Trwa ładowanie...

Sklepy z odzieżą używaną coraz bardziej na topie

Trend dotyczy w dużej mierze młodych ludzi. Już teraz ponad 40 proc. osób poniżej 24 roku życia kupuje w tzw. "second handach". Powód - niskie ceny? Ale nie tylko o to tu chodzi. Okazuje się, że młodzi wybierają ciuchy z drugiej ręki, bo przemawia za tym czynnik ekologiczny.

Sklepy z odzieżą używaną coraz bardziej na topieŹródło: Unsplash.com
die61ar
die61ar

Według analityków z Resale Report 2020 w 2009 roku sklepy z odzieżą używaną miały 3 proc. udziałów rynkowych, w 2019 roku było to już 19 proc. a w 2029 roku będzie to aż 29 proc.

Z kolei, przekładając to na nasz rodzimy rynek, w naszym kraju 11 proc. badanych deklaruje, że robi zakupy w sklepach z odzieżą używaną.

Okazuje się, że to nie niskie ceny ani unikatowe ubrania, jakie można znaleźć w lumpeksach, przyczyniły się do wzrostu popularności tych sklepów. Troska o planetę i jej zasoby naturalne była czynnikiem, który w dużej mierze skłonił młodych do kupowania odzieży używanej.

A tych decydujących się na zakupy w lumpeksach jest z roku na rok coraz więcej. Już teraz jest to 40 proc. osób poniżej 24 roku życia. Jeszcze 3 lata temu było ich 27 proc.

Gminy zakazują palenia w kominku w dni smogowe. "Nie zamierzamy protestować"

W 2019 roku rynek używanej odzieży wart był 28 miliardów dolarów. W 2024 jego wartość szacuje się na poziomie... 64 miliardów dolarów. Według szacunków analityków, trendy proklimatyczne będą się rozprzestrzeniać jeszcze bardziej, a to sprawi, że w 2029 roku rynek odzieży używanej będzie dwa razy większy niż rynek "fast fashion".

die61ar

Nie tylko odzież

Już nie tylko dla mniej zamożnych, ale i dla osób, które chcą podążać za proklimatycznymi trendami. Potencjał w sprzedaży używanych produktów szybko wychwycili nie tylko odzieżowi giganci na rynku.

Weźmy choćby IKEE - pierwszy sklep z używanymi meblami powstanie jeszcze w tym roku w Szwecji. Sklep będzie sprowadzać zniszczone artykuły, następnie poddawać je renowacji i sprzedawać.

Inny przykład - Carrefour. W kwietniu otwarty został we Francji sklep z produktami używanymi - Carrefour Occasion. Klienci mogą w nim sprzedać, jak i kupić używane telefony, gry wideo czy biżuterie.

die61ar

Używana odzież w starciu z pandemią

Z początkiem pandemii, w kwietniu, firma DataGlobal prognozowała, że zrównoważony rozwój będzie mniej znaczący dla wielu konsumentów. A to oznaczałoby upadek "second-handów" również z tego względu, że ciężej jest zapewnić sterylność i bezpieczeństwo sanitarne w sklepach z odzieżą używaną.

Jednak nic takiego się nie stało. Jak czytamy na portalu dlahandlu.pl, w dniach z nowym towarem, przed sklepami nieraz ustawiają się kolejki przed wejściem. Klienci lumpeksów to w dużej mierze młodzi ludzie, którzy mają największy dystans do pandemii koronawirusa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
die61ar
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
die61ar