Trwa ładowanie...

Skutki pracy na zmiany. Zatrważające wyniki badań

Osoby, które pracują w systemie zmianowym, zwłaszcza na nocnej zmianie, są narażone na wyższe ryzyko zaburzeń poznawczych i gorszej pamięci w średnim i starszym wieku - wynika z badań.

Osoby, które pracują w systemie zmianowym, są narażone na wyższe ryzyko zaburzeń poznawczych i gorszej pamięciOsoby, które pracują w systemie zmianowym, są narażone na wyższe ryzyko zaburzeń poznawczych i gorszej pamięciŹródło: East News, fot: Woody Ochnio
d3zqcor
d3zqcor

Najnowsza analiza, przeprowadzona przez dr Durdana Khan z York University w Kanadzie, opierała się na danych dotyczących 47 811 dorosłych osób (45-85lat), które wzięły udział w badaniu podłużnym dotyczącym starzenia się (CLSA). Badanie podłużne to rodzaj badania, w którym ta sama grupa uczestników jest badana wielokrotnie w ciągu dłuższego okresu czasu.

W ramach analizy uwzględniono informacje dotyczące zatrudnienia i harmonogramu pracy uczestników, a także wyniki ich testów funkcji poznawczych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Rynek pracy funkcjonuje w sposób patologiczny". Prawniczka o umowach śmieciowych

Praca zmianowa może upośledzać pamięć i funkcje poznawcze

Ogółem jedna na pięć osób (21 proc.) przyznała, że w ciągu swojej kariery zawodowej musiała podjąć pracę zmianową.

d3zqcor

W badaniu porównano osoby, które pracowały na zmianę (również nocą), z pracownikami, którzy pracowali w dzień. Jak się okazało, większy odsetek zaburzeń poznawczych stwierdzono wśród uczestników, którzy zgłosili, że musieli pracować na nocnej zmianie.

W szczególności praca w nocy związana była z upośledzeniem pamięci, a rotacyjna praca zmianowa wiązała się z upośledzeniem funkcji wykonawczych. Również poprzednie badania wykazały, że praca zmianowa (poza tradycyjnymi godzinami pracy od 9:00 do 17:00), ma znaczący wpływ na zdrowie.

Autorzy doszli do wniosku, że zaburzenie rytmu dobowego spowodowane pracą zmianową może mieć negatywny wpływ na funkcje poznawcze u osób dorosłych w średnim i starszym wieku, co wymaga dalszych badań.

Wyniki badania sugerują potencjalny związek między narażeniem na pracę zmianową a upośledzeniem funkcji poznawczych. Spekulujemy, że zakłócające bodźce okołodobowe mogą odgrywać rolę w neurodegeneracji, przyczyniając się do upośledzenia funkcji poznawczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3zqcor
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zqcor