Trwa ładowanie...

Wysyp fałszywych sklepów z węglem. Oto jak oszuści podszywają się pod PGG

W dobie kryzysu energetycznego kupno węgla - zwłaszcza w dobrej cenie - stało się wyzwaniem. Sklep internetowy Polskiej Grupy Górniczej przeżywa oblężenie, a jego popularność próbują wykorzystać złodzieje. Jak wyliczają eksperci, jest co najmniej pięć fałszywych witryn, podszywających się pod oryginalny sklep. Ich celem nie jest sprzedaż węgla, a jedynie wyłudzenie naszych pieniędzy.

Wysyp fałszywych sklepów z węglem. Oto jak oszuści podszywają się pod PGGWysyp fałszywych sklepów z węglem. Oto jak oszuści podszywają się pod PGGŹródło: Adobe Stock, fot: Parilov
d3izsgs
d3izsgs

Oszuści podszywają się pod e-sklep Polskiej Grupy Górniczej. Używają adresów nawiązujących do PGG lub do sprzedaży węgla - ostrzega we wtorkowym komunikacie Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF).

Trzeba dokładnie sprawdzać adres strony

Prawdziwy sklep internetowy PGG działa pod adresem sklep.pgg.pl. Tymczasem eksperci wykryli dotąd pięć fałszywych stron o następujących adresach: pgg-wegiel.pl, pgg-wegiel.info, ewegiel.pl, hurt-opal.pl oraz pggsklep.com.pl. Dlatego trzeba dokładnie sprawdzać, na jakiej stronie się znaleźliśmy i, jeśli nie jest to oficjalny sklep PGG, pod żadnym pozorem nie korzystać z oszukańczych witryn.

Eksperci KNF opisują, że oszuści, którzy podszywają się pod e-sklep PGG, zachęcają do kupna węgla, oferując ceny niższe niż rynkowe. Wymagają przelania pieniędzy na wskazany przez nich numer konta bankowego. "To nowy sposób oszustów, aby Was okraść!" - ostrzega CSIRT KNF w mediach społecznościowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Węgla w Polsce starczy na 200 lat". Były minister przyznaje: to moje słowa. Jest "ale"

Również nazwa innej krajowej spółki węglowej - Węglokoksu - była wykorzystywana do przekrętów. Już na początku sierpnia firma informowała, że ktoś założył fałszywy sklep internetowy i się pod nią podszywał.

d3izsgs

Również na początku sierpnia policja informowała, że 37-letni mieszkaniec powiatu płockiego stracił ponad osiem tysięcy złotych po tym, jak zamówił przez internet i opłacił pięć ton ekogroszku. Strona internetowa rzekomego sklepu, który miał sprzedawać surowiec po korzystnej cenie, okazała się bowiem fałszywa.

Duże zmiany w e-sklepie PGG

We wtorek PGG poinformowała, że w sklepie internetowym do odwołania nie będzie sprzedawała węgla opałowego luzem. W e-sklepie dostępny będzie tylko węgiel paczkowany oraz miały węglowe.

Spółka tłumaczy, że wstrzymanie sprzedaży węgla opałowego luzem w e-sklepie wiąże się z przystąpieniem Grupy do programu preferencyjnej sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych w gminach. Oprócz PGG, w programie biorą udział także spółki: PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie i Lubelski Węgiel Bogdanka.

Przedstawiciele PGG zapewniają przy tym, że spółka nie planuje likwidacji sklepu internetowego. Od początku tego roku za jego pośrednictwem sprzedano blisko 1,4 mln ton węgla dla ok. 460 tys. klientów.

d3izsgs

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3izsgs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3izsgs