrost cen ropy naftowej i surowców ropopochodnych na świecie". "Odmienna dynamika wzrostów cen gazu w taryfach obu spółek z Grupy Kapitałowej PGNiG S.A. jest efektem różnego sposobu zabezpieczania portfela sprzedaży, który z kolei wynika z innego modelu biznesowego realizowanego przez te podmioty" - czytamy w komentarzu.

Rzeczniczka przypomniała, że zmiany te zostały zatwierdzone 17 marca.

d1ypgis

Zgodnie z pierwszą zatwierdzoną taryfą, odbiorcy przemysłowi, czyli ci, którzy zużywają powyżej 25 m sześc. gazu wysokometanowego, zapłacą 8 proc. więcej średniej ceny, natomiast za gaz zaazotowany o 7,39 proc. więcej.

Z kolei zmiana taryfy PGNiG Obrót Detaliczny, zatwierdzona do 31 grudnia 2017 r., oznacza wzrost cen paliw gazowych o 1,6 proc. dla odbiorców indywidualnych. "Z uwagi na to, że zmianie nie ulegają ani stawki opłat abonamentowych, ani stawki opłat transportowych (przesyłowych i dystrybucyjnych), podwyżki średnich płatności są niższe" - czytamy w informacji z URE.

W przypadku odbiorców gazu ziemnego wysokometanowego w gospodarstwach domowych, przyłączonych do sieci PSG, i nabywających ten gaz od PGNiG OD - w ramach umów kompleksowych - wzrost średnich płatności w grupie, gdzie roczny pobór nie jest wyższy niż 3 350 kWh (grupa W-1) - to tzw. kuchenkowicze, wyniesie 0,7 proc. Z kolei w kolejnej grupie, gdzie roczny pobór przekracza 3 350 kWh, ale nie jest wyższy niż 88 900 kWh (grupa W-2 i W-3), średni wzrost ceny wyniesie 1 proc.

Rachunki gospodarstw domowych, w zależności od taryfy, wzrosną miesięcznie od kilkunastu groszy do około trzech złotych.

Na przykład wzrost średnich miesięcznych płatności dla statystycznego odbiorcy grupy W-1 zużywającego rocznie 1 227 kWh wyniesie 15 groszy, grupy W-2 zużywającego 7 127 kWh rocznie - 90 groszy, zaś W-3 zużywającego 23 763 kWh rocznie - 3,01 zł.

d1ypgis
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ypgis