Trwa ładowanie...

ZUS może zażądać zwrotu pieniędzy. Ważny obowiązek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o ważnym obowiązku osób, które przebywają na zwolnieniu lekarskim. O czym warto pamiętać i jakich zasad powinniśmy przestrzegać, aby na pewno dostać pieniądze?

Każdy pracownik ma obowiązek poinformowania o miejscu, w którym przebywa w czasie zwolnienia lekarskiegoKażdy pracownik ma obowiązek poinformowania o miejscu, w którym przebywa w czasie zwolnienia lekarskiegoŹródło: Adobe Stock
d9k5o9m
d9k5o9m

- Pomimo obowiązywania już od ponad trzech lat przepisów dotyczących zasiłku chorobowego, wciąż zdarza się, że pracownik ZUS podczas kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich nie zastaje chorego pod wskazanym adresem lub nie informuje o zmianie pobytu - przyznaje Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka dolnośląskiego oddziału ZUS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Umowa o pracę a B2B. Czym się od siebie różnią?

Zwolnienie lekarskie na wakacjach

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o ważnym obowiązku osób, które są na zwolnieniu lekarskim. Obowiązek ten jest szczególnie ważny, gdy choroba przydarzy się m.in. podczas urlopu.

Wakacje to czas naszych wyjazdów z domu, w czasie których zdarzają się choroby. Gdy musimy wziąć zwolnienie lekarskie, warto zadbać o to, by lekarz wystawił je na adres, pod którym będziemy faktycznie przebywać. Trzeba pamiętać, że adres zameldowania to nie to samo, co adres zamieszkania - informuje ZUS w komunikacie.

Chory musi w ciągu trzech dni poinformować o zmianie adresu, pod którym przebywa na L4, zarówno pracodawcę, jak i ZUS.

Są też przypadki, że w trakcie zwolnienia potrzebujemy opieki innych osób i dlatego na czas rekonwalescencji przenosimy się do rodziny. Jeśli zmieniamy miejsce pobytu już po wystawieniu e-ZLA, to musimy w ciągu trzech dni zgłosić tę zmianę do pracodawcy i ZUS - wyjaśnia Kowalska-Matis.

Osoba na fałszywym L4 może utracić prawo do 80 proc. zasiłku chorobowego. Pamiętajmy, że w ten sposób naraża się firmę na duże straty. Ale to nie wszystko, bo pracodawca, który odkryje oszustwo, może zwolnić pracownika w trybie dyscyplinarnym.

d9k5o9m

Zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy to świadczenie wypłacane przez ZUS lub pracodawcę osobom objętym ubezpieczeniem społecznym, które są niezdolne do wykonywania pracy.

Zasiłek przysługuje w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres pobytu w szpitalu przypadający od 15 do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, jeśli jesteś pracownikiem i ukończyłeś 50. rok życia, począwszy od następnego roku kalendarzowego po roku ukończenia 50. roku życia.

W 2022 r. w Polsce wystawiono 27 mln zwolnień lekarskich na łącznie 288,8 mln dni. To prawie 791 tys. 233 lat absencji. Blisko 1,3 mln L4 zarejestrowano ze względu na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania. Ale najczęstszą przyczyną były choroby układu kostno-stawowego i mięśniowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d9k5o9m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9k5o9m