Trwa ładowanie...

Nowe emerytury już blisko. Wyższe wypłaty co miesiąc. "Dobry czas"

Aktualnie wdowa lub wdowiec może zostać przy swojej emeryturze, lub przyjąć 85 proc. świadczenia małżonka. Projekt ustawy, który został złożony w Sejmie przez Lewicę, zakłada, że wdowa lub wdowiec mogliby zachować swoje świadczenie i do tego pobierać jeszcze 50 proc. renty rodzinnej. Czy po wyborach zmiany wejdą w życie?

Eksperci wskazują, że to dobry moment na to, by zreformować renty rodzinneEksperci wskazują, że to dobry moment na to, by zreformować renty rodzinneŹródło: East News, fot: Bartosz Krupa
d259iqe
d259iqe

Wdowia renta, a właściwie renta rodzinna to świadczenie wypłacane co miesiąc przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych najbliższej rodzinie zmarłego, który miał prawo do emerytury lub renty. Celem wprowadzenia renty rodzinnej jest zaś wsparcie finansowe po śmierci bliskiej osoby.

Aktualnie wdowiec lub wdowa może pobierać jedno świadczenie: zostać przy swojej emeryturze lub pobierać rentę rodzinną, która wynosi 85 proc. emerytury zmarłego małżonka. Eksperci wskazują, że to dobry moment na to, by zreformować renty rodzinne i poprawić sytuację wdów i wdowców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Absolutna nieprawda". Prezes ZBP o szansach "złotówkowiczów" na unieważnienie kredytów

Nowy rząd może wprowadzić zmianę

Projekt ustawy, który został złożony w Sejmie przez Lewicę, zakłada, że wdowa lub wdowiec mogliby zachować swoje świadczenie i do tego pobierać jeszcze 50 proc. renty rodzinnej albo dostawać rentę rodzinną i 50 proc. swojej dotychczasowej emerytury. Zmiany, jeszcze przed wyborami zapowiedział również Donald Tusk lider Koalicji Obywatelskiej. Teraz KO razem z Trzecią Drogą i właśnie Nowa Lewica ma szanse utworzyć rząd po wyborach. Lider KO w kampanii zapowiadał, że będzie w tej sprawie z Lewicą współpracować.

Polacy liczą na zmiany w przepisach, gdyż emerytura nie jest dziedziczna. A renty rodzinne mają pobierać przede wszystkim kobiety, gdyż mają niższe świadczenia. "Czują się jednak pokrzywdzone, bo po latach odprowadzania składek nie mogą korzystać z tego, co same uzbierały na starość" - twierdzi "Fakt". Gazeta przytacza Panią Genowefe Rzezuską z Bydgoszczy, dla której taka inicjatywa jest potrzebna. Kobieta od siedmiu lat musi radzić sobie sama, po tym jak nagle zmarł jej mąż. Pani Genowefa dodaje, że liczy na to, aby państwo w końcu dostrzegło wdowy i wdowców.

Kiedy przysługuje renta za zmarłego męża?

Renta rodzinna po mężu przysługuje wdowie w sytuacji, gdy zmarły miał ustalone prawo do świadczenia emerytalnego lub renty z tytułu niezdolności do pracy, lub gdy był osobą ubezpieczoną, która spełniała warunki do przyznania emerytury lub renty. Ponadto renta za zmarłego męża będzie przysługiwać, jeżeli zostaną spełnione poniższe przesłanki:

  • w chwili śmierci męża wdowa ukończyła 50. rok życia lub była niezdolna do pracy lub,
  • wdowa nie ukończyła wymagane wieku, ale wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym, które nie ukończyły 16. roku życia, a jeżeli dzieci uczą się, nie ukończyły 18. roku życia. Gdy dzieci są całkowicie niezdolne do pracy, renta rodzinna również będzie przysługiwać,
  • jeżeli w chwili śmierci męża kobieta nie ukończyła 50 lat, renta rodzinna zostanie jej przyznana pod warunkiem, że spełni warunek dotyczący wieku lub niezdolności do pracy w okresie nie dłuższym niż 5 lat od śmierci małżonka, lub od zaprzestania wychowywania dzieci.

Warto również wiedzieć, że wdowa, która w chwili śmierci małżonka nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ale ma zasądzone alimenty po rozwodzie, wówczas może starać się o uzyskanie wdowiej renty. Ponadto wdowa, która nie spełnia żadnego z w/w warunków i jednocześnie nie posiada żadnego źródła utrzymania, ma prawo do okresowej renty przez okres roku od śmierci męża. Jeśli w tym okresie wdowa będzie uczestniczyć w zorganizowanym szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do podjęcia pracy zarobkowej, renta ta może zostać wydłużona, ale nie dłużej niż 2 lata od chwili śmierci męża.

Wysokość renty rodzinnej po mężu zależna będzie od wysokości świadczenia emerytalnego lub renty, a także od liczby osób uprawnionych do jej otrzymania:

  • jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba, wówczas wynosi ona 85 proc. świadczenia zmarłego,
  • jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby, wówczas wynosi ona 90 proc. świadczenia zmarłego,
  • jeżeli do renty uprawnione są trzy osoby lub więcej, wówczas wynosi ona 95 proc. świadczenia zmarłego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d259iqe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d259iqe