Trwa ładowanie...

Znajomość języków obcych a wynagrodzenie

Znajomość języków obcych ma wpływ na wynagrodzenie. Trzeba jednak pamiętać, że jest to tylko jeden z wielu czynników zwiększających płace.

Znajomość języków obcych a wynagrodzenieŹródło: Thinkstock
dx4gv00
dx4gv00

Znajomość języków obcych ma wpływ na wynagrodzenie - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2012 przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak. Trzeba jednak pamiętać, że jest to tylko jeden z wielu czynników zwiększających płace.

Najpopularniejszym językiem obcym jest oczywiście angielski. Czy jego znajomość zwiększa szanse na wysokie płace? Nożyce pomiędzy osobami nieznającymi tego języka, a władającymi nim w stopniu co najmniej dobrym rozwierają się w miarę awansu zawodowego. Pracownik szeregowy zyskuje przeciętnie 150 PLN brutto, a specjalista 600 PLN miesięcznie. Starsi specjaliści i kierownicy znający język angielski zarabiają ponad 2 000 PLN więcej, niż inne osoby na tym samym szczeblu zarządzania. Łatwo dostrzec, że największą korzyść ze znajomości angielskiego czerpią dyrektorzy i członkowie zarządu. Opisane dane pokazują, że inwestycja w kurs języka angielskiego zwraca się już po roku - nawet w przypadku najmniej zarabiającego pracownika szeregowego.

Mniej popularny język niemiecki także poprawia pozycję na rynku pracy i podczas negocjacji płacowych. Choć w porównaniu do języka angielskiego, widoczne różnice pojawiają się głównie na poziomie kierownika małego zespołu i wyższych stanowiskach menedżerskich.

dx4gv00

Znajomość języka angielskiego przydaje się nie tylko w działach sprzedaży, ale i w miejscach w których zatrudniony ma kontakt z kontrahentami z innych krajów. Jak pokazują dane z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2012 na umiejętności posługiwania się tym językiem korzystają także finansiści. Przykładowo wynagrodzenia głównego księgowego, który zna język angielski są wyższe o 2 550 PLN od osoby pracującej na tym samym stanowisku, ale nieznającej angielskiego.

Znajomość języka niemieckiego w największym stopniu zwiększa zarobki na stanowisku głównego księgowego – o ponad 2 000 PLN miesięcznie. Umiejętność posługiwania się językiem naszych zachodnich sąsiadów przydatna jest także w przypadku kierownika projektu. Wówczas przeciętne miesięczne wynagrodzenie rośnie o 500 PLN.

dx4gv00

Czy opłaca się uczyć języka francuskiego?

Oprócz własnej satysfakcji znajomość tego melodyjnego języka pomaga wynegocjować wyższe wynagrodzenia za pracę. Wynika to z faktu, że na rynku jest niewiele osób posiadających tę kompetencję. Wynagrodzenia na tych samych stanowiskach są co najmniej o 36 proc. wyższe, jeżeli pracownik zna francuski. Największą korzyść osiąga kierownik projektu. Więcej zarabiają także specjaliści sprzedaży, marketingu oraz księgowi.

Z uwagi uwarunkowania historyczne naszego kraju, językiem rosyjskim posługują się głównie osoby starsze. Trudno znaleźć łatwo zauważalną zależność pomiędzy znajomością języka rosyjskiego, a wysokością wynagrodzeń. Na te ostatnie wpływać mogą bowiem inne czynniki, jak choćby wykształcenie. W przypadku przedstawicielu handlowych, specjalistów ds. obsługi klienta i sprzedaży oraz księgowych, płace osób znających język rosyjski są większe o maksymalnie 6 proc. Największe korzyści z tego tytułu odnoszą zarządzający firmami, dla których znajomość języka rosyjskiego ułatwia kontakty biznesowe na najwyższym szczeblu.

Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. Wypełnij ankietę!

dx4gv00

Łukasz Pokrywka
Sedlak & Sedlak

[

]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )

dx4gv00
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx4gv00