Jak oszczędzać na ogrzewaniu? 7 porad, które uratują twój domowy budżet
Kaloryfery pracują pełną parą a nasze portfele trzęsą się z niepokoju o ubytek w domowym budżecie. Jak ograniczyć straty nie trzęsąc się z zimna w swoim mieszkaniu?
23.01.2016 | aktual.: 13.12.2019 09:51
Temperatury poniżej zera zagościły w Polsce już na dobre. Kaloryfery pracują pełną parą a nasze portfele trzęsą się z niepokoju o ubytek w domowym budżecie. Jak ograniczyć straty nie trzęsąc się z zimna w swoim mieszkaniu? Kampania Kapitalni.org, w tym pomoże.
Wydatki na nośniki energii wynoszą w Polsce prawie 11 procent domowego budżetu - podaje Główny Urząd Statystyczny w najnowszych wyliczeniach. **Na tak wysoki wynik składa się klimat w Polsce, choć istotna jest też wysokość wynagrodzenia.
W Polsce miesięczne wydatki na nośniki energii na jedną osobę w gospodarstwach domowych wyniosły 123 zł w pierwszej połowie ubiegłego roku - wynika z danych GUS. W 2014 roku wydawaliśmy złotówkę więcej, a w 2013 roku siedem złotych więcej.
Tylko tyle zaoszczędziliśmy miesięcznie na lecących w dół cenach surowców energetycznych, jak węgiel, gaz i ropa.
Zajmujemy przy tym dopiero 22 miejsce na 28 państw Unii Europejskiej pod względem wysokości płacy. Zwiększone potrzeby grzewcze i mniejsze wynagrodzenia powodują, że Polacy dużo wydają na energię cieplną, tj. opał, ogrzewanie sieciowe, prąd czy gaz.
Więcej z pensji na ogrzewanie muszą wydawać w Europie jedynie Czesi i Słowacy - po 11 procent oraz 13 procent wartości domowego budżetu. Oba kraje są nieco wyżej w rankingu zarobków, ale metody wykorzystywane przez naszych sąsiadów - ogrzewanie elektryczne i gazowe - są droższe niż najczęściej stosowany w Polsce węgiel.
Kapitalni.org stworzyło listę siedmiu porad, jak obniżyć koszty ogrzewania w mieszkaniu i zmienić te niekorzystne proporcje.
Uwagi szczególnie do serc powinni wziąć sobie mieszkańcy województwa mazowieckiego, którzy zużywają aż 18 procent ciepła gospodarstw domowych w Polsce, ale również śląskiego (prawie 14 procent) i kujawsko-pomorskiego (8 procent). Oto one:
* Nie zasłaniaj grzejnika
Nawet jeśli kaloryfer w pokoju nie należy do najładniejszych, a zasady feng shui każą nam akurat w tym miejscu postawić łóżko - nie róbmy tego. Zasłaniając źródło ciepła, nawet tylko zasłonami, utrudniamy odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Kaloryfer grzeje wtedy mocniej, a rachunki rosną. Bezpieczna odległość, jaką powinniśmy zachować między grzejnikiem a meblami, to minimum 10 cm.
* Jeśli nie ma cię w mieszkaniu, nie grzej
Wyłączmy kaloryfery przed wyjściem do pracy. Jeżeli nikogo nie ma w domu przez cały dzień, a grzejniki pracują pełną parą, niepotrzebnie tracimy pieniądze. Warto wyrobić sobie nawyk zakręcania kaloryferów przed wyjściem.
W blokach nie będą z tego powodu co prawda zadowoleni sąsiedzi, którzy korzystają na ogrzanych przez ciebie murach, ale mówi się „trudno”.
* Zamykaj drzwi do pomieszczeń
Znacznie łatwiej jest ogrzać mały pokój niż dużą przestrzeń. Ciepłe powietrze ucieka do chłodniejszego przedpokoju właśnie przez otwarte drzwi. Dzięki temu banalnemu zabiegowi utrzymamy wyższą temperaturę w mieszkaniu.
* Uszczelnij okna i inne miejsca, przez które może uciekać ciepło.
Pamiętaj jednak, żeby zapewnić choćby minimalną cyrkulację powietrza między pomieszczeniami. Całkowita izolacja może prowadzić do problemów z wilgocią, a nawet być niebezpieczna, gdy mamy w mieszkaniu np. instalację gazową.
* Wietrz krótko i intensywnie
Lepiej otworzyć okna na oścież, wpuścić do pokoju świeże powietrze i po chwili je zamknąć, niż pozostawić uchylone okno na dłużej.
* Skorzystaj z folii odbijającej ciepło
Można ją kupić w każdym sklepie z materiałami budowlanymi. Folia kosztuje niewiele, a daje naprawdę duże oszczędności! Jeżeli grzejnik znajduje się pod oknem, to wyściełamy folią przestrzeń pod parapetem i przy ścianie – ciepło odbija się wtedy od folii i wraca do mieszkania.
* Odpowietrz kaloryfery
Czasami nie zdajemy sobie nawet sprawy, że grzejniki nie działają w pełni efektywnie. Jeżeli kaloryfer grzeje słabo, a ustawiony jest na maksymalną temperaturę, oznacza to, że jest zapowietrzony. Pamiętaj, żeby odpowietrzać grzejniki przed każdym sezonem grzewczym.