10 tys. MW w energetyce do 2015 r.

Do Ministerstwa Gospodarki zgłoszono inwestycje energetyczne, z których do końca 2015 r. powinno być produkowane w sumie 10 tys. MW energii - podała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska. Wiceminister przedstawiła w czwartek w Sejmie informację rządu w sprawie bezpieczeństwa energetycznego Polski.

10 tys. MW w energetyce do 2015 r.
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

19.11.2009 11:00

Wniosek o informację złożył klub Platformy Obywatelskiej.

Strzelec-Łobodzińska przypomniała, że 10 listopada rząd przyjął politykę energetyczną państwa do 2030 r. Określa ona kierunki rozwoju energetyki i sposoby zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. W polityce zapisanych jest łącznie 48 działań legislacyjnych i operacyjnych do wykonania w najbliższych latach dla zapewnienia bezpieczeństwa elektroenergetycznego - podkreśliła.

Wiceminister podała, że najbardziej zaawansowane są blok 858 MW w Elektrowni Bełchatów opalany węglem brunatnym, 2 bloki po 900 MW w Elektrowni Opole, 900 MW blok w Rybniku na węgiel kamienny, 3 bloki po 910 MW w Jaworznie również opalane węglem kamiennym, 2 bloki po 1000 MW w Kozienicach, projekt Kompanii Węglowej i RWE Polska - blok 750 MW. W Warszawie na Siekierkach powstanie nowy blok 480 MW budowany przez Vattenfall Heat Poland - wyliczała Strzelec-Łobodzińska.

W kraju obecnie są budowane dwie nowe kopalnie węgla kamiennego - w Kopalni Zofiówka nowe pole Bzie-Dębina budowane przez Jastrzębską Spółkę Węglową i w kopalni Bogdanka nowe pole - Stefanów - podała. W przyszłym roku rozpoczną się prace nad zabezpieczeniem przed zabudowaniem udokumentowanych złóż węgla brunatnego i kamiennego - podała.

Poinformowała, że w kraju będą powstawały elektrownie na gaz, które potrzebne są jako zabezpieczenie podłączanych elektrowni wiatrowych. Do budowy takich elektrowni przymierza się Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - zaznaczyła.

Podkreśliła, że inwestycje wpisane do rządowych programów będą miały status inwestycji celu publicznego i automatycznie będą musiały być ujęte w planach wojewódzkich. "Skróci to znakomicie proces inwestycyjny" - podkreśliła wiceminister.

Źródło artykułu:PAP
energiaprądmg
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)