Trwa ładowanie...

Zagraniczni studenci potrzebni w Niemczech od zaraz

Niemieckie przedsiębiorstwa biją na alarm. Brak kadry technicznej i inżynierskiej może mieć katastrofalne skutki dla gospodarki Niemiec. Pomóc mogłaby systematyczna kampania rekrutacyjna dla studentów zagranicznych

Zagraniczni studenci potrzebni w Niemczech od zarazŹródło: © Minerva Studio - Fotolia.com
d1s56y3
d1s56y3

Instytut Niemieckiej Gospodarki (IW) w Kolonii informował już w kwietniu 2014 o dużym zapotrzebowaniu na zawody techniczne na rynku pracy. Stwierdzono, że obecnie brakuje w Niemczech blisko 119 000 pracowników z wykształceniem technicznym. Raporty kolońskiego instytutu potwierdzają, iż Niemcy mają najstarszą kadrę inżynierską w Europie. Średnia wieku wynosi 55 lat, a tylko 18 procent ma poniżej 34 lat. Poważnego deficytu inżynierów w Niemczech należy się spodziewać po 2020 roku. Wtedy zabraknie młodych inżynierów, którzy zajęliby miejsce starszych, odchodzących na emeryturę.

Ratunkiem w obecnej sytuacji są zagraniczni studenci. Uczelnie i przedsiębiorcy postulują o wszczęcie systematycznych akcji rekrutacyjnych, mających na celu zachęcenie młodzieży zagranicznej do podjęcia studiów w Niemczech na kierunkach technicznych i matematyczno-przyrodniczych.

W czwartek (08.05) Narodowe Forum Nauk Ścisłych (MINT) Gospodarki i Nauki planuje kongres w Berlinie. Uczestnicy chcą tam zaapelować do rządu i krajów związkowych o rozpoczęcie starań o bardzo dobrych studentów z całego świata.

Forum zamierza zobligować państwo do przeprowadzenia kampanii na rzecz promowania kierunków technicznych i matematyczno-przyrodniczych na niemieckich uniwersytetach. W ramach uatrakcyjnienia tych studiów, proponuje utworzenie specjalnego stypendium. Byłoby ono przyznawane, podobnie jak Bafög (studencka pożyczka zwrotna). Forum chce poddać pod dyskusję pomysł uruchomienia funduszu, który byłby zasilany ze środków państwowych i prywatnych.

d1s56y3

Jak wynika z badań, tylko jedna czwarta absolwentów pozostaje w Niemczech po uzyskaniu dyplomu ukończenia uczelni. Instytut IW ma nadzieję, że w przyszłości będzie ich więcej.

SC/ dpa/ afp/ Małgorzata Mieńko
red. odp.: Iwona D. Metzner

d1s56y3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s56y3